گزینه های پیش روی رهبر ایران

راه سبز امید

 

خروج امریکا از برجام قطعی است. اروپائیها هم آنرا همراهی نخواهند کرد ولی پایه های برجام سست و متزلزل خواهد شد. تهدید ایران به مقابله به مثل هم نه تنها تاثیری بر تصمیم ترامپ نخواهد داشت بلکه درست همان رفتاری است که مثلث امریکا اسرائیل عربستان از رهبر ایران انتظار دارند.

رهبر ایران اگر اندکی به فکر منافع ملی و حتی مصلحت نظام و بقای در قدرت باشد، بجای تهدید دنیا به خروج از برجام و از سرگیری غنی سازی اورانیوم باید راه دیگری در پیش گیرد و با اقتدا به سیره بنیانگدار نظام و مانند رهبر کره شمالی به چیزی فراتر از نرمش قهرمانانه و به نوشیدن یک جام زهر تن در دهد.

به نظر من اسرائیل کلید حل مشکل برجام است. تنها راه حل مشکل این است که ایران اعلام کند خواهان عادی سازی رابطه با اسرائیل و ترک مخاصمه با ان است. این همان جام زهری است که رهبر ایران باید بنوشد.

این اسرائیل است که با پنهان شدن در پشت ترامپ و بن سلمان انها را تحریک به نقض برجام و جنگ در سوریه و یمن می کند. برنامه موشکی ایران و حضور نظامی ایران در سوریه و حمایت ایران از حزب الله همگی اقداماتی تحریک انگیز و تهدید بر علیه امنیت و موجودیت اسرائیل هستند و طبیعی است که این کشو به فکر مقابله با تهدید ایران بر علیه خود باشد.

هدف این اقدامات تحریک آمیز رژیم ایران بر علیه اسرائیل در واقع تضمین بقای خود است نه تلاش برای نابودی اسرائیل. ولی رهبر ایران بیش از هر چیز دچار رودربایستی و گرفتار پرستیژ انقلابی خود است و نمی تواند رو راست و صادقانه به دنیا و به مردم خودش بگوید شعار راهبردی ما نابودی اسرائیل نیست بلکه به گروگان گرفتن اسرائیل برای بقای نظام ایران در برابر بقای اسرائیل است.

رژیم ایران ابدا خواهان نابودی اسرائیل نیست و خود بیش از هر کس می داند که این شعاری پوچ و توخالی و نشدنی است بلکه خواهان تضمین بقای خود از طریق دست یابی به یک موازنه استراتژیک قوا در برابر اسرائیل است.

این موازنه استراتژیک یا از طریق دست یابی به بمب هسته ایی بعنوان یک سلاح استراتژیک حاصل می شود و یا از طریق ایجاد عمق استراتژیک. وقتی ایران با عقد برجام از دست یابی به سلاح استراتژیک اتمی محروم شد لذا برای دست یابی به توازن استراتژیک و تضمین بقای خود راه دیگری به جز باقی ماندن در سوریه بعنوان عمق استراتژیک خود در پیش رو ندارد.

البته این تنها راه باقیمانده برای یک نظام استبدادی است که به مردم اتکا ندارد و آنها را عمق استراتژیک و سلاح استراتژیک خود در برابر دشمنان خارجی نمی داند و روی قدرت استراتژیک انها حساب باز نمی کند.

رهبر ایران برای تضمین بقای خود راهی بهتر مطمئن تر و کم هزینه تر از بازگشت به سوی ملت و عذرخواهی از آنها ندارد و بهترین راه مصالحه با مردم و عذرخواهی از اشتباهات گذشته رفع حصر است. بیش از موسوی و کروبی امروز خود رهبری در حصر است و از سوی افراطیون و عوامل نفودی و مشکوک در بیت رهبری و سپاه در محاصره قرار گرفته و از ملت جدا و منزوی شده. رفع حصر از رهبری با رفع حصر از موسوی و کروبی و شکستن حلقه محاصره افراطیون و عوامل نفودی مشکوک بر گردا گرد بیت رهبری ممکن خواهد شد. این جام زهر دیگری است که رهبر ایران باید برای بقای خودش نوش جان کند.

رهبر ایران باید بداند که بقای نظام در گرو بقای برجام است و بقای برجام هم در گرو بقای دولت روحانی و تقویت آن است و سرابی که نفودیها در پیش روی او قرار داده اند مبنی بر روی کار اوردن دولت نظامی و خروج ایران از برجام در صورت خروج امریکا از ان ، بی تردید منتهی به فروپاشی نطام و تجزیه ایران خواهد شد.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما

One thought on “گزینه های پیش روی رهبر ایران

  • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ at ۹:۵۶ ب٫ظ
    Permalink

    شما باید بر روی شاهزاده رضا پهلوی کار کنید. در هیچ کشوری یک فرد عمامه به سر رهبر نیست. بس است بفای اخوند را نمی خواهیم که پرچم شیر و خورشید را تبدیل به عربی کند. اصول گرا و اصلاح ظلب ریش و جای مهر در صورت نمی خواهیم. فرد کراوات زده تحصیل کرده بدون ریش و مسلط به زیان بین المللی انگلیسی می خواهیم. خواهشا خوب بفهمید.

Comments are closed.