اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ چگونه تصاویر و فیلم‌های خودمان را از اینستاگرام دانلود کنیم؟ +آموزش / همکاری دو غول فناوری برای رفع مشکل یادگیری کودکان

نگام ، علم و تکنولوژی _ ساخت ربات‌های چابک با الهام از عنکبوت جهنده ، هاوکینگ: جهان بی نهایت نیست ،Google Photos عکس‌های قدیمی را برای شما رنگی می‌کند و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

چگونه تصاویر و فیلم‌های خودمان را از اینستاگرام دانلود کنیم؟ +آموزش

فیسبوک امکانی برای کاربران اینستاگرام فراهم کرده تا بتوانند تمام اطلاعات خود را که در اختیار آن ها قرار دارد، از این شبکه اجتماعی دانلود کنند. در پی افشای رسوایی فیسبوک در سرقت اطلاعات ده‌ها میلیون کاربر، این شرکت امکانی برای کاربران اینستاگرام فراهم کرد تا بتوانند تمام اطلاعات خود را که در اختیار آن ها قرار دارد، از این شبکه اجتماعی دانلود کنند. البته پیش از این، فیسبوک چنین امکانی را برای کاربران خود مهیا کرده بود.

همکاری دو غول فناوری برای رفع مشکل یادگیری کودکان

“بیل گیتس” و “مارک زاکربرگ” در نظر دارند با همکاری یکدیگر، طرح جدیدی را برای کمک به کودکانی که از مشکل یادگیری رنج می‌برند، ارائه دهند.بیل گیتس و مارک زاکربرگ، به منظور کمک به کودکانی که مشکل یادگیری دارند، برای پیشرفت فناوری‌های مرتبط همکاری خواهند کرد.

“بنیاد بیل و ملیندا گیتس” (BMGF) و موسسه “چان زاکربرگ” (CZI)، در نظر دارند پروژه‌های آزمایشی بسیاری را در مورد این موضوع  بررسی کنند. آنها بر ریاضی، نگارش و عملکردهای مغزی تمرکز خواهند کرد زیرا این موارد، موضوعات اساسی کلاس درس هستند و نقش مهمی در موفقیت آکادمیک دارند.

 

ساخت ربات‌های چابک با الهام از عنکبوت جهنده

پژوهشگران انگلیسی در نظر دارند ربات‌هایی ابداع کنند که قابلیت‌های خاص عنکبوت‌های جهنده را داشته باشند. عنکبوت‌های جهنده بدون شک، از شگفتی‌های زیست‌شیمی هستند. آنها پس از هر توقف، قابلیت پرش تا شش برابر طول بدن خود را دارند.

 

هاوکینگ: جهان بی نهایت نیست

آخرین مقاله استفان هاوکینگ که پیش از مرگش به همراه توماس هرتوگ، یکی از دانشجویانش در خصوص “بیگ بنگ” (انفجار بزرگ) نوشته بود، منتشر شد. این دانشمندان در تحقیقاتشان، بر این باورند که جهان بی نهایت نیست، در حال توسعه نمیباشد و بسیار ساده تر از سیستمی که قبلا تفکر میشد، میباشد.در مقاله جدید هرتوگ و هاوکینگ، اعلام میشود که فضا دارای قوانین فیزیکی متفاوتی میباشد.

آغاز تحقیقات عظیم دانشمندان برای کشف موجودات فرازمینی در کهکشان راه شیری

دانشمندان تحقیقات جدیدی را در کهکشان راه شیری آغاز کرده‌اند که بنا بر ادعای آن‌ها، منجر به دیده شدن موجودات فرازمینی یا همان همسایگان کهکشانی ما می‌شوند. همچنین دانشمندان امیدوارند بتوانند در این تحقیقات، اطلاعاتی هم از تمدن‌های فرازمینی کشف کنند. این پروژه جدید توسط برنامه تحقیقاتی «Breakthrough Listen» آغاز شده است که به دنبال نشانه‌هایی از زندگی هوشمندانه در جهان است، میلیون‌ها ستاره را در کهکشان راه شیری برای پیدا کردن اثری از زندگی در آن‌ها، بررسی می‌کند. این پروژه تاکنون ستاره‌هایی را مورد بررسی قرار داده است که در فاصله چندسال نوری از زمین قرار دارند اما اعلام کرده است که تحقیقات خود را به مسیر بزرگی از کهکشان راه شیری گسترش خواهد داد.

 

رقابت ۶۳۴ داوطلب در مرحله دوم مسابقه‌ فناوری‌ نانو در روز جمعه

دومین مرحله هشتمین دوره‌ مسابقه‌ ملی فناوری‌ نانو روز جمعه، ۲۱ اردیبهشت در ۱۱ مرکز آزمون برگزار خواهد شد.مرحله‌ اول هشتمین مسابقه‌ ملی فناوری‌ نانو شامل ۵ آزمون آنلاین بوده است که از میان ۱۵۶۲ داوطلب این مرحله، ۶۳۴  نفر حد نصاب لازم را کسب کردند و موفق به راهیابی به مرحله دوم این رقابت شدند.مرحله دوم این مسابقه آزمون کتبی است که در شهرهای سنندج، گرگان، اردبیل، مشهد، مراغه، سهند، کاشان، اصفهان، شیراز، تهران و کرمان برگزار خواهد شد

Google Photos عکس‌های قدیمی را برای شما رنگی می‌کند!

اگر تاکنون از Google Photos استفاده کرده باشید حتما متوجه شده اید این اپ یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای پشتیبان گیری از تصاویر گوشی هوشمند شما می باشد. دیروز گوگل اعلام کرد که قصد دارد قابلیت های جدیدی به این سرویس اضافه کند.جالب ترین قابلیت جدید این است که با استفاده از هوش مصنوعی می توانید به طور اتوماتیک عکس های سیاه و سفید قدیمی را رنگی کنید. در واقع، شما باید با دوربین گوشی خود عکسی از روی عکس چاپی قدیمی تان بگیرید، سپس Google Photos آن را تجزیه و تحلیل کند و یک فایل رنگی در اختیار شما بگذارد.

 

دستگاه لایه‌نشانی پیشرفته ایرانی در راه چین

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به دانش فنی ساخت تجهیز نانویی جدید لایه‌نشانی دست یافتند و قرار است ۹ دستگاه به سفارش کشور چین ساخته و عرضه شود. یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، از تجهیزات جدید اعمال نانو پوشش‌های سخت بر ابزارهای صنعتی رونمایی کرد.تجهیزات این شرکت فناوری مبتنی بر روش رسوب‌دهی بخار پلاسمایی است و قادر است پوشش‌های نانوساختار یا نانوضخامت را مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی بر روی قطعات و قالب‌های صنعتی اعمال ‌کند. اعمال این پوشش‌ها موجب افزایش کارایی و طول عمر قابل توجه این ابزارها می‌شود