اسرائیل: اگر ایران به تل‌آویو حمله کنند به تهران حمله می‌کنیم و اگر تل‌آویو و اسرائیل در آرامش نباشند تهران هم در آرامش نخواهد بود ، جمهوری اسلامی روزهای آخرش را می گذراند.

اکبر گنجی

اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه‌ای با یک نشریه عربستان سعودی ایران را تهدید به حمله نظامی کرده است.

 

مصاحبه ی ایلاف عربستان سعودی با آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل

ایلاف: شما و ایران در خاک سوریه با هم می‌جنگید؛ آنجا نه خاک شماست نه ایران؟ لیبرمن: این [حرف] نادرست است. ما از ابتدای جنگ سوریه از هفت سال یا بیشتر، دخالتی نکرده‌ایم. ایرانی‌ها، حزب‌الله و شبه‌نظامیان دیگر و همچنین روس‌ها، داعش و دیگران هستند و همه دارند با هم می‌جنگند. برای همه در آنجا آرزوی موفقیت دارم. ما در جنگ دخالت نمی‌کنیم و آنجا نمی‌ جنگیم. اما ایران تلاش می کند در سوریه پایگاه تأسیس کند و آن پایگاه‌ها را به سلاح‌های پیشرفته تجهیز کند و از آنجا به ما حمله کند. ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم وقتی می‌بینیم ایران این کارها را در نزدیک جولان می‌کند و از حزب الله در سوریه و لبنان حمایت می‌کند و تلاش می‌کند گام‌های نظامی خود در سوریه را برای حمله به ما محکم کند. بروشنی می‌گویم که هر جایی را در سوریه ببینیم که ایران دارد در آنجا موضع می‌گیرد می‌زنیم و به هیچ قیمتی اجازه آن را نمی‌ دهیم.

ایلاف: اخیرا تهدیدهایی از ایران شنیدیم که پاسخ می‌دهد و اسرائیل را به دلیل حمله به فرودگاه تی۴ تنبیه می‌ کند؟

لیبرمن: تهدیدها و حرف‌های زیادی می‌شنویم. اگر به تل‌آویو حمله کنند، به تهران حمله می‌کنیم و اگر تل‌آویو و اسرائیل در آرامش نباشند، تهران هم در آرامش نخواهد بود. می‌ دانم چه می‌گویم، و توصیه نمی‌کنم کسی ما را بیازماید. ما برای همه احتمالات آماده‌ایم.

ایلاف: آیا حمله به [منافع] ایران در سوریه، به برخورد با روس‌ها منجر می‌شود؟

لیبرمن: هرگز. بارها این را گفته‌ایم. روس‌ها می‌ دانند که ما اجازه نخواهیم داد ایران در سوریه پایگاه تأسیس کند و سلاح‌های پیشرفته برای حمله به ما در آن مستقر کند. تماس‌ هایی داریم و هیچ برخوردی با آنان [روس‌ها] رخ نخواهد داد.

ایلاف: اما اسد ممکن است پاسخ دهد؟

لیبرمن: اگر اسد به سوی هواپیماهای ما شلیک کند، می‌ دانیم چه پاسخ دردناکی بدهیم و منابع تیراندازی را هر چه که باشد، نابود کنیم و کسی را مستثنی نمی‌ کنیم.

ایلاف: حزب‌ الله هم شما را تهدید می‌ کند؟ لیبرمن: ما می‌ دانیم چطور پاسخ دهیم، اگر کاری کرد. حقیقت این است که آرامش بر مرز لبنان حکم‌فرماست و ما خواهان [اتفاق] بد برای لبنان نیستیم.

ایلاف: شنیدیم که وزیر خارجه ایران گفته است که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ملت ایران را متحد می‌ کند؟

لیبرمن:می‌ ترسند آمریکا از توافق خارج شود. پس اقتصاد ایران فرومی‌پاشد. نگاه کنید به تظاهرات‌ها… این رژیمی که موجب فروپاشی اقتصادی در ایران شده. نگاه کنید چه اتفاقی برای پول ایران می‌افتد.. می‌ دانند که رژیم ایران در روزهای آخرش است و فروپاشی‌اش نزدیک است.

ایلاف: تصور می‌کنید رژیم ایران ضعیف است؟

لیبرمن: بله. تأکید می‌کنم که روزهای آخرش را طی می‌کند. این رژیم مقابل فشار مردمی مقاومت نمی‌کند. فقرا را رها کرده و در خارج از ایران سرمایه‌گذاری می‌کند… فکر می‌ کنم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به فروپاشی کامل اقتصاد ایران منجر می‌ شود و از این می‌ ترسند.

ایلاف:اما اروپایی‌ها می‌خواهند در توافق بمانند، زیرا آنها با این [توافق] می‌توانند بر ایران نظارت کنند و آن را به مفادش متعهد نگاه دارند؟

لیبرمن: اروپا دوباره اشتباه می‌کند. آنها در سال ۱۹۳۸ وقتی توافق مونیخ را در آلمان امضا می‌کردند اشتباه کردند و در نتیجه همه ما می‌ دانیم چه شد و هیتلر چگونه آنها را فریفت.. بعد از آن آنها خواستند که با او گفت‌ وگو و مذاکره کنند اما آن کار اشتباهی فاحش بود و همه می‌دانیم دنیا چه تاوانی داد. می‌بینم که آنها همان اشتباه را مرتکب می‌شوند. ایران بدون توافق یا با توافق، پایبند نخواهد بود.

ایلاف: این حرف، کاملا مطابق با چیزی است که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی به امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت؟

لیبرمن: به نظر می‌رسد افکار مشابه است؟

ایلاف:تشابه افکار یا هماهنگی است؟

لیبرمن: تشابه افکار.

ایلاف:ایا باید از توافق هسته‌ای خارج شد؟

لیبرمن:آمریکاست که باید تصمیم بگیرد. نظر ما در اسرائیل را همه می‌ دانند. به هر تصمیمی که دولت آمریکا در این خصوص بگیرد، احترام می‌ گذاریم.

نگام ، ناگفته های ایران ما