اخبار روز فرهنگ و هنر ؛ جشنواره کن با فیلم اصغر فرهادی افتتاح شد / واکنش مدیر پردیس کورش به تبلیغ جنجالی «به وقت شام»

نگام ، فرهنگ و هنر _ پست الیور استون در فیس‌بوک پس از سفر به ایران: ایران کشوری است زیبا با مردمانی خون‌گرم ، پاسخ تند داعشی تبلیغات جنجالی «به وقت شام» به انتقادات ، اولین واکنش منتقدان به فیلم جدید اصغر فرهادی و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز فرهنگ و هنر بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

جشنواره کن با فیلم اصغر فرهادی افتتاح شد

هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن در فرانسه شب گذشته با فیلم “همه می‌دانند” به کارگردانی اصغر فرهادی افتتاح شد.

آقای فرهادی دیشب با بازیگران فیلم، پنه‌لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین روی فرش قرمز رفت.

جشنواره فیلم کن در جنوب فرانسه معمولا با یک فیلم انگلیسی یا فرانسوی افتتاح می‌شود.

آخرین باری که این جشنواره با یک فیلم غیر انگلیسی یا غیر فرانسوی افتتاح شد سال ۲۰۰۴ بود که فیلم “تربیت بد” به کارگردانی پدرو آلمودوار به نمایش درآمد.

 

واکنش مدیر پردیس کورش به تبلیغ جنجالی «به وقت شام»

مدیر پردیس سینمایی کورش که دیشب برنامه تبلیغاتی فیلم «به وقت شام» در آنجا برگزار شد، این نوع تبلیغ را منفی ندانست.
علی سرتیپی مدیر پردیس سینمایی کورش با اشاره به حرکت نمادینی که شب گذشته دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه قبل از اکران فیلم سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا صورت گرفت و عده ای با لباس داعش و اسب در مجتمع حضور یافتند، گفت: به ما اطلاع دادند که قرار است نمایشی برای اکران فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی کیا و عوامل فیلم در پردیس سینمایی کورش برگزار شود که البته اطلاعی درباره نحوه اجرای آن نداشتیم.

 

برنامه کاری بانوی اول آمریکا برای کودکان آمریکایی: بهترین باش

شانزده ماه پس از حضور پرزیدنت دونالد ترامپ در کاخ سفید، ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا برنامه کاری خود را تحت عنوان «بهترین باش» رسما اعلام کرد.

بانوی اول ترامپ، در مراسم اعلام رسمی برنامه کاریش گفت که هدف اول و مهمترین اصل کمپین که «بهترین باش» نام دارد، آگاه سازی و آموزش دادن به کودکانمان است.

 

واکنش ابراهیم حاتمی‌کیا به تبلیغات جنجالی «به وقت شام»/ خستگی ۲ ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم سینمایی «به وقت شام» بعد از واکنش‌های مختلف به تبلیغات جنجالی فیلمش در پردیس سینمایی کوروش با انتشار متنی از مردم عذرخواهی کرد. حضور یک فرد با گریم داعشی و اسب و شمشیر در پردیس سینمایی کوروش و ترساندن مردم از سوی او با هدف جذب مخاطب برای فیلم «به وقت شام» واکنش‌های منفی بسیاری را به همراه داشته است.

 

پست الیور استون در فیس‌بوک پس از سفر به ایران: ایران کشوری است زیبا با مردمانی خون‌گرم

الیور استون کارگردان مطرح سینمای آمریکا که مهمان سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود، پس از این سفر پستی را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد.

▪️من ١٠ روز پیش براى سى و ششمین جشنواره بین المللى فیلم فجر در ایران بودم. جشنواره اى با بیش از ٣٠٠ فیلم از آسیاى مرکزى، عراق، ایران، آلمان، روسیه و سایرین…

ایران کشورى است زیبا با مردمى خونگرم و فرهنگ و تاریخى که ٢۵٠٠ سال قدمت دارد. آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودى، این سه کشور خطرناک و پرنفوذ، تقریباً هر روزه ایران را به دلایل خیالى مورد حمله لفظى قرار مى دهند حال آنکه ما به روح توافق بین المللى سال ٢٠١۵ پایبند نیستیم.

 

پاسخ تند داعشی تبلیغات جنجالی «به وقت شام» به انتقادات/ حرف مفت می‌زنند/ عکس

بازیگر نقش داعشی در برنامه تبلیغاتی فیلم «به وقت شام»، به انتقاداتی که از تبلیغ روز گذشته این فیلم در پردیس کورش شده است، پاسخ داد و بیان کرد که این تبلیغات یک نمایش خیابانی بوده است. هاشم بافقی که نقش یکی از بازیگران اصلی نمایش تبلیغی فیلم «به وقت شام» را در پردیس کورش ایفا می‌کرد، در واکنش به انتقادهایی که از این برنامه تبلیغاتی شد نوشت: «بعضیا نقد می‌کنند، ولی بعضیا حرف مفت میزنن. حالا چون داعش بود بد بود؟

 

اولین واکنش منتقدان به فیلم جدید اصغر فرهادی

هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن سه‌شنبه شب با اولین نمایش جهانی فیلم اسپانیایی‌زبان “همه می‌دانند” به کارگردانی اصغر فرهادی کارگردان ایرانی آغاز شد.

پنه‌لوپه کروز، خاویر باردم بازیگران اسپانیایی برنده اسکار و ریکاردو دارین بازیگر آرژانتینی ستاره‌های فیلم جدید فرهادی هستند که یکی از ۲۱ فیلم بخش مسابقه جشنواره کن امسال هم هست.

