اخبار روز بین الملل ؛ اسرائیل: نیروهای ایران ۲۰ راکت به خاک اسرائیل در بلندی‌های جولان شلیک کردند

نگام ، بین الملل _ عربستان: ایران سراغ تسلیحات هسته‌ای برود ما هم می‌رویم ، تهدید تازه دونالد ترامپ: ایران یا باید مذاکره کند یا اتفاق دیگری خواهد افتاد ، گفتگوی روسای جمهوری ایران و فرانسه برای ادامه برجام و حفظ ثبات منطقه و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

اسرائیل: نیروهای ایران ۲۰ راکت به خاک اسرائیل در بلندی‌های جولان شلیک کردند

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد نیروهای سپاه قدس ایران حدود ۲۰ راکت به خاک اسرائیل در بلندی‌های اسرائیل شلیک کرده اند.

چهارشنبه شب آژیر خطر در بلندی‌های جولان در خاک اسرائیل به صدا در آمد. ساعتی بعد وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد ۲۰ راکت توسط نیروهای قدس ایران به خاک اسرائیل شلیک شد.

 

عربستان: ایران سراغ تسلیحات هسته‌ای برود ما هم می‌رویم

عادل الجبیر که روز چهارشنبه (نهم مه) با سی‌ان‌ان به طور زنده گفتگو می‌کرد ضمن حمایت از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت “ایران باید از برنامه موشکی خود و حمایت از حزب‌الله و حوثی‌ها دست بردارد”.

وزیرخارجه عربستان که پیش‌تر سفیر کشورش در واشنگتن بود در پاسخ به سی‌ان‌ان که ایرادهای مورد نظر او در برجام را جویا شد گفت: “ایران باید دسترسی به همه مراکز نظامی و هسته‌ای خود را به طور شبانه روزی و بدون محدودیت تضمین کند و از تلاش برای گسترش نفوذش در منطقه دست بردارد.”

 

حمله اسرائیل به مواضع نظامی سوریه و مقر نیروهای ایران

روزنامه اسرائیلی هاآرتص خبر داد ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بامداد پنجشنبه از خاک سوریه به بلندیهای جولان، ارتش اسرائیل نیز مواضعی در خاک سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد.

رسانه‌های اسرائیل ساعت ۰۴:۳۰ بامداد پنجشنبه به وقت محلی گزارش دادند ارتش این کشور اطراف دمشق را هدف قرار داد.

 

تهدید تازه دونالد ترامپ: ایران یا باید مذاکره کند یا اتفاق دیگری خواهد افتاد

رئیس‌جمهوری آمریکا یک روز پس از خارج کردن این کشور از برجام، بار دیگر جمهوری اسلامی را تهدید کرد و گفت که «ایران یا باید مذاکره کند یا اتفاق دیگری خواهد افتاد».

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت تاکید کرد که اگر ایران غنی‌سازی اورانیوم را از سر بگیرد با «عواقب جدی روبرو می‌شود».

گفتگوی روسای جمهوری ایران و فرانسه برای ادامه برجام و حفظ ثبات منطقه

حسن روحانی و امانوئل مکرون در گفتگوی تلفنی بر سر همکاری برای حفظ برجام و ثبات خاورمیانه توافق کردند. قرار است وزرای خارجه دو کشور “بدون تاخیر” با یکدیگر ملاقات کنند.

براساس بیانیه کاخ الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه امانوئل مکرون از رییس جمهوری ایران خواسته است علیرغم خروج آمریکا از برجام، در کنار سایر کشورهای عضو این توافق در برجام بماند.

آقای مکرون تاکید کرده است کشورش می‌خواهد در بلند مدت مذاکرات گسترده‌تری را با تمام طرف‌های درگیر درباره برنامه موشکی ایران، خاورمیانه و وضعیت توافق پس از پایان تعهدات ایران به برجام در سال ۲۰۲۵ آغاز کند.

 

«ابراز نگرانی عمیق» پوتین در پی خروج آمریکا از «برجام»

کاخ کرملین روسیه می‌گوید رئیس‌جمهوری آن کشور در مورد خروج ایالات متحده از توافق اتمی، «عمیقا ابراز نگرانی کرده‌است». خبرگزاری دولتی تاس نیز می‌گوید پوتین در مورد این موضوع با اعضای شورای امنیت دولت خود گفت‌وگو کرده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در جریان یک سخنرانی در روز ۱۸ اردیبهشت، اعلام کرد دولت او از توافق اتمی با ایران خارج خواهد شد و تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران را باز می‌گرداند. رهبر جمهوری اسلامی نیز در واکنش به این موضوع گفته‌است «از روز اول بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید».

مکرون: به خاطر تصمیم ترامپ متاسفم / آمریکا هم‌پیمان ماست اما باید به قواعد پایبند باشیم / با مذاکره می‌توانیم فراتر از برجام هم برویم

رئیس جمهوری فرانسه با اشتباه خواندن خروج آمریکا از برجام گفت که آنچه اکنون مهم است، حفظ ثبات و صلح در خاورمیانه است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در گفت و گویی با خبرگزاری دویچه وله و شبکه خبری آ.ار.د آلمان، خروج آمریکا از برجام را اشتباه خواند و از این بابت اظهار تاسف کرد.