روحانی می گوید : مشهد با دیگر شهرها متفاوت نیست یک مملکت یک قانون ؛ اما علم الهدی و رئیسی حکومت خودمختار اعلام کرده اند حتی به استقبال رسمی از رئیس جمهور نمی روند

نگام ، سیاسی _ حسن روحانی در یک نشست خبری در جریان سفر به استان خراسان رضوی گفت: مشهد با شهرهای دیگر فرق ندارد. اینکه می گویند مشهد شهر امام رضاست دقیق نیست این صحبت بلکه ایران کشور امام رضاست و مشهد هم استان خراسان‌رضوی هم افتخار می کنند تحت لوای امام رضا(ع) هستند ، او هم چنین گفت :  اگر چیزی حرام است، برای دیگران هم حرام است ، مشهد با دیگر شهرها متفاوت نیست یک مملکت یک قانون.
حسن روحانی در نشست خبری در استان خراسان رضوی گفت : اینکه فضای مشهد باید تلطیف شود و فضای پرنشاط باشد نمی دانم مقصود چیست. مشهد با شهرهای دیگر فرق ندارد. اینکه می گویند مشهد شهر امام رضاست دقیق نیست این صحبت بلکه ایران کشور امام رضاست و مشهد هم استان خراسان‌رضوی هم افتخار می کنند تحت لوای امام رضا(ع) هستند. اگر چیزی حلال است برای همه حلال و اگر چیزی حرام است برای همه حرام است. مشهد با دیگر شهرهای کشور متفاوت نیست و ما یک قانون داریم و باید در سراسر کشور یک قانون اجرا شود. همه باید تلاش کنند اگر مشکلاتی هست مشکلات رفع شود.

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری ایسنا پیرامون عدم موضع‌گیری مسئولان در استان خراسان رضوی نسبت به انتقادات گفت: در سراسر کشور آنهایی که انتقاد می‌کنند به دولت به نظر ما مشکلی نداریم و حق مردم انتقاد از دولت است. اما اینکه خوب نیست مسئله تخریب است نادرست است و به نفع هیچ جناحی نیست. باید واقعیت‌ها را باید به مردم بگوییم. باید خدماتی که انجام می‌گیرد و طرح‌هایی که امروز افتتاح شد، مترو را دیدیم که ۵۰ درصد مخارج را دولت پرداخته کرده است. خدماتی که دولت می‌کند باید شفاف بیان شود. اما تخریب خوب نیست، نه خوب نیست بلکه خلاف قانون و شرع است و برای ما مفید نیست.

وی اظهار داشت: به ویژه در شرایط امروز باید وحدت و اتحاد بیشتری باشد. شرایط امروز شرایطی است که باید رفاقت بیشتری شاهد باشیم. اما اینکه مسئولان دولتی در تبلیغات حضور ندارند همه مسئولان کشور باید واقعیت‌ها را برای مردم بگویند. در مسئله تخریب که خوب نیست، یکی از مسائل این است که واقعیت جامعه و واقعیت تاریخی درست معرفی نمی شود یا معکوس برای مردم معرفی می‌شود. اگر واقعیتی را تحریف کنیم یا واژگونه تعریف کنیم به امید و امید به آینده و مردم ظلم کردیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما از فراز و نشیب‌های بسیار سختی در ۴۰ سال گذشته عبور کردیم و از فراز و نشیب‌های آینده هم عبور خواهیم کرد. از همه مسئولان دولتی از جمله در استان خراسان‌رضوی می‌خواهم که برای مردم بیشتر واقعیت‌ها را توضیح دهند و در برابر تخریب‌هایی که گاهی صورت می‌گیرد سکوت نکنند.

 

مشهد ایالت خودمختار ؛ علم الهدی و رئیسی با روحانی دیدار نکردند

 

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب مشهد گفت : طرفداران علم‌الهدی در مشهد زیاد نیستند.

سفر استانی حسن روحانی رئیس جمهوری به خراسان رضوی و مشهد مرکز این استان، مورد پسند مخالفان او قرار نگرفته است تا جایی که خبری از دیدار و یا استقبال سید احمد علم‌الهدی امام جمعه این شهر با رئیس جمهوری منتشر نشده است و همزمان با این سفر تولیت آستان قدس رضوی هم ترجیح داده از نمایشگاه کتاب در تهران بازدید کند.
سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی رقیب انتخاباتی حسن روحانی، طی ماه‌های گذشته اظهارات تندی علیه رئیس جمهور داشته است. رئیسی گفته خدا لعنت کند کسی را که شبهه مالیات ندادن آستان قدس رضوی را در افکار عمومی مطرح کرد. کنایه تند او به سخنان حسن روحانی در مناظره‌های تلویزیونی بود.

این سخنان رئیسی در حالی است که علم‌الهدی امام جمعه مشهد و پدر همسر رئیسی طی ماه‌ها و سال‌های گذشته انتقادات تندی را علیه رئیس جمهوری مطرح کرده است.

