بی عدالتی ها و تناقض ها در دستگاه قضائی ؛ از عباس عدالت تا مرتضوی و عدم برخورد با احمدی‌نژاد

نگام ، سیاسی _ سخنگوی قوه قضائیه دستگیری عباس عدالت -استاد ریاضیات و علوم کامپیوتر در امپریال کالج لندن- را به اتهام امنیتی تایید کرد.

به گزارش آرمان غلامحسین  محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا قوه قضائیه از برخورد نیروی انتظامی مانند برخورد گشت ارشاد خرسند است؟ گفت: خیر. وی در پاسخ به سئوالی درباره انتشار تصاویر و فیلم‌هایی مانند برخورد نیروی انتظامی – گشت ارشاد – و اینکه آیا قوه قضائیه از این برخورد خرسند است؟ گفت: خیر، خرسند نیست. نیروی انتظامی شبانه‌روز تلاش می‌کند که امنیت مردم را برقرار کند، به شخصه از همه خدمات نیر وی انتظامی تشکر می‌کنم. امروز یکی از کسانی که در بخش مبارزه با مواد مخدر کار می‌کرد به من گفت در بخش خودشان تعداد شهدا به ۴ هزار نفر رسیده است. در همه دنیا تمرد از دستور پلیس جرم است و جرم بدی است. هم از لحاظ منطق و هم از لحاظ حق کسی که در مقابل پلیس تمرد کند قابل مجازات و تعقیب است. افرادی هستند که علاوه بر اینکه تمرد می‌کند آن را اشاعه هم می‌دهند و آن را سازماندهی می‌کنند؛ لذا تمرد از پلیس جرم است و سازمان یافته باشد بدتر است و اشاعه یابد بدتر است، اما پلیس هم باید مطابق قانون عمل کند و اگر از وظایفش تخطی کند، قابل پیگرد است.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده موسسه مالی و اعتباری ولیعصر (عج) و توسعه البرز اظهار کرد: در ارتباط با پنج الی شش شرکت تعاونی اعتباری که در سال‌های اخیر و به ویژه ماه‌های اخیر دچار اشکال شدند، کمیته ای از نمایندگان سران قوا تشکیل شد. از مسئول ذی ربط در آن کمیته سئوال کردم گفتند که تکفل این شرکت تعاونی‌ها را به بانک‌ها و موسسات داده‌اند. در حال حاضر به صورت جدی هیات‌های تسویه تشکیل شده است و همه دستگاه‌ها همه توان خود را به‌کار می‌برند که هر مقدار اموالی که اثبات شود از ناحیه پول سپرده گذاران است، شناسایی شود. چند نفر در ارتباط با فرشتگان و البرز ایرانیان بازداشت هستند و برخی نیز با قرار در آزادی بسر می‌برند.

رفع ممنوع‌الخروجی کاوه مدنی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در رابطه با دلیل رفع ممنوع‌الخروجی کاوه مدنی، گفت: وی به صورت قانونی از کشور خارج شده و تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی وی توسط معاونت ذی‌ربطی در وزارت اطلاعات صورت گرفته است.وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا کاوه مدنی از کشور فرار کرده و آیا امکان بازگشت او به کشور وجود دارد یا نه و همچنین آیا این فرد اکنون در دادسرا پرونده دارد؟ در صورت وجود پرونده چرا ممنوع‌الخروج نشده است؟ اظهار کرد: گزارشاتی در مورد ایشان وجود داشت که وی را در مظان اتهام قرار می‌داد. در این زمینه پرونده‌ای تشکیل می‌شود و پیش از شروع تحقیقات، وی ممنوع‌الخروج می‌شود. در تاریخ ۳۰/ ۱۱/ ۹۶ از ناحیه وزارت اطلاعات و بخش مربوطه به صورت رسمی از دادستان تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی این شخص می‌شود و بر اساس تقاضای معاونت ذی‌ربط وزارت اطلاعات، دادستان این اقدام را انجام می‌دهد. وی افزود: این فرد با گذرنامه رسمی از کشور خارج می‌شود. قرائن و شواهد نشان می‌دهد که قصد ندارد بازگردد. برای این فرد پرونده تشکیل شده است اما پرونده‌ای نبوده که به مرحله تحقیق و تفهیم اتهام رسیده باشد و صرفا به عنوان یک فرد در مظان اتهام بوده است. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص تاثیر دستگیری و برخورد با اخلال‌گران بازار ارز از ناحیه قوه قضائیه و اینکه آیا از مدیران بانک‌ها نیز در این اخلال افرادی شناسایی شده‌اند یا نه؟ عنوان کرد: با بگیر و ببند به تنهایی مساله ارز حل نمی‌شود. در مورد چند درصد تاثیر قضائی این موضوع نمی‌توان قضاوت کرد اما حتما برخورد قضائی در جهت کنترل ارز و تثبیت قیمت ارز موثر بوده است. در مورد ارز برای ۱۲ نفر کیفرخواست صادر شده است، تعدادی پرونده اتهام نیز در حال محرز شدن است و پس از اتمام کیفرخواست صادر خواهد شد. اینکه عوامل بانک‌ها و غیره در این موضوع دخیل بودند را نشنیده‌ام. دست‌اندرکاران مجرم تشخیص داده نشدند و آمار تخلف را نیز از سازمان بازرسی نگرفته‌ام.

