ناامنی شدید در اهواز و مهاجرت مردم به دلیل تشدید ناامنی ها

نگام ، اجتماعی _ نبی‌الله خون میرزایی، فرماندار اهواز امروز درباره وضعیت امنیت در استان خوزستان نکاتی را بیان کرد که قابل توجه بوده و گویای وخامت وضعیت امنیت در این منطقه است. پیش از این نیز نماینده مجلس از وفور سلاح دست مردم خبر داده و در این رابطه هشدار داده بود.

 

سارا آکالین _ فرماندار اهواز در تشریح وضعیت این شهر گفته است «در شهرستان اهواز و در بین برخی قومیت‌ها این اتفاق افتاده است که به خاطر یک جفت دمپایی همدیگر را به رگبار بسته‌اند یا حتی به خاطر خرید و فروش یک بزغاله کار به درگیری خشونت‌آمیزی از این دست کشیده شده‌است. انتقامجویی شخصی رسم و بخشی از هنجار پذیرفته‌شده برخی از طایفه‌هاست. تقریبا هر شبانه‌روز در خوزستان تیراندازی داریم.»

مجید ناصری نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس نیز روز جمعه ۱۷ فروردین امسال در جریان حادثه تیراندازی به خودروی شخصی خود نکاتی مشابه آنچه فرماندار به آن اشاره کرده را عنوان کرد و به پیامدهای آن پرداخت که نگران کننده بود.

ناصری نژاد گفت متاسفانه شب تا صبح تیراندازی های بسیار در منطقه به گوش می رسد و در نتیجه این ناامنی ها بسیاری از مردم مهاجرت کرده اند.

به گفته او وفور سلاح در استان مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده از این رو باید جلوی رد و بدل شدن آن گرفته شود. مردم با این وضعیت احساس امنیت نکرده و همیشه تصور تیراندازی به خود را خواهند داشت.

فرماندار اهواز نیز امروز درباره وفور سلاح در دست مردم گفته است «اسلحه از زمان جنگ در دست افراد است و چون ضعف در کنترل تالاب هورالعظیم و مرز وجود داشته است، اسلحه به راحتی وارد کشور شده و در دست بسیاری از مردم است. این موارد مدام در گزارش‌های امنیتی اشاره شده است و رجز خوانی‌ها با تیراندازی‌های فراوان وجود دارد و همیشگی است”.

اما وفور سلاح در دست مردم اهواز در حالی است که به گفته فرماندار این شهر برخی قومیت ها به خاطر یک جفت دمپایی با همین سلاح ها همدیگر را به رگبار بسته‌اند.

در مهمترین حادثه ۲۳ شهریورماه ۹۴ دو طایفه محمدی و محمد موسایی در روستای پتک شهرستان باغملک با یک دیگر درگیر شدند که در این درگیری ۱۲ نفر کشته شدند. حتی درگیری ها به تعطیلی مدارس این روستا انجامید. در این درگیری گفته شده که بیش از هزار تفنگ چی از روستاهای همجوار (سه تلون) به روستای پتک حمله ور شدند و زن و مرد و بچه را مورد حمله و ضرب جرح قرار دادند.

در حادثه ای دیگر که هدایت‌الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس به تشریح آن پرداخته، در جریان درگیری های طایفه‌ای (۱۹/۳/۹۶) در منطقه رامهرمز بیش از ۲۰ نفرکشته و دهها نفر زخمی شدند. تعداد زیادی از مردم روستاها نیز آواره شده اند. وی اظهار داشته است حوادث شب گذشته ریشه در یک درگیری طایفه‌ای قدیمی مربوط به منطقه ایذه و باغملک دارد. از چند سال قبل درگیری هایی بین این دو طایفه در دو روستای پِتِک جلالی و پِتِک بیگدلی در منطقه باغملک روی داده است. حداقل یک روستا به طور کامل تخلیه شده و مردم این روستا به روستاهای اطراف پناهنده شده‌اند.

هنوز مسئولان امنیتی در این منطقه نتوانسته اند این درگیری ها را مدیریت کنند و به اذعان همین مسئولان حالا این موضوع به یک بحران تبدیل شده است و مهاجرت مردم منطقه را در پی داشته است. بنابراین مردم اهواز از یک سو به دلیل ناامنی و درگیری ها از این منطقه مهاجرت می کنند و از سوی دیگر به دلیل بروز ریزگردها که یکی از مهمترین معضل های زیست محیطی در این منطقه بوده و همه ساله چندین روز این شهر و شهرهای اطراف را به تعطیلی می کشاند. ناامنی و ریزگرد مردم اهواز را در حالی مجبور به مهاجرت می کند که در هر دو مورد اقدامی اساسی صورت نگرفته و بنظر می رسد در آینده به مهاجرت گسترده مردم آن دامن بزند.