واقعیت های تلویزیون ایران اینترنشنال ، تصحیح اطلاعات نادرست حمید هوشنگی

علی اصغر رمضانپور

به تازگی دوست عزیزم آقای حمید هوشنگی که در تهران ساکن است به مناسبت یک سالگی ایران اینترنشنال یادداشتی در فیسبوک درباره شبکه تلویزیونی ما منتشر کرده است. بخشی از آنچه آقای هوشنگی منتشر کرده اطلاعاتی نادرست درباره تلویزیون ایران اینترنشنال و من و همکاران من در ایران اینترنشنال است. آقای هوشنگی در پایان یادداشت خود از دوستان روزنامه نگاری که در ایران اینترنشنال کار می کنند خواسته است تا در تصحیح یادداشتی که او نوشته به او کمک کنند.
من از توجه آقای هوشنگی به ایران اینترنشنال بسیار سپاسگزارم. به همین دلیل در اینجا نکاتی را با هدف تصحیح یادداشت ایشان می نویسم. اما در آغاز به نکاتی اشاره می کنم که در یادداشت‌آقای هوشنگی آمده و به نظر من درست است و یا حداقل یکی از روایت های قابل تامل در این زمینه است:
آقای هوشنگی نوشته است « شبکه تلویزیونی فارسی زبان ” ایران اینترنشنال” دو هفته دیگر در ٢٨ اردیبهشت امسال، یکساله می شود. در قضاوتی منصفانه باید گفت این شبکه تلویزیونی مستقر در لندن، به دلایل خاص، در این مدت کوتاه پیشرفتی کم نظیر داشته و اکثر قریب به اتفاق رقبای خود را پشت سر گذاشته است… سرمایه گذار این شبکه، که در تیزر تبلیغاتی اش بر ” کلام ایرانی” و “فرهنگ ایرانی” تاکید فراوان می کند.»
همچنین آقای هوشنگی می پذیرد که تلویزیون ایران اینترنشنال در مدتی کوتاه به کسب موقعیتی بالا در میان شبکه های تلویزیونی فارسی زبان مستقر در خارج دست یافته است. و در جذب تعداد قابل توجهی صاحبنظر و تحلیلگر مسائل ایران و جهان، توفیق قابل توجهی داشته باشد و از وجود ده ها روزنامه نگار، خبرنگار و مجری خبر بهره گیرد که بعضاً قبلاً در بی بی سی، صدای امریکا و من و تو فعالیت می کردند.
علاوه بر اخبار، ایران اینترنشنال به تهیه و پخش برنامه های سرگرم کننده و متنوع منطبق با سلیقه مخاطبان ایرانی خود نیز اقدام می کند. از جمله این برنامه ها، به برنامه های فرهنگی صادق صبا می توان اشاره کرد. نوشابه امیری نیز در این شبکه به معرفی ” چهره ها ” می پردازد که به معرفی ایرانیان موفق مقیم خارج اختصاص دارد. اما تصحیح برخی اطلاعات نادرست:
۱ – ریاست تلویزیون ایران اینترنشنال در حال حاضر بر عهده راب بینون است که به همراه گروهی دیگر از همکاران موسسه دی ام ای میدیا مسولیت راه اندازی تلویزیون را بر عهده داشته اند. شرکت دی ام ای میدیا یکی از معتبر ترین شرکت های جهان در زمینه راه اندازی نهادهای رسانه ای و تلویزیون است که از جمله مسولیت راه اندازی تلویزیون بی بی سی فارسی و ده ها تلویزیون دیگر را نیز بر عهده داشته است.
۲ – مسولیت نظارت بر پروژه راه اندازی تلویزیون بر عهده نبیل خطیب است که از روزنامه نگاران برجسته عرب است و زمانی مسولیت سردبیری شبکه العربیه را بر عهده داشته است.
۳ – من، علی اصغر رمضانپور سر دبیر و مدیر اجرایی خبر و امور جاری ایران اینترنشنال هستم. آقای حسین رسام سردبیر و مدیر اجرایی برنامه های غیر خبری ایران اینترنشنال است . و محمد منظرپور دبیر خبر امریکای شمالی در تلویزیون ایران اینترنشنال است. و آقای مازیار بهاری هیچ مسولیتی در ایران اینترنشنال بر عهده ندارند.
۴ – این عبارت آقای هوشنگی کاملا نادرست است که نوشته است « از خصوصیات شبکه ” ایران اینترنشنال” ٢۴ ساعته بودن فعالیت خبری آنست که عموماً در راس ساعت و معمولاً با منفی ترین اخبار مربوط به ایران و تحرکات منطقه ای و بین المللی ایران شروع می شود و ادامه می یابد.» از نظر ایران اینترنشنال و هر کسی که هدف خبررسانی حرفه ای را دنبال می کند اهمیت و اعتبار خبر معیار انتشار آن است و نه مثبت و منفی بودن. و اساسا روایت واقعیت نه به خودی خود مثبت است و نه منفی. و حتی اگر خبر بازگو کننده حادثه ای باشد که از دید عموم مردم تلخ و ناخوشایند است نمی توان آن را خبری منفی دانست یا مثبت. در این زمینه فکر می کنم میان درک حرفه ای ما در ایران اینترنشنال و درک آقای هوشنگی از خبر، که باید بر اساس معیار مثبت و منفی متوازن شود تفاوت وجود دارد.
بر همین معیار این جمله اقای هوشنگی هم نادرست است که « در این مدت نیز به ندرت می توان پخش اخباری منفی در ارتباط با عربستان و اسرائیل را در این شبکه سراغ گرفت، گویا از دید هیات ادیتوریال و سردبیری ایران اینترنشنال، اصلاً خبری منفی در اسرائیل و عربستان رخ نمی دهد که برای مخاطب ایرانی ارزش خبری داشته باشد.» آقای هوشنگی حتی این واقعیت روشن را نادیده گرفته است که در بولتن های خبری و تحلیلی ایران اینترنشنال به طور متوازن از تحلیلگرانی استفاده می شود که دیدگاه های متفاوتی درباره هر یک از دولت های ایران یا عربستان سعودی دارند. آقای هوشنگی می توانند برای یافتن درکی درست تر از میزان بی طرفی ای که همواره مورد توجه ایران اینترنشنال است به برنامه های ما در وبسایت و یوتیوب رجوع کنند که به بحث درباره تحولات ایران و عربستان سعودی اختصاص دارد. افزون بر آن ما در ایران اینترنشنال خوشحال خواهیم شد اگر دوستانی مانند آقای هوشنگی نمونه هایی از اخباری را در اختیار ما قرار دهند که شایسته انتشار بوده و ما در انتشار آن کوتاهی کرده ایم. ما در این زمینه پذیرای هر انتقادی هستیم. و همچنین خوشحال خواهیم شد اگر نمونه هایی از خبرهایی را در اختیار ما قرار دهند که ما منتشر کرده ایم و نادرست است.