علت نیامدن سعید مرتضوی؟

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از صدور حکم جلب برای سعید مرتضوی و عدم دستگیری وی از سوی مراجع انتظامی و قضائی، مباحثی در خصوص فرار وی مطرح شد و از آنجا که نامبرده را پس از گذشت حدود ده روز در یکی از استان‌های شمالی یافت و دستگیر کردند، توضیحاتی را در خصوص اقدامات قضائی برای اجرای حکم وی ارائه دهید؟ گفت: وقتی فردی احضار و به وقت مقرر حاضر نمی‌شود و عذر موجه اعلام نمی‌شود، حکم جلب صادر و وی دستگیر می‌شود. وی در پاسخ به بخش دیگر این سوال که آیا متواری شدن مرتضوی برای اجرای حکم، اتهامی را متوجه وی می‌کند یا خیر؟ گفت: بستگی به دفاع و توجیه غیبتش دارد و باید دید علت نیامدن وی چه بوده است. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد موارد اختلافی وزارت اطلاعات و قوه قضائیه در خصوص برخی اتهامات مطرح شده هستیم و با توجه به گفته وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه مرجع رسمی تشخیص جاسوسی، معاونت ضد جاسوسی است، آیا این تغییر رویکرد به حسب موقعیت‌های مختلف افراد اتفاق می‌افتد؟ اظهار کرد: اینکه مرجع تشخیص جاسوس بودن یا نبودن، وزارت اطلاعات است غلط است و این موضوع در هیچ جای قانون نیامده و ممکن است از منظر کارشناسی این اظهارنظر وجود داشته باشد. تشخیص این موارد با قوه‌قضائیه است. وزارت اطلاعات اقدامات مجرمانه ضد امنیتی داخلی یا خارجی را تشخیص می‌دهد و آن را به قوه‌قضائیه گزارش می‌دهد. قوه قضائیه موضوع را بررسی می‌کند اگر ثابت شد محکوم می‌کند و اگر موضوع ثابت نشد منع تعقیب صادر می‌شود. وی افزود: وزارت اطلاعات گزارش جاسوسی را می‌دهد اما قوه قضائیه ممکن است آن را نپذیرد. عکس این موضوع نیز ممکن است وجود داشته باشد و برای هر دو طرف صادق است. ممکن است وزارت اطلاعات در رابطه با پرونده‌ای بگوید که جاسوسی مطرح نیست ولی از طرف قوه قضائیه این موضوع ثابت شود. وی افزود: اطلاعات سپاه ممکن است پرونده‌ای را تشکیل دهد و قوه قضائیه از تشکیل آن خبر نداشته باشد و تا زمانی که بی‌خبر باشد، نمی‌تواند مجرم بودن یا نبودن را تشخیص دهد. در خصوص اختلاف بین قوه قضائیه و وزارت اطلاعات که بر آن تاکید می‌کنید هم خیر، اختلافی نیست.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود از سوی شهردار سابق آقای نجفی، ۱۲ پرونده در خصوص تخلفات شهردار اسبق به دستگاه قضائی ارسال شده است، گفت: تا جایی که در جریان هستم، یک پرونده بوده و این پرونده هم در حال رسیدگی است و از ۱۱ پرونده دیگر اطلاع ندارم. وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده احمدی‌نژاد، مشایی و بردار رئیس‌جمهور، گفت: قوه قضائیه تلاش کرده بدون تبعیض به پرونده‌ها رسیدگی کند. دانه درشت و غیر دانه درشت از زبان رسانه‌ها و مردم مطرح می‌شود وگرنه جرم، جرم است. پرونده‌های یاد شده در حال رسیدگی است. پرونده مشایی در حال تحقیقات در دادسراست و در پرونده آقای احمدی‌نژاد نیز چیز جدیدی اتفاق نیفتاده و همان مطالب قبلی است که گفتم و پرونده برادر رئیس‌جمهور نیز در دست تحقیقات دادسرا است و به دادگاه نرفته است. وی در پاسخ به سوالی درباره اعلام اسامی قضات متخلف و مفسدان اقتصادی گفت: احکامی که قطعی شده، اشکالی برای اعلام اسامی‌شان نیست. از بهمن‌ ماه که این مطلب اعلام شد، افرادی از قاضی و کارمند و وکیل داشتیم که دستگیر شدند اما احکامشان قطعی نشده و اگر قطعی شود، اعلام می‌کنیم. وی در پاسخ به سوالی درباره انتشار کلیپ حیوان آزاری در روزهای اخیر گفت: واقعا نمی‌دانم درباره این دسته افراد چه بگویم. اگر منظورتان کلیپ آزار قوچ است که در روزهای اخیر منتشر شده، یکی از آن افراد در همین پرونده موسوم به محیط زیست دستگیر شده است. معتقدیم راه چاره فقط تشدید مجازات نیست بلکه باید فرهنگسازی شود و صرف تشدید مجازات، الزاما موجب بازدارندگی نمی‌شود. برخی اوقات مجازات‌ها خیلی سنگین و اعدام است، اما آیا با وجود اعدام حتما دیگر آن جرم تکرار نمی‌شود؟ مجازات‌های فعلی در خصوص حیوان آزاری، نتوانسته این موضوع را به صفر برساند اما راه چاره فقط تشدید مجازات نیست.

