انجام ۷۰۰ پروژه طی ۲۵ سال از سوی بنیاد تیکای ترکیه در ازبکستان

نگام ، بین الملل _ آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» طی ۲۵ سال گذشته بیش از ۷۰۰ پروژه در زمینه‌های پزشکی و فرهنگی در ازبکستان اجرا کرده است.

 

به گزارش تی آر تی فارسی ، آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» در سال ۱۹۹۳ فعالیت خود را در ازبکستان آغاز کرده و طی ۲۵ سال گذشته بیش از ۷۰۰ پروژه در زمینه‌های پزشکی، مرمت مدارس و آثار تاریخی، کمک های بشردوستانه و آموزشی را در این کشور اجرا کرده است.

کمک های ترکیه به ازبکستان در آستانه سفر رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به این کشور رو به افزایش است. برخی از اقدامات تیکا در ازبکستان به شرح زیر است:

“در هفته سلامت ترکیه-ازبکستان از تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۱۸ تا ۶ مه ۱۸۰ عمل جراحی، ۱۲۰۰ معاینه پزشکی و آموزش به ۴۰۰ کادر پزشکی در این کشور انجام خواهد شد. ۵۰ هزار نفر نیز در کلینیک سیار چکاپ خواهند شد.

سال گشته نیز ۱۸۴ بیمار معاینه و ۸۰ نفر جراحی شدند و ۲۲۲ کادر پزشکی آموزش دیدند.احداث باشگاه ورزشی کودکان که پروژه آن در سال ۲۰۱۷ شروع شده است در سال جاری به پایان خواهد رسید.

آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه در ادامه فعالیت های بشر دوستانه خود در تاشکند، پایتخت ازبکستان به ۱۵۰ تن از معلولان این کشور ویلچر اهدا کرده است.

همچنین سه کودکستان در شهرهای تاشکند، بخارا و سمرقند بازسازی شده است. تا پایان امسال تجهیز و مرمرت ۲۳ کودکستان دیگر نیز انجام خواهد شد.

در دوره آموزش «خبرنگاری جنگ» خبرگزاری آناتولی که با همکاری تیکا و آکادمی پلیس ترکیه جهت پرورش افرادی برای پوشش اخبار مربوطه در مرکز آموزش حوادث غیرمترقبه در آنکارا برگزار شد یازده نفر ازبکستان شرکت کردند.