وسوسه جاودانگی در قدرت ؛ توهم همیشگی دیکتاتورها

 

راه سبز امید

 

از روز ازل آنگاه که انسان ساکن کوی بهشت بود شیطان او را با دادن وعده پوچ جاودانگی و مُلک بی بلا فریفت.

شیطان در گوش آدم گفت اگر می خواهی در بهشت جاودانه بمانی راهش این است که از میوه درخت ممنوعه‌ بخوری : هل ادلکم علی شجره الخُلد و مُلک لا یبلی.

از آن زمان همواره جاودانگی در قدرت و برخورداری مدام از این نعمت آرزوی همه دیکتاتورها و بهشت موعود آنها بوده است که شیطان وعده آنرا به انها داده است به بهای عصیان و گردنکشی در برابر اراده خداوند و کسب نارضایتی ملتها با خوردن از میوه ممنوعه اعمال ترس و خشونت و ریختن خون انسانهای بیگناه.


هیچکدام از دیکتاتورها فکر نمی کردند که روزی از اریکه قدرت به پایین کشیده شوند به دست فرشته مرگ یا به دست مردم خسته از ستم یا رقیبان و دشمنان در کمین.


روزی شاه می گفت : جاوید شاه. 


صدام و اسد می گفتند: البعث رساله خالده


قذافی می گفت : الفاتح ابدا 


و رهبر ایران می گوید: تا ظهور مهدی قدرت مال اوست.

 

دیکتاتورها همواره دچار توهم بی همتایی در قدرت و به دنبال سراب ماندگاری در آن هستند و فکر میکنند که هیچکس قادر به پایین کشیدن انان از اریکه قدرت نیست.

 

اما بر خلاف وسوسه شیطان و وعده پوچ او به دیکتاتورها و علیرغم خوردن از میوه ممنوعه هرگز انها مادام العمر در قدرت نماندند و نخواهند ماند و حکومت در خاندان انها هرگز بصورت موروثی باقی نماند و نخواهد ماند.

تداوم دولت و گردش قدرت خواست خدا و انسانها و حکم عقل و فطرت و ضرورت بقا و تکامل جوامع بشری است و هیچکس نمی تواند مانع آن شود و هیچ دیکتاتوری نمی تواند تا ابد قدرت را در دست خود و خاندانش بصورت موروثی نگاه دارد.

قدرت امانتی موقتی است که دست به دست می شود و هرگز در دست یک نفر و یک خاندان و یک حزب باقی نخواهد ماند و اگر ماندنی بود هرگز به دست حاکمان کنونی نمی رسید.

 

به قول شفیعی کدکنی:

پیش از شما
به سان شما
بی شمارها
با تار عنکبوت نوشتند روی باد
کاین دولت خجسته ی جاوید زنده باد.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما

One thought on “وسوسه جاودانگی در قدرت ؛ توهم همیشگی دیکتاتورها

  • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ at ۹:۳۷ ب٫ظ
    Permalink

    وافعا باعث تاسف است که از محمرضا شاه پهلوی فقید به عنوان دیکتاتور یاد کرده اید. ازادی های اجتماعی و ارزش پاسپورت قوی ایرانی ها . ارزش بالای واحد پول ملی ایران (ریال) را فراموش کرده اید. واقعا متاسفم.

Comments are closed.