رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری : وضعیت کارگران ایرانی غیرقابل تحمل است

نگام ، اجتماعی _ دو ماه پیش بود که کارگران از استان های مختلف کشور مقابل ساختمان شورای نگهبان در تهران دست به تجمع اعتراضی گسترده زدند. این تجمع در پی فراخوان دو تشکل مهم کارگری «اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری» و «کانون عالی شوراهای اسلامی کار» صورت گرفت.

سارا آکالین _ این در حالی است که در تمام طول سال گذشته تجمعات کارگری به صورت پراکنده در تهران و برخی شهرها برگزار شده و در جریان این تجمعات کارگران به وضعیت بد معیشت و عدم دریافت حقوق و تعطیلی کارخانه ها اعتراض کردند. حتی در موردی علی نقدی، کارگر ۴۵ ساله نیشکر هفت تپه، به دلیل بدهی و پراخت نشدن حقوق خودکشی کرد و درام کارگران کشور همچنان ادامه دارد و به گفته حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور دمیدن بر سرنای خصوصی‌سازی و دور شدن از آرمان‌هایی که طبقه کارگر را متحد می‌کرد، وضعیت غیرقابل تحمل فعلی را برای بیش از ۱۳ میلیون کارگر رقم زده است.

وی در گفتگو با ایلنا می گوید بد‌ترین الگو‌ها را که تناسبی با شرایط اقتصادیمان نداشت، وارد کردیم. اقتصاد درون‌زای خود در دوران جنگ را دو دستی تسلیم تفکرات نولیبرالی و نامتناجس کردیم. یغماگران را به گونه‌ای سازمان دادیم که مکانیزم‌ها و فرصت‌ها را به دست گرفتند. آنچه که می‌خواهیم بگوییم این است که ایران از این کشور‌ها الگو بگیرد!

صادقی همچنین می افزاید “اقتصاد، سیاسی است. سیاست‌مان باید سیاستی باشد که امنیت اقتصاد را تضمین کند، اینگونه می‌توانیم استمرار قرارداد موقت را شاهد باشیم. روز جهانی کارگر روزی است که ما می‌بایست همه مسئولان نظام را مخاطب قراردهیم و بگوییم راهی که به نام خصوصی‌سازی رفتید، امنیت شغلی را به خطر انداخته است. قرارداد موقت که به همینش هم راضی هستیم را با بیکاری شدن کارگران از دست داده‌ایم.”

این مسئول جامعه کارگری در عین حال تصریح می کند وابستگی کارگر به شغل به خاطر شرایط فعلی از بین رفته است و همین قراردادهای موقت کار را هم با نابه‌سامانی مواجه کرده و شالوده آن‌ها را از هم پاشیده است. این در شرایطی است که قرار بود با موقتی‌ کردن قراردادهای کار و گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شاهد حضور سرمایه‌گذاری خارجی باشیم اما آن‌ها هم نیامدند، تولیدمان تولید صادرات محور نبود. اگر تولید استمرار داشته باشد، شغل ایجاد می‌شود، شغل ایجاد بشود کارگر سرکار می‌رود. لذا بودن شغل ولو اینکه کارگر قرارداد موقت باشد برای ما مهم است؛ چراکه همین حالا یک کارگر تا مرز بازنشستگی به صورت قراردادی کار می‌کند.

صادقی می گوید: در ایران همه تشکل‌های کارگری زرد تعریف می‌شوند، نمی‌خواهم بگویم که قابل اصلاح نیستند. امروز شاهد یک جریان آرامی برای پوست‌اندازی در کانون شوراهای اسلامی کار هستیم و این پوست‌اندازی آرام، آرام دارد یک آلارم‌های آرامش‌بخشی را نشان می‌دهد. حاصل آن را در مذاکرات مزد می‌بینیم. حضور آن‌ها را در اجتماعات و گردهمایی‌ها می‌بینیم. این پوست اندازی؛ مثبت است. این تشکل‌های زرد در حال گذر از زرد بودن هستند آن‌ها جایی که باید رنگ قرمز به خود بگیرند، نباید ابایی از این کار داشته باشند. تشکلی که ریسک‌پذیر نیست، تشکل زرد است. تشکلی که قدرتش را در شبکه‌های مجازی به رخ می‌کشد نمی‌تواند موثر باشد. تشکلی که بدنه نداشته باشد، عضو نداشته باشد، قدرتش را از بدنه خود نگیرد، عضومحور نباشد و ارتزاقش از کانال حق عضویت نباشد، تشکل زرد است.

او در نتیجه گیری قابل تاملی می گوید در بازخوانی‌هایی که طی این سال‌ها انجام دادیم فهمیدیم که دچار یک خود شیفتگی در عرصه‌های مختلف شدیم و این خود شیفتگی حوزه اشتغال و سرمایه‌گذاری را به سمت نابودی برده و ما را از خود باوری بازداشته است. پرسش این است که چه کسی می‌تواند مشکل ما را حل کند؟

پرسشی که سوال بسیاری از کارگران کشور بوده و شرایط بدی را برای آنها رقم زده است. به گونه ای که نه تنها اعتراض ها نتیجه ای نداشته بلکه بازداشت ها و تهدیدها نیز بر مشکلات آنها افزوده است.

حتی در هفته های اخیر محسن بیگلری، عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز به این موضوع اذعان داشته و طی اظهاراتی تصریح کرد “در چند سال اخیر به علت رکود اقتصادی برخی کارخانجات تعطیل شده و تعطیلی کارخانجات تعدیل نیروی کارگری را به دنبال داشته است که امنیت شغلی کارگران در معرض تهدید قرار گرفت و تعداد زیادی از آنها بیکار شدند”. او همچنین افزود متاسفانه کارگران با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو بوده و حقوق آنها مکفی و کافی نبوده و نیازهای روزمره آنها را رفع نمی کند.