محمود فرشچیان: در نقاشی هم عبادت می‌کنم

محمود فرشچیان بیان کرد که کاری که انجام می دهد برای رضای الهی است و در کار هنری و نقاشی اش هم تقریبا عبادت می کند.

خلق جهانی نو راز ماندگاری است و هنرمند با نقش و رنگ و حرف، دنیایی می آفریند که ارزش‌ها، اعتقادات، احساسات و خواست های خویش در آن متجلی است. شور و نور و وجه غالب آثار محمود فرشچیان است که عشق و دلدادگی به معبود را تصویر می‌کند. شاید به همین سبب است که او نقاشی را نوعی عبادت و راز و نیاز با خداوند می پندارد. هنر استاد فرشچیان نه فقط در خلق نقش های ماندگار تاریخ و فرهنگ ایران بلکه در نهادینه سازی و اعتلای هنر نقاشی جلوه می کند.

درباره ‘همه می‌دانند’ چه می‌دانیم؟

“همه می‌دانند” هشتمین فیلم بلند اصغر فرهادی است که آن را به زبان اسپانیایی و با حضور بازیگران سرشناس و محبوبی چون خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز ساخته است. این فیلم قرار است فردا، سه‌شنبه هشتم مه (۱۸ اردیبهشت) در افتتاحیه هفتادویکمین جشنواره کن نمایش داده شود.

  • آخرین باری که جشنواره کن با یک فیلم غیر انگلیسی یا غیر فرانسوی افتتاح شد سال ۲۰۰۴ بود؛ این فیلم، تربیت بد به کارگردانی پدرو آلمودوار فیلمساز سرشناس اسپانیایی بود.
  • ستاره‌های این فیلم فرهادی، پنه‌لوپه کروز، همسرش خاویر باردم، اهل اسپانیا و ریکاردو دارین اهل آرژانتین هستند.

۳ کتاب جدید از محمود حسینی زاد، مسعود احمدی و ر.اعتمادی در نمایشگاه کتاب

جدیدترین ترجمه محمود حسینی زاد کاری است از یودیت هرمان، نویسنده آلمانی. یودیت هرمان در دو رشته مطالعات فلسفه و آلمان شناسی تحصیل کرده و مدتی نیز به کار روزنامه نگاری مشغول بوده است. او مدتی نیز در نیویورک در زمینه روزنامه نگاری کارآموزی کرده است. او زمانی که در آمریکا بود نخستین متن‌های ادبی خود را نوشت و خیلی زود دلبسته داستان کوتاه شد که از ژانرهای مورد علاقه اوست. همان سال ۱۹۹۸ نخستین مجموعه داستان خود را با نام خانه تابستانی منتشر کرد که برایش موفقیت‌های زیادی در پی داشت.

 

شبکه اینترنتی «نتفلیکس» هم مشتری فیلم جدید اصغر فرهادی شد

هفتاد و یکمین جشنواره سینمایی کن با اکران فیلم «همه می دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی کارگردان نامدار ایرانی سه شنبه در این شهر ساحلی در جنوب فرانسه آغاز شد.

این نخستین باری است که این جشنواره سینمایی با اثری از یک کارگردان ایرانی افتتاح می شود، فیلمی به زبان اسپانیولی که در آن ستاره های بزرگی چون «خاویر باردم» و «پنه لوپه کروز» شرکت دارند.

به گزارش نشریه سینمایی «ورایتی» شبکه اینترنتی «نت فلیکس» نیز به جمع مشتریان این فیلم افزوده شده و سرگرم مذاکره با نمایندگان اصغر فرهادی برای خرید حق پخش جهانی «همه می دانند» است.

پژوهشگران می‌گویند مقبره «توت‌عنخ‌آمون» محفظه مخفی ندارد

یک پژوهش توسط مقامات مصری معلوم ساخت که در مقبره «توت‌عنخ‌آمون» فرعون مصر، هیچ محفظه و اتاق مخفی ای وجود ندارد.

بنابه گزارش شبکه «سی ان ان»، این بررسی پس از آن آغاز شد که «نیکلاس ریوز» یک مصر شناس بریتانیایی ادعا کرد که یک مقبره مخفی که احتمالاٌ به ملکه «نفرتی‌تی» تعلق دارد، پشت دیوارهای نقاشی شده شمال و غرب مقبره « توت‌عنخ‌آمون» نهفته است.

بنا به نظریه پردازی آقای ریوز در سال ۲۰۱۵، این مقبره بقولی مخفی به نفر‌تی‌تی همسر فرعون «آخِناتون»، پدر «توت‌عنخ‌آمون» تعلق دارد.

 

‘شاهزاده رمانس’ ای ایران را در ایران می‌نوازد

ریچارد کلیدرمن نوازنده سرشناس فرانسوی تیرماه امسال به همراه ارکستری حرفه‌ای در تالار وزارت کشور برنامه اجرا خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، او برای مخاطبان ایرانی قطعه “ای ایران” را با پیانو خواهد نواخت.

آقای کلیدرمن از سال ١٣٩١ قصد اجرای کنسرت در ایران را داشت اما در نهایت در سال ١٣٩٣ معلوم شد که تلاشش برای دریافت مجوز بی‌نتیجه مانده است.

او در آن زمان گفته بود: “می‌دانم که اولین سرود ملی و مردمی‌ترین سرود ایرانی‌ها همین ای ایران است. اولین‌بار که به آن گوش دادم، حسی عجیب وجودم را فرا گرفت. همان زمان، تصمیم گرفتم ضمن تنظیم مجدد آن برای ساز پیانو، خود را بیش از پیش به حافظه شنیداری مردم ایران و خاطرات آنها نزدیک کنم.”