نهادهای مذهبی در فروردین ۹۷ ، ۱۰۰ میلیارد تومان از دولت دریافت کردند. چرا؟

اکبر گنجی

نهادهای وابسته به حوزه علمیه قم نیز در ردیف‌های مختلف بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از خزانه کشور دریافت کرده‌اند.

دولت ۶۰ میلیارد تومان به مرکز خدمات حوزه علمیه، ۲۲ میلیارد و ۷۰۶ میلیون تومان به شورای عالی حوزه‌های علمیه و ۸ میلیارد و ۹۲۱ میلیون تومان به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه پرداخت کرده است.

علاوه بر این ۸ میلیارد و ۲۸۴ میلیون تومان نیز به جامعه المصطفی العالمیه به عنوان یکی دیگر از نهادهای وابسته به حوزه که طلبه‌های غیر ایرانی را نیز پذیرش می‌کند و در چند کشور فعالیت دارد پرداخت شده است.

وزارت خزانه‌داری میزان پرداختی به موسسه پژوهشی خمینی که زیر نظر محمدتقی مصباح یزدی اداره می‌شود را ۱ میلیارد و ۱۴۵ میلیون تومان اعلام کرده است.

همچنین یک میلیارد و ۱۰۵ میلیون تومان به مجمع جهانی تقریب مذاهب و یک میلیارد و ۲۲۳ میلیون تومان به مجمع جهانی اهل بیت پرداخت شده است.

سهم نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها که تحت نظر علی خامنه‌ای اداره می‌شود نیز در یک ماه نخست امسال ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.

دولت در همین دوره زمانی ۵ میلیارد و ۵۰۵ میلیون تومان هم به شورای نگهبان پرداخت کرده است.

از دیگر نهادهایی که دولت هم حقوق کارکنان آن را در ردیف پرداختی مربوط به دستمزد و حقوق مستمر پرداخت کرده و هم ردیف بودجه ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته، موسسه‌های تحت نظر حسن خمینی است.

در یک ماه نخست ۶۹۹ میلیون تومان به ستاد نشر آثار «امام خمینی» و ۳۵۴ میلیون تومان نیز برای «حرم امام خمینی» به این موسسه پرداخت شده است.

مرکز دایره‌المعارف اسلامی هم که در چند روز گذشته خبرهایی در باره فساد اقتصادی آن منتشر شد، ۴۰۲ میلیون تومان از خزانه دولت دریافت کرده است.

در همین دوره زمانی ۶۶۶ میلیون تومان به شورای سیاستگذاری نمازجمعه و ۲۲۳ میلیون تومان به مرکز الگوی اسلامی پرداخت شده است.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما