شرایط ازدواج کودکان در ایران ، اذن ولی برای ازدواج دختران ۱۳ ساله در ایران

نگام ، اجتماعی _ پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس ایران در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، رسانه متعلق به مجلس اعلام کرد که در طرح اصلاح قانون سن ازدواج حداقل سن ازدواج دختران ۱۶ سال و برای پسران ۱۸ سال در نظر گرفته شده است.

سارا آکالین _ این نماینده مجلس اما در ادامه این نکته را نیز عنوان کرد که “برای ازدواج دختران با سنینی میان ۱۳ تا ۱۶ سال باید اذن ولی، دادگاه صالحه و تایید پزشکی قانونی مبنی بر توانایی جسمی برای ازدواج نیز دریافت شود”.

موضوعی که یکی از مهمترین چالش های اجتماعی در کشور بوده و ازدواج دختران در سنین پایین همواره مورد نقد بسیار قرار گرفته است. به گونه ای که از نقطه نظر فعالان حقوق کودک “کودک همسری” نوعی کودک آزاری جنسی با ابعاد آزار جسمی، عاطفی و ذهنی بوده و با تداوم ازدواج کودکان در جامعه، اندک اندک جامعه تبدیل به یک جامعه نابالغ می شود. جامعه‌ای که رشد کافی نیافته و بلوغ فکری ندارد؛ به همین دلیل آسیب‌هایی مثل خشونت، خیانت، طلاق رسمی و عاطفی، همسرکشی، افسردگی و آمار بالای سقط جنین را می‌توان از تبعات ازدواج زود هنگام کودکان در جامعه نابالغ دانست.

طبق آمار رسمی در سال ۹۰، ۲۲۰ کودک؛ سال ۹۱ ، ۱۸۷ کودک؛ سال ۹۲، ۲۰۱ کودک؛ سال ۹۳ ، ۱۷۶ کودک و در سال ۹۴ ، ۱۷۹ کودک زیر ۱۰ سال ازدواج کرده اند و در این رابطه فعالان حقوق کودک هشدار داده و می گویند آمار بالای کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می کنند حکایت از گستره بالای این پدیده دارد و در آینده بر سلامت خانواده های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

این فعالان با توجه به پیامدهای منفی این موضوع بر اهمیت تمرکز بر آموزش و پرورش تاکید می کنند و می گویند باید تلاش کرد که گام های اصلاحی از آموزش و پرورش شروع شود.

در این رابطه رییس فراکسیون زنان مجلس نیز امروز با تاکید براینکه تمام مسائل از جمله ازدواج هایی با سنین پایین در دختران از دو مبحث فرهنگی و اجتماعی و خلاء قانونی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: باید درگام اول خلاء های قانونی را برطرف کرد، ضمن اینکه باید آگاهی بخشی و فعالیت اجتماعی نیز انجام شود، بنابراین تصویب یک قانون به تنهایی بازدارنده نبوده و در بسیاری شرایط ازدواج ها درسنین پایین ثبت نمی شود.

اما باید این نکته را در نظر داشت که “کودک همسری” و ازدواج دختران در سنین پایین تنها مشکل در رابطه با ازدواج دختران در ایران نبوده و سمیه محمودی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از پدیده دختران سالمند در کشور خبر داده و گفته است: این اتفاق خوبی برای کشور ما نیست، چرا که به تشدید آسیب‌های اجتماعی دامن زده و هزینه‌هایی را برای دولت ایجاد می‌کند.

او در اظهاراتی مهم گفت: با توجه به اینکه رشد نرخ جمعیت از وضعیت استانداردی در کشور برخوردار نیست، به طور قطع افزایش تعداد دخترانی که به دلایل متعدد موفق به ازدواج نشده و دوره کهنسالی خود را در تنهایی سپری می‌کنند، دور از انتظار خواهد بود.

بنابراین جامعه ایران از یک سو با ازدواج دختران در سنین پایین و از سوی دیگر با عدم ازدواج دختران مواجه است و این موضوع نگرانی های بسیاری را برانگیخته است.