علم‌الهدی در موضوعات مختلف از جمله حقوق‌شهروندی، فضای مجازی و اسلامی کردن علوم پاسخ‌های تندی به روحانی داده است. با این حال او سال گذشته در یکی از خطبه‌های خود در دی ماه گفت: ما در صدد تخریب مسئولان نظام نیستیم و مسئولی که در این کشور به وسیله ولایت نصب شده است کسی حق تخریبش را ندارد. ما نقد می کنیم و اشکال می گیریم و حق تخریب نداریم زیرا حجت امام زمان(عج) وی را تایید کرده است. ما در مقام نصیحت که وظیفه ما است موارد را ذکر می کنیم و قصد تخریب و توهین را نداریم و این درست نیست که بعد از پنج سال رئیس دولت بیاید بگوید ما باید در سال پنجم حقوق شهروندی را رعایت کنیم که این کلام مربوط به روز اول بود نه بعد از پنج سال.

اما وضعیت سیاسی مشهد تنها به اظهارات این دو مقام محلی محدود نمی‌شود. بارها مجوزهای رسمی که مقامات دولتی در خراسان رضوی بخصوص شهر مشهد برای برگزاری کنسرت، سخنرانی و دیگر مراسم‌ها صادر کرده‌اند از سوی دادستانی مشهد و دیگر شهرهای این استان لغو شده است. از جمله سخنرانی علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد لغو شد و او از دادستان مشهد به این خاطر شکایت کرد و آنطور که وکیل مطهری می‌گوید پرونده بعد از گذشت دوسال هنوز به سرانجام روشنی نرسیده است.

برخی اقدامات قضایی در مشهد از جلمه لغو کنسرت نیز مورد حمایت صریح امام جمعه این شهر قرار گرفته است. چندی پیش رئیس اداره ارشاد مشهد به خاطر حاشیه‌های برگزاری یک کنسرت در برج سلمان مشهد، راهی زندان شد، علم‌الهدی در خطبه‌های خود در نماز جمعه انتقادات تندی نسبت به حاشیه‌های این کنسرت و به طور کلی برگزاری کنسرت مطرح کرد. او گفت که جوانان با برگزاری کنسرت خوشحال نمی‌شوند.

این در حالی است که امیر شهلا نفر اول انتخابات شورای شهر مشهد هم که در ستاد انتخاباتی حسن روحانی فعالیت زیادی داشت، ماه گذشته بازداشت شده و تا کنون خبری از آزادی او نیست.

اما گویی اختلاف سیاسی در مشهد نسبت به گذشته نه تنها کمتر نشده بلکه به مرحله قابل تأملی رسیده است. با این حال محمدصادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح‌طلب مشهد در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین معتقد است که این اختلاف نظرها را نباید خیلی جدی گرفت و آنگونه که برخی می‌گویند در مشهد وضعیت متفاوتی وجود ندارد. او می‌گوید که در حوزه کار اختلاف نظرها خیلی نمی‌تواند مانع باشد. شاید کمی کندی ایجاد کند ولی مانعی نیست. وضعیتی که از خراسان توصیف می‌شود، بخشی از آن تبلیغاتی است. من بارها گفته‌ام آقای علم الهدی برای خودش و طرفدارانش محترم است ولی در سطح مشهد درصد خیلی کمی به ایشان توجه دارند. حتی ده درصد از جمعیت مشهد هم افکارشان با ایشان همپوشانی ندارد. آقای علم الهدی خیلی انسان دوست داشتنی است که من دیدگاهش را قبول ندارم. اما ایشان از حرم مطهر بیرون بیاید و در پارک ملت نماز بخواند و بعد ببیند چند نفر پشت او نماز می‌خوانند.

جوادی حصار معتقد است که خیلی نباید به این اختلافات توجه کرد. او می‌گوید: سوال من این است که اگر اختلاف باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر آقایان همدیگر را قبول نداشته باشند، چه می‌شود؟ مگر هر بار که آقای رئیسی به تهران می‌آید به دیدار روحانی می‌رود که حالا آقای روحانی در مشهد با آقای رئیسی دیدار کند؟

در سفرهای استانی قبلی حسن روحانی رئیس‌جمهوری به مشهد، علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به استقبال و دیدار او رفته بود اما امسال بعد از گذشت یک روز از حضور روحانی در خراسان رضوی و همچنین یک نصف روز در مشهد خبری از دیدار و مهمان‌نوازی رئیسی از رقیب انتخاباتی خود و علم‌الهدی از رئیس‌جمهوری نیست.

به نظر می‌رسد سایه شکست خردادماه سال گذشته رئیسی بر وضعیت سیاسی مشهد سایه افکنده است. رئیس‌جمهوری صبح امروز مترو مشهد را بدون حضور دو مقام مهم مشهد افتتاح کرد و بعد در جلسه شورای اداری، توسعه و برگزیدگان و افتتاح پروژه‌های اقتصادی و زیربنایی استان خراسان رضوی سخنرانی کرد درحالی‌که رئیسی و علم‌الهدی ترجیح دادند حضوری نداشته باشند. اما نکته مهم‌تر این است که حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از صبح امروز در مشهد مقدس حاضرشده است اما تا ظهر امروز به حرم امام رضا(ع) نرفته است. انتظار این بود که رئیس‌جمهوری در بدو ورود به مشهد به حرم امام رضا(ع) برود اما گویی اختلافات سیاسی بر زیارت رئیس‌جمهوری هم تأثیر گذاشته است.