اخبار روز حقوق بشر ؛ روز معلم آزاده؛ پس از ۸ سال کماکان مدفن اعدام شدگان ۱۹ اردیبهشت مشخص نیست / تداوم حضور معترضان در زندان؛ گزارشی از آخرین وضعیت معترضان عرب در خوزستان

نگام ، حقوق بشر  _تداوم بازداشت مائده شعبانی نژاد دانش آموز ۱۵ ساله آبادانی ، بازداشت دوباره شاپرک شجری‌زاده از دختران خیابان انقلاب وتداوم بی خبری از سه شهروند بهایی بازداشت شده در آبادان و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

روز معلم آزاده؛ پس از ۸ سال کماکان مدفن اعدام شدگان ۱۹ اردیبهشت مشخص نیست

در ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، فرزاد کمانگر، معلم و فعال حقوق بشر به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر به نامهای علی حیدریان، شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان پس از طی روند پر نقص قضائی، مخفیانه و بدون اطلاع وکیل و خانواده‌ در محوطه‌ی پارکینگ زندان اوین اعدام شدند. پس از گذشت هشت سال از اعدام این زندانیان هم‌چنان از سرنوشت پیکرهای آنان و محل احتمالی دفن اعدام شدگان اطلاعی به دست نیامده است.

 

تداوم بازداشت مائده شعبانی نژاد دانش آموز ۱۵ ساله آبادانی

مائده شعبانی نژاد، دختر ۱۵ ساله دبیرستانی در آبادان است که از بهمن ماه سال گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در زندان سپیدار اهواز نگهداری می‌شود، پس از گذشت حدود ۳ ماه و نیم از زمان بازداشت، وضعیت سلامتی این زندانی رو به وخامت گذاشته است علیرغم این موضوع او از خدمات درمانی مناسب محروم مانده علاوه بر اینکه قرار بازداشت وی به طور مستمر تمدید می‌شود.

 

دیدبان حقوق بشر سوریه در بریتانیا از کشته شدن دست کم ۹ تن در حمله موشکی اسرائیل به پایگاهی در سوریه خبر داد

نهاد دیدبان حقوق بشر سوریه در بریتانیا از کشته شدن دست‌کم ۹ تن از نیروهای وفادار به بشار اسد در حمله موشکی سه شنبه شب اسرائیل به یک پایگاه نظامی در جنوب دمشق خبرداد.

این نهاد می‌گوید هنوز تأیید نشده که افراد کشته شده از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده‌اند یانه.

به گفته این منبع خبر، حملات موشکی اسرائیل سه‌شنبه شب انبارهای اسلحه و جایگاه‌های پرتاب موشک را در منطقه «الکسوه» هدف گرفت که احتمالاً به نظام حکومتی ایران تعلق داشته‌اند.

 

یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست با تودیع وثیقه آزاد شد

یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست که در تاریخ ۹ اردیبهشت با شکایت اعضای مجمع نمایندگان اصفهان به داداگاه احضار و بازداشت شده بود، دیروز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست و عضو کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان و جنبش مخالفت با انتقال آب کارون، دیروز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه آزاد شد.

 

تداوم حضور معترضان در زندان؛ گزارشی از آخرین وضعیت معترضان عرب در خوزستان

از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید. در پی این اعتراضات که در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن صورت گرفت، بسیاری از شهروندان بازداشت شدند. علیرغم پیگیری خانواده‌های این افراد و وعده‌های مسئولان کماکان بسیاری از این بازداشت شدگان که در میان آن‌ها زنان، نوجوانان و افراد مسن هم هستند، در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و از صدها بازداشت شده تنها تعداد کمی از آنان تاکنون با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند. گزارشاتی مبنی بر شکنجه و آزار این افراد در بازداشت دریافت شده است.

 

بازداشت دوباره شاپرک شجری‌زاده از دختران خیابان انقلاب

شاپرک شجری‌‌زاده، یکی از دختران خیابان انقلاب، همراه با پسر خردسالش در یک سفر تفریحی به کاشان بازداشت شد. پلیس امنیت کاشان او را با اتهام مبادرت به کشف حجاب بازداشت کرده است. بازداشت او علاوه بر اینکه مصداق بازداشت خودسرانه و غیرقانونی است، با بازداشت پسرش همراه شده که مصداق خشونت علیه کودکان و کودک‌آزاری به شمار می‌آید.

 

تداوم بی خبری از سه شهروند بهایی بازداشت شده در آبادان

ندا ثابتی، نوشین افشار و فروغ فرزانه سه شهروند بهایی اهل آبادان و اهواز هستند که روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند و کماکان از وضعیت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ندا ثابتی، نوشین افشار و فروغ فرزانه سه شهروند بهایی ساکن آبادان و اهواز هستند که روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط ۶ مامور اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند.

 

عبدالله چلداوى، فعال عرب با تودیع وثیقه آزاد شد

عبدالله چلداوى فعال عرب که مورخ ۵ شهریورماه سال گذشته توسط اداره اطلاعات احضار و بازداشت شده بود امروز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالله چلداوى فعال عرب ۳۸ ساله ساکن کوى علوى اهواز که مورخ ۵ شهریورماه ۱۳۹۶ توسط اداره اطلاعات احضار و بازداشت شده بود امروز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه دویست میلیون تومانی تا صدور حکم آزاد شد.

 

وزیر اطلاعات ایران اتهام جاسوسی علیه دختر صادق لاریجانی را رد کرد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به نقل از وزیر اطلاعات ایران اتهام جاسوسی علیه دختر رئیس قوه قضاییه را رد کرد و گفت، فردی که این مطلب را اشاعه داده اعتراف کرده است.

حسین نقوی حسینی در گزارشی از جلسه این کمیسیون مجلس ایران با محمود علوی که روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت انجام شد، به اتهامات علیه زهرا لاریجانی دختر صادق آملی لاریجانی پرداخت که در ماه‌های اخیر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است.