۵ – آقای هوشنگی گفته اند ایران اینترنشنال با بیش از پنجاه پرسنل فعالیت می کنند که برای دقیق تر کردن اطلاع آقای هوشنگی تاکید می کنم که تعداد پرسنل ایران اینترنشنال چندین برابر عددی است که ایشان ذکر کرده اند. یادآوری می کنم که ایران اینترنشنال بخشی از پروژه بزرگتری است که در آینده حداقل دو شبکه تلویزیونی به زبان های دیگر در منطقه خاورمیانه را دربر می گیرد.

۶ – آقای هوشنگی نوشته اند « ٖسرمایه گذار این شبکه آقای ” عادل عبدالکریم ” از اتباع عربستان سعودی است که مدیریت شرکت ” گلوبال مدیا سیرکولیتینگ” در لندن را نیز به عهده دارد، اما از عطاالله مهاجرانی نقل است که پدرخوانده این شبکه در واقع آقای “عبدالرحمان راشد” مدیر سابق شبکه تلویزیونی “العربیه” است که می دانیم وابسته به عربستان سعودی است.» این اطلاعات نیز نادرست است. سرمایه گزاری تلویزیون ایران اینترنشنال توسط شرکت وولانت مدیا صورت گرفته که دارای سهامداران متعددی از چندین کشور دنیا و از جمله کشورهای اروپایی و بریتانیاست. تعبیر پدر خوانده که در اینجا آمده نوعی برچسب زنی سیاسی است که فاقد هر گونه اعتبار حقوقی و حرفه ای ست. روزنامه نگارانی که در ایران اینترنشنال فعالیت می کنند بر اساس میثاق حرفه ای فعالیت می کنند که راهنمای تحریریه ایران اینترنشنال نامیده می شود و به زودی و در سالگرد فعالیت این رسانه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. بر اساس این میثاق مبنای فعالیت روزنامه نگاران اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری و حفظ استقلال و بی طرفی است.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما