اخبار روز ترکیه ؛ واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام / انتقاد شدید اردوغان از سیاسیون فرانسه

نگام ، ترکیه _ واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام ، کالین: خروج آمریکا از برجام بی‌ثباتی و درگیری‌های جدیدی را رقم خواهد زد و انتقاد شدید اردوغان از سیاسیون فرانسه و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

وزارت خارجه ترکیه خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران را یک گام ناامید کننده خوانده و بر لزوم حل اختلاف نظرات از راه دیپلماتیک و مذاکره تاکید کرد.وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران را یک گام ناامید کننده می دانیم.

تاریخ رای دهی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه برای شهروندان مقیم خارج از کشور

امور رای دهی شهروندان ترکیه مقیم خارج از کشور برای انتخابات ریاست جمهوری و ۲۷-امین دور انتخابات نمایندگان مجلس در ۲۴ ژوئن از هفتم ژوئن آغاز خواهد شد

امور رای دهی شهروندان ترکیه مقیم خارج از کشور برای انتخابات ریاست جمهوری و ۲۷-امین دور انتخابات نمایندگان مجلس در ۲۴ ژوئن از هفتم ژوئن آغاز خواهد شد.

ترکیه  ای های مقیم خارج از کشور، خواهند توانست آراء خود را تا تاریخ ۱۹ ژوئن، در ۱۲۳ نمایندگی در ۶۰ کشور به صندوق بیندازند.

امور رای دهی در گذرگاه های گمرک، از هفتم ژوئن آغاز شده و در ۲۴ ژوئن به پایان خواهد رسید.

 

کالین: خروج آمریکا از برجام بی‌ثباتی و درگیری‌های جدیدی را رقم خواهد زد

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران را مسبب بروز بی‌ثباتی و درگیری‌های جدید در آینده ارزیابی کرد.ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با انتشار پیامی در صفحه توییتری خود به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد و نوشت: “خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای باعث بروز بی‌ثباتی و درگیری‌های جدید در آینده خواهد شد”.

 

انتقاد شدید اردوغان از سیاسیون فرانسه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اشاره براینکه، آرشیوهای ترکیه در ارتباط با حوادث سال ۱۹۱۵ باز می باشد، اظهار داشت، دیگران نیز آرشیوهای خود را باز بکنند.اردوغان طی سخنانی در مراسم افتتاحی هفته وقف در مرکز فرهنگ و کنگره بش تپه و مرمت و بازسازی ۲۵۰ اثر ضمن اشاره به ادعاهای ارامنه در رابطه با  حوادث سال ۱۹۱۵ اظهار داشت، آرشیو نیروهای ترکیه باز بوده و آماده بررسی می باشد. آرشیو ریاست جمهوری نیز به همین شکل باز بوده و قابل بررسی و تحقیق است. اگر شجاعت دارید بیائید و آرشیوها را بررسی بکنید. ما آرشیوها را باز می کنیم. شما نیز آرشیوهای خود را باز بکنید.

جشن عید کودک در سفارت ترکیه در بغداد

به مناسبت ۲۳ آوریل، روز حاکمیت ملی و عید کودک جشنی به ابتکار سفارت ترکیه در بغداد و با حضور کودکان عراقی برگزار شد.

سفارت ترکیه در بغداد امسال به مناسبت ۲۳ آوریل، روز حاکمیت ملی و عید کودک که همه ساله در سالروز گشایش مجلس جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۰ گرامی داشته می‌شود، جشنی را با حضور کودکان عراقی برگزار کرد.

در این جشن که امسال برای اجرا پس از پایان سال تحصیلی در عراق به تعویق افتاد، کودکان عراقی با لباس‌های محلی خود به اجرای رقص‌های فولکلوریک پرداختند.

 

واکنش ییلدیریم به طرح حذف برخی آیات قرآن کریم

بنعلی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه طرح نژادپرستانه فرانسه مبنی بر حذف برخی آیات قرآن کریم را اقدامی بسیار بی‌شرمانه و تحریک‌آمیز خواهند .بنعلی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه انتشار بیانیه‌ ۳۰۰ نفر از اندیشمندان و سیاستمداران فرانسوی مبنی بر حذف برخی آیات قرآن کریم که ادعا می‌شود ایده‌های یهودی‌ستیزی را گسترش می‌دهند، را اقدامی بسیار بی‌شرمانه و تحریک‌آمیز خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

 

دستگیری ۳۳ مهاجر غیرقانونی در ادیرنه ترکیه

نیروهای امنیتی استان ادیرنه ترکیه ۳۳ تبعه خارجی را که قصد خروج غیرقانونی از کشور داشتند، دستگیر کردند.نیروهای هنگ مرزی و ژاندارمری ترکیه در استان ادیرنه، ۳۳ تبعه خارجی که قصد داشتند از راه‌های غیرقانونی از کشور خارج شوند را بازداشت کردند.

 

ییلدیریم: اتحادیه اروپا بدون پذیرش عضویت کامل ترکیه به اهداف خود دست نخواهد یافت

نخست وزیر ترکیه به مناسبت روز اروپا گفت: “تبدیل بیگانه ستیزی و دشمنی با اسلام به اظهارات عادی سیاسی موجب افزایش نگرانی ها نسبت به آینده اتحادیه اروپا می شود”

ییلدیریم با یادآوری اینکه ایده یکپارچگی اروپا که به قرن ها پیش باز می گردد، ۶۸ سال قبل با اعلامیه شومان عملی شد، اظهار داشت: “اتحادیه اروپا که خواهان نفوذ بین المللى است و قصد گسترش مبانى خود برای تامین صلح و ثبات در جهان را دارد، بدون پذیرش عضویت کامل ترکیه به اهداف مذکور دست نخواهد یافت”.

 

حدود ۱۰۰ هزار آثار باستانی در موزه اورارتو به نمایش گذاشته می‌شود

حدود ۱۰۰ هزار آثار تمدن های مختلف در موزه اوراتو در استان وان که قرار است تا پایان ماه جاری درهای خود را بر روی بازدید کنندگان باز کند، به نمایش گذاشته می‌شود.انتظار می رود درهای موزه اورارتو در استان وان تا پایان ماه مه جاری بر روی دوستداران تاریخ گشایش یابد. پس از آغاز به کار این موزه، حدود ۱۰۰ هزار آثار متعلق به تمدن های مختلف نظیر سلچوقیان، عثمانی ها و به ویژه اورارتوها در معرض دید بازدید کنندگان قرار خواهد گرفت.