ترامپ امشب چه خواهد گفت؟ ، تعیین سرنوشت حکومت ایران پس از چهل سال به این تصمیم بستگی دارد

راه سبز امید

 

ترامپ باز هم همه را غافلگیر کرد و گفته است امشب ۱۸ اردیبهشت یعنی چهار روز زودتر از موعد تعیین شده توسط خودش در ۲۲ اردیبهشت ماه تصمیم خود در مورد برجام را اعلام خواهد کرد.

 

همین عقب نشینی ترامپ از موعد تعیین شده می تواند نشانی بر عقب نشینی او از موضع سرسختانه قبلی خودش در مورد برجام باشد.

 

هر چه نباشد ترامپ یک تاجر است و در هر کاری قبل از چیز حساب سود و زیانش را می کند.

 

او احتمالا به این نتیجه رسیده که عقب نشینی از برجام برای او سودی در پی نخواهد داشت و زیانش بیش از سودش خواهد بود. 


به سه دلیل:


اولا قراردادهای ایران با بوئینگ و سایر شرکتهای آمریکایی را از دست خواهد داد. 


ثانیا اعتبار خود نزد شرکای اروپایی اش را از دست خواهد داد. 


ثالثا گاوهای شیرده عرب را از دست خواهد داد.
با وجود ایران به ظاهر قدرتمند اعراب از این ببر کاغذی و پوشالی باز هم خواهند ترسید و پولهای انباشته خود در بانکهای غربی را در صنایع نظامی و تسلیحاتی آمریکا سرمایه گذاری خواهند کرد و مسابقه تسلیحاتی و جنگهای نیابتی در خاورمیانه باز هم تداوم خواهد یافت.


به این سه دلیل تاجر پسند ترامپ تاجر مسلک می تواند باز هم در برجام باقی بماند و یک مدت دیگر باز هم الغای تحریمهای کنگره در مورد ایران را تمدید کند. 


در این مدت اعراب باز هم در سایه ترس رو به تزاید خود از ایران که پس از انتخابات اخیر لبنان بیشتر هم شده ، آمریکا قراردادهای تسلیحاتی و پیمانکاری بیشتری با کشورهای ثروتمند عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد بست و ته مانده پولهای انها را هم جاروب خواهد کرد و این کاملا منطقی هم هست و عقل و منطق اقتصادی هم همین را حکم می کند. سفره ای آماده تر و پولی راحت تر از این برای امریکا فراهم نیست چرا باید آنرا از دست بدهد؟


اما در صورتی که ترامپ امشب اعلام کند که از برجام خارج خواهد شد این به معنای آن است که آمریکا با روسیه و اروپا برای براندازی حکومت ایران به توافق رسیده و دیگر به مترسکی مثل ایران نیاز ندارد و تاریخ استفاده آن به سر رسیده و پول های اعراب هم ته کشیده و لذا این نظام باید کاسه کوزه اش را جمع کند و به موزه تاریخ سیاسی برود.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما