حمایت همه جانبه مردم از اسطوره ملی ؛ آیا رائفی پور از مهدوی کیا عذرخواهی می کند؟

نگام ، سیاسی _ انتشار یک ویدئو از صحبت های علی اکبر رائفی پور، تحلیلگر و کارشناس امنیت ملی در فضای مجازی موجب شد تا سیلی از واکنش های مردمی در انتقاد به او و محتوای سخنانش روانه شود. این کلیپ که به نظر می رسد نخستین بار از صفحه کاربری موسسه مصاف متعلق به شخص رائفی پور پخش شد، به سرعت در میان مردم دست به دست شد و حالا همه از یک چیز صحبت می کنند: توهین رائفی پور به اسطوره های محبوب ملی. نکته ای که عادل فردوسی پور در برنامه نود هم بدون ذکر نام رائفی پور به آن اشاره کرد.

به گزارش مردم سالاری علی اکبر رائفی پور، تجلیل گر مسایل سیاسی و آینده پژوه کم و بیش اسم و رسم داری که در یک دهه اخیر بنا بر سلسه سخنرانی های خود نام آشنایی برای برخی به حساب می آید، در اقدامی عجیب از سوی موسسه فرهنگی خود با سیل انتقادات مردمی مواجه شد. موسسه مصاف متعلق به رائفی پور با انتشار فیلمی که که حتی مشخص نیست در کدام جلسه از سخنرانی های او با کدام محوریت موضوعی در جریان است، به انتقاد از حضور برخی سلبریتی ها در تبلیغات بازرگانی و به طور خاص بیلبوردهای تجاری می پردازد که در این حین با تمسخر مهدی مهدوی کیا و کریم باقری به اظهارنظرهای چهرهای موسوم به سلبیریتی در خصوص مسایل سیاسی و منطقه ای خرده می گیرد. با این حال به کار بردن تعبیری تمسخر آمیز در انتقاد از مهدوی کیای همیشه محبوب برای مردم ایران که از قضا ید طولایی در انجام امور خیریه دارد و حتی تبلیغ او برای آن شرکت لبنیات بی ارتباط با همین اقدامات انسان دوستانه و وطن پرستانه او نیست، رائفی پور را در شرایط سختی قرار داده است.

اسطوره ملی، همراه واقعی طبقات محروم

مهدی مهدوی کیا موسس آکادمی کیا که از کودکان بی سرپرست و کودکان کار تشکیل شد، با همکاری با مجموعه میهن تفاهم نامه ای امضا کرد که بر مبنای آن اولویت استخدام در مجموعه میهن با پذیرش خانواده فوتبالیست های آکادمی کیا باشد تا به این شکل ضعف های مالی و خانوادگی این کودکان عمدتا گرفتار تا حدودی برطرف شود. با این حال یک بار دیگر مانند همیشه خط کشی های بی دلیل سیاسی که در تار و پود این مملکت رخنه کرده و هر روز موجب جدایی های تازه تری بین مردم می شود، منجر به جنجال آفرینی بیهوده دیگری شود تا حرمت یک ایرانی انسان دوست و خیر که سال ها با افتخار آفرینی در حوزه تخصصی خود موجب غرور آفرینی و شادی مردم ایران شده زیر سوال برود.

سیاست بازی، بلای جان آقای تحلیلگر

علی اکبر رائفی پور در سال های اولیه فعالیت های علنی خود با هوشمندی خاصی عمل کرد و توانست با پای گذاشتن به دانشگاه ها و طرح مباحثی ایدئولوژیک، بکر و جذاب در فضای آن روزهای کشور به مخاطبین زیادی به ویژه از جامعه دانشگاهی و جوان کشور به دست بیاورد. رائفی پور آن روزها کمتر به مسایل سیاسی می پرداخت و اگر به موضوعی ورود می کرد بنا بر روی کار بودن دولت احمدی نژاد و حضور افرادی مانند اسفندیار رحیم مشایی کم و بیش به نقد عملکرد آن ها نیز می پرداخت. با این حال پس از کسب محبوبیتی نسبی به عنوان یک فرد نه چندان سن و سال داری که هم در دانشگاه فعالیت می کند و هم حرف های کمتر شنیده شده (و حتی گاه عجیب و دور از ذهنی) می زند، رفته رفته به دام بازی های سیاسی افتاد و کم کم نقش پر رنگ تری به ویژه در مناسباتی که محل اختلاف مردم بود ایفا کرد. نزدیک شدن گاه و بی گاهش به جریان خاصی از سیاست موجب شد تا رفته رفته از محبوبیت روزهای اول دور شده و پس از مدتی با سیاسی کاری هایی که بیشتر از دایره مخاطبینش دیده می شد تبدیل به عنصر ثابت شوخی های مجازی شد. از طرفی حالا با توهین به مهدی مهدوی کیا موج جدیدی از انتقادها به سمت وی روانه شده که جدای از مردم عادی، بسیاری از ورزشکاران و نام آوران ایرانی نیز در این بین جای گرفته اند و در سوی دیگر میدان شاید حتی خود رائفی پور هم متأسف باشد که یکی از معدود حامیانش در مواجهه با حرف هایی که به زبان آورده، امیر حسین مقصود لو(تتلو) خواننده و هم نشین برخی رجال سیاسی در روزگاری نه چندان دور بوده است.

رائفی پور عذرخواهی کند

حمایت های همه جانبه مردم و چهره های محبوبشان از مهدی مهدوی کیا باعث شد تا موسسه مصاف قسمت نشر نظرات (کامنت) مخاطبین در بسیاری از پست های اینستاگرامی خود را ببندد اما بررسی ها نشان می دهد که مردم بیش از این ها از حرف های رائفی پور رنجیده اند و شاید بد نباشد اگر بابت توهین آشکار به درک، عملکرد و شخصیت این اسطوره ملی عذرخواهی رسمی از سوی این تحلیلگر مسایل سیاسی صورت پذیرد.  رویه ای که در مواقع دیگر از سیاست مداران نیز انتظار می رود بدان پایبند باشند و شاید حتی گاه و بیگاه خود رائفی پور نیز مسئولین را به خاطر عدم اقبال به عذرخواهی و استعفا مورد نقد قرار دهد. در این بین اما تکلیف مردم و اسطوره هایشان مشخص به نظر می رسد. مردم نشان داده اند که هوای مهدوی کیا و مهدوی کیاهای ایران را دارند و در این میان رویکردهای سیاسی این چنینی تنها به تفرقه افکنی بیشتر بین مردم و ایجاد درگیری های غیر ضروری کمک می کند که در این مورد خاص مسئولیت مستقیم آن با رائفی پور به نظر می رسد.