اخبار روز بین الملل ؛ ترامپ رسما اعلام کرد: آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌‌شود / اسرائیل به پایگاه نظامی ایران در دمشق حمله هوایی کرد

 

نگام ، بین الملل _ خروج ترامپ از توافق هسته ای ، لغو مجوز فروش بوئینگ و ایر باس به ایران ، انتقاد شدید واشنگتن پست از خروج آمریکا از برجام و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

ترامپ رسما اعلام کرد: آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌‌شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر سه شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

 

خزانه‌داری آمریکا: مجوز فروش بوئینگ و ایرباس به ایران لغو می شود

 

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که مجوزهای دو شرکت بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران لغو خواهد شد.

او پس از اعلام تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق اتمی قدرت ها و ایران، برجام، این خبر را اعلام کرد.

آقای ترامپ سه شنبه بعد از ظهر در واشنگتن گفت که تحریم های اقتصادی ایران را که براساس برجام تعلق شده بود دوباره اعمال خواهد کرد.

 

انتقاد شدید «واشنگتن پست» از خروج آمریکا از برجام؛

ترامپ واقعا فکر می‌کند ایران دنبال توافقی است که هرچه ما می‌خواهیم بدهد و هیچ چیز نگیرد؟ / اگر کسی استراتژی او را می‌داند، مشتاق شنیدن آن هستیم / واقعیت آن است که او هیچ برنامه‌ای برای آینده ندارد / تصمیم او ناآگاهانه، غیرمنطقی و مبتنی بر دلایل شخصی بود

تصمیم دونالد ترامپ عمیقا ناآگاهانه، غیرمنطقی و مغایر با منافع ایالات متحده آمریکا است. این تصمیم بیشتر مبتنی بر دلایل شخصی و فاقد برنامه ای برای آینده است.

 

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر راهی کره شمالی شد

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا برای دومین بار به پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی سفر کرده است که در جهت برنامه ریزی برای دیدار رهبران دو کشور است.

آقای پومپئو گفت امیدوار است طرح ها برای گفتگوهای مربوط به خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره را نهایی کند.

او همچنین گفت امیدوار است کره شمالی “با گرفتن تصمیم درست” سه شهروند آمریکایی تحت بازداشت در این کشور را آزاد کند.

او ماه گذشته هم برای دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به پیونگ یانگ رفته بود، زمانی که هنوز مدیر سازمان اطلاعات مرکزی، سیا، بود.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در نخستین واکنش خود به خروج آمریکا از برجام، تصمیم دونالد ترامپ را شجاعانه خواند و از او برای «جلوگیری از توافق بد و پیشگیری از تجاوزگری رژیم ایران» قدردرانی کرد.نتانیاهو در سخنانی که در توئیتر فارسی‌ او هم بازتاب یافت، گفت «اگر توافق هسته ای با ایران لغو نمی‌شد، در عرض چند سال ایران امکان غنی‌سازی کافی اورانیوم برای ساخت یک زرادخانه کامل بمب هسته‌ای را به دست می‌آورد».

 

به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ گفت آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر سه‌شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید رسما اعلام کرد واشنگتن از توافقی که آن را معیوب خواند خارج خواهد شد و سپس فرمان خروج ایالات متحده از توافق ۲۰۱۵ با ایران را امضا کرد.

 

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای شرط گذاشت که تهران برای ادامه پایبندی خود به برجام باید از دیگر طرف‌های این توافق تضمین بگیرد که منافع آن تامین خواهد شد.

اظهارات روحانی شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت دقایقی پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام در خبرگزاری‌ ایسنا بازتاب یافته است که در آن ایالات متحده را کشوری معرفی کرده که «هیچ گاه به تعهداتش پایبند نبوده است».

 

اسرائیل به پایگاه نظامی ایران در دمشق حمله هوایی کرد

روزنامه اسرائیلی هاآرتص می‌گوید به دمشق حمله شده و چندین انفجار در حومه دمشق گزارش شده است. ارتش اسرائیل مسئولیت حمله را پذیرفته است.درست یک ساعت پس از اینکه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج خواهد شد، هاآرتص سه شنبه ۸ مه/۱۸ اردیبهشت، گزارش داد که به دمشق حمله هوایی شده است.

یادداشت شورای سردبیری نیویورک تایمز:

آقای ترامپ! این توافق خوبی که مدام از آن سخن می گویید کجاست؟ / می دانید عواقب خروج از برجام برای شما چیست؟ / چرا کره شمالی باید به ما اعتماد کند؟ پرزیدنت ترامپ ضمن پشت کردن به توافق هسته ای ایران گفت که به توافقی بهتر دست خواهد یافت که شامل کنترل برنامه موشکی و نفوذ منطقه ای ایران خواهد شد.شورای سردبیری نیویورک تایمز نوشت: پرزیدنت ترامپ ضمن پشت کردن به توافق هسته ای ایران گفت که به توافقی بهتر دست خواهد یافت که شامل کنترل برنامه موشکی و نفوذ منطقه ای ایران خواهد شد.