رییس شورای شهر تهران: بودجه فرهنگی شهرداری خرج مداحان و پخت آش می‌شود

نگام ، اجتماعی _ محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان تهران که با حضور نمایندگان مجلس، استاندار، فرماندار تهران، معاونان شهرداری و اعضای شورای شهر برگزار شد، گفت: معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری فقط ۲ هزار میلیارد تومان بودجه فرهنگی دارد که مقدار زیادی از این بودجه هم صرف مناسبات و خرج پخت آش و مداحان می‌شود به همین دلیل شهرداری نمی‌تواند به تنهایی از پس آسیب‌های اجتماعی بربیاید.

سارا آکالین _ او در بخش دیگری از صحبتهایش گفت “۹۳ درصد مطالبات مردم حل معضل ترافیک و آلودگی هوا است”. موضوعی که به کرات مطرح شده و معضل آلودگی هوا همه ساله علاوه بر تعطیلی پایتخت هزاران شهروند را راهی بیمارستان کرده و یا می کشد.

به گونه ای که در ماههای اخیر عباس شاهسونی، سرپرست گروه سلامت هوای وزارت بهداشت اعلام کرد سالانه ۳۶۰ هزار مرگ در کشور داریم، از این تعداد حدود ۳۶ هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا است. آلودگی هوا بار اقتصادی زیادی به دولت تحمیل می‌کند.

وی افزود: بر اساس برآورد وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۴ در ۲۵ شهر با مجموع ۳۰ میلیون نفر جمعیت، ۱۲۸۰۰مرگ منتسب به آلودگی هوا بوده است. همچنین در همین سال در تهران ۴۳۰۰ نفر در اثر آلودگی هوا فوت کرده اند. افزون بر این در سال ۱۳۹۵ در شهر تهران با افزایش غلظت آلاینده‌ها، مرگ ۴۸۱۰ نفر منتسب به آلودگی هوا بوده است و به گفته کارشناسان مادام که آلودگی هوا به قوت خود باقی بماند تعداد بیشتری از شهروندان جان خود را بر اثر ایست قلبی و بیماری های قلبی از دست خواهند داد.همچنین در تحقیقی که در مورد آلودگی هوا و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی،تنفسی و سکته مغزی در تهران انجام شده که نتایج آن نشان می دهد ارتباط معناداری بین مرگ و میرهای ناشی از بیماری های فوق با آلودگی هوا وجود دارد و آمار بالای ایست قلبی بین شهروندان تهرانی گویای افزایش میزان آلاینده های زیست محیطی در پایتخت است.
این در حالی است که موضوع ترافیک که محسن هاشمی به آن اشاره کرده از جمله دیگر معضلات تهران است که روزانه باعث هدررفت وقت و انرژی شهروندان می شود و سالهاست که به رغم شعار مدیران رده بالا این دو معضل نه تنها رفع نشده بلکه بر شدت آن افزوده شده است. شاید به همین دلیل است که هاشمی در سخنان امروز خود به شوخی گفت ” مردم حق دارند بگویند ما بی‌عرضه هستیم چرا که اکنون شاهد هدر رفت منابع هستیم و ۱۵۰ ایستگاه مترو مورد بهره‌برداری درست قرار نگرفته‌اند، اما دولت و شهرداری وارد نمی‌شوند”.

او همچنین در ادامه به وضعیت کارخانه های واگن سازی و اتوبوس سازی پرداخته و در اظهاراتی قابل توجه تصریح کرد ” در کشور کارخانه‌های اتوبوس‌سازی و واگن‌سازی بیکار هستند آن وقت ما از خودمان می‌پرسیم که چگونه باید اشتغال ایجاد کرد در حالی که اگر به این صنعت پول تزریق کنیم مشکل حل خواهد شد”.

هاشمی در پایان گفت “باید سریعا اقدام کنیم تا مردم اینقدر ناراضی نباشند که به قول آقای جوادی آملی همه ما را به داخل دریا بیاندازند”.