ارتداد مشایی صحت ندارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احمدی نژاد در راستای تخریب قوه قضائیه یک سری مسائلی را مطرح کرده و اینکه آیا برخورد نکردن با احمدی نژاد موجب ایجاد شائبه در خصوص صحبت‌های وی نمی‌شود و آیا صدور حکم ارتداد مشایی صحت دارد یا خیر؟ گفت: چنین چیزی اصلا صحت ندارد. در خصوص شائبه داشتن این حرف‌ها هم حتما این طور است و ضرر دارد و اینکه چرا تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد، عرض قبلی بنده است که ان شاءا… در آینده روشن می‌شود.وی در پاسخ به سوالی در خصوص برخورد قضائی با تخلف در فضای مجازی پیام‌رسان‌های داخلی، گفت: ورود به حریم خصوصی افراد شرعا و قانونا و اخلاقا درست نیست و حرام است. در موارد استثنا هم قانون به شدت سختگیر است. برخی می‌گویند با استفاده از پیام‌رسان داخلی ممکن است به حریم ما ورود شود که باید بگویم الان هم بسیاری از پرونده‌ها در رابطه با تخلف و ورود به حریم خصوصی و انتشار عکس‌ها و فیلم‌های خاص است. وی افزود: اینکه می‌گویند پیام‌رسان داخلی اینطور است باید بگویم شکایت‌های زیادی از پیام‌رسان‌های خارجی وجود دارد و وضعیت در پیام‌رسان‌های خارجی اسفناک است و برخی نگران این نیستند که پیام‌رسان‌های خارجی این کار را بکنند بلکه نگران پیام‌رسان‌های داخلی هستند. وی در پاسخ به سوالی درباره مدیران دوتابعیتی گفت: طبق قانون مدیران دو تابعیتی حق ندارند در هیچ کار دولتی مشغول شوند. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اینکه آیا با توجه به وقوع جرایم در پیام‌رسان‌های خارجی و کلاهبرداری‌ها و هتاکی‌های حیثیتی در آنها، آیا این موارد در قوه‌قضائیه قابل پیگیری است؟ گفت: حتما این امکان وجود دارد، انجام هم می‌شود، اما ممکن است زحمت زیادی داشته باشد.وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آخرین وضعیت پرونده مربوط به موسسات مالی اعتباری غیرمجاز، تصریح کرد: تعدادی مانند فرشتگان و البرز ایرانیان افرادی بازداشت شدند و تعدادی با قرارهای وثیقه‌ای که تا حدودی سنگین هستند آزادند. متخلفین و مجرمین مجازات می‌شوند، سپرده‌گذاران تا جایی که ممکن است به سپرده‌های خود دسترسی پیدا می‌کنند. مابقی موارد ان‌شاءا… با شناسایی اموال انجام خواهد شد.