آیت الله بیات زنجانی: در بروز رفتارهای غیرقانونی از هم سبقت می‌گیریم ، یا متوجه نیستیم یا خود را به نادانی زده ایم

 

نگام ، سیاسی _ آیت الله اسدالله بیات زنجانی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم طی اظهاراتی درباره ایجاد محدودیت و فیلترینگ در کشور که یکی از مهمترین چالش ها بوده و اساسا در اعتراضات پررنگ تر می شود گفت ” در دنیایی که سرعت انتقال اخبار به سرعت یک چشم به هم زدن است و این همه حساسیت هم وجود دارد، جالب است که ما در بروز رفتارهای غیرقانونی، از هم سبقت می‌گیریم در حالی که این رفتار ما را همگان می‌بینند”.

سارا آکالین _ او که در دیدار با محمدمهدی تندگویان معاون وزیر ورزش و جوانان و فرزند شهید محمدجواد تندگویان سخن می گفت در ادامه به نکته ای اشاره کرد که کمتر روحانی در موقعیت ایشان به این شکل سخن گفته است و یا حداقل به این صراحت انتقاد نکرده است.

آیت الله بیات زنجانی گفت: “ما یا متوجه نیستیم که جامعه در حال رصد رفتار ماست و یا خود را به نادانی زده‌ایم؛ در این زمان مردم که معترض می‌شوند و علیه ما شعار می‌دهند دنبال دلیل می‌گردیم؛ این مردم همان مردم فهیم دوران انقلاب هستند؛ فرزندان همان شهدای بزرگوار دوران جنگ هستند؛ الآن چرا معترضند؟ طبیعی‌ست که دلیلش را باید در رفتار ما جست وجو کرد”.

نکته ای که در شرایط کنونی و با توجه به اعتراضات گسترده دی ماه ۹۶ حائز اهمیت بسیاری بوده است و بر خلاف بسیاری از روحانیان و مسئولان که علت اعتراضات را فرافکنی کرده و به مسائل خارجی نسبت دادند، او علت اعتراضات را ناشی از رفتارهای حکومت می داند. کمااینکه برخی از مسئولان در رده های پایین اشاره تلویحی به برخی از این رفتارها داشته اند. بیات زنجانی در بخش دیگری از سخنانش بر این نکته تاکید می کند که ” در مسائل اعتقادی، زور جوابگو نیست” و توضیح می دهد که ” ما از نماز بالاتر نداریم، ولی آیا می‌توان به کسی گفت باید به زور نماز بخوانی؟ قطعا خیر؛ ذات انسان‌ها این زور را نمی‌پذیرد و طبیعی‌ست که نتیجه عکس خواهد داد”.

با اینهمه نکته مهم در اظهارات این مرجع تقلید قم درباره احساس امنیت و اعتماد است که می گوید “بنده امنیت را بی‌دغدغگی معنا می‌کنم؛ یعنی جوان، پیر، کودک، زن و مرد وقتی حس کنند که دغدغه‌هایشان در زندگی به حداقل رسیده، می‌توان گفت در آن جامعه امنیت به طور نسبی حاکم است و جامعه امنیت خاطر دارد؛ در این جامعه است که اعتماد بوجود می‌آید و وقتی اعتماد حاصل شد و آن زمان که مردم حس کردند حکومت در رفع دغدغه‌های‌شان کوشیده، پس به آن اعتماد می‌کنند. اعتماد که کردند حکومت هرچه گفت می‌پذیرند ولی اگر به خواسته‌ها بی‌توجهی شد، هر روز دغدغه‌ای بر دغدغه‌ها افزوده شد، جامعه حتی در سطحی ‌ترین مسائل هم که شده، از خود مخالفت بروز می دهد”.

بیاتی زنجانی در حالی موضوع اعتماد را مورد تاکید قرار می دهد که در گزارش وزارت کشور از ابعاد و جهات اعتراضات دی ماه ۹۶ که به حسن روحانی، رئیس جمهور ارائه شد، یکی از دلایل اصلی اعتراضات ” کاهش اعتماد عمومی” به دلایل گوناگون از جمله ضعف کارآمدی سازمانها و نهادها در پاسخگویی به شرایط کنونی جامعه و نارضایتی ناشی از منازعات و برخی ضعف ها عنوان شد.

همچنین مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش مطالبات و انتظارات چه در رقابت های انتخاباتی و چه در رقابت های سیاسی بدون توجه به منابع و امکانات کشور و در نتیجه انباشت انتظارات تحقق نیافته و نارضایتی مردمی از دیگر علل اعتراضات فوق برشمرده شد که مرجع تقلید قم نیز امروز نکته ای به افزوده و گفت معتقدم بخشی از اعتراضات شکل گرفته اخیر، ناشی از همین نادیده گرفتن مطالبات جوانان بوده است.

او با بیان این که جوانان دغدغه‌ دارند، خاطرنشان کرد: در همه جوامع هم همین است منتهی ما با دغدغه‌ها چگونه رفتار کرده‌ایم؟ پاسخ مناسب داده‌ایم؟ اگر از من سؤال کنید پاسخ خواهم داد، «خیر!»؛ رفع دغدغه که نکرده‌ایم هیچ، هر روز هم به دغدغه‌هایشان افزوده‌ایم.