تاکید دو عضو جامعه مدرسین بر پرهیز از تسویه حساب جناح های سیاسی با دولت در مساله برجام

نگام ، سیاسی _ دو عضو جامعه مدرسین ضمن توصیه جناح های سیاسی به وحودت و همدلی در شرایط فعلی ، بر پرهیز از تسویه حساب با دولت در مساله برجام تاکید کردند ، مرتضی مقتدایی گفته است : مخالفان داخلی دولت، مثل نتانیاهو خوشحالی نکنند و مخالفت با دولت به بهانه برجام، برخلاف نظر امام زمان است ، سیدمحمد غروی هم تاکید کرده که برخلاف مصالح کشور باشد ، برجام تصمیم دولت یا وزیر امور خارجه نبود تصمیم نظام بود.

 

مرتضی مقتدایی: مخالفان داخلی دولت، مثل نتانیاهو خوشحالی نکنند/ مخالفت با دولت به بهانه برجام، برخلاف نظر امام زمان است

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه سراسر کشور، با بیان این که مخالفان داخلی دولت نباید مثل نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، برای خروج آمریکا از برجام خوشحالی کنند، گفت: در شرایط فعلی مخالفت با دولت به این بهانه، یک حرکت مخالف اسلام، مخالف رضای پروردگار و مخالف نظر امام زمان(عج) هست.

مرتضی مقتدایی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا در قم، با اشاره به اقدام شب گذشته ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و توافق هسته‌ای با ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی بحمدالله به جایگاهی رسیده است که از این نوع دشمنی‌های دشمنان تأثیر پذیر نیست؛ و این یاوه گویی‌ها و این اقدامات مبتذل، نمی‌تواند لطمه‌ای به جایگاه ، عزت و به قدرت او بزند.

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه از قبل هم معلوم بود این آقای ترامپ، دنبال خروج از برجام هست، گفت: ما امیدوار هستیم که ملت ایران ، همانطور که ۴۰ سال، تمام این طرح‌های خائنانه و دشمنی‌ها را پشت سر گذاشته، انشاءالله این قضیه هم به نفع جمهوری اسلامی و به فرصتی برای پیشرفت، قدرت و عزت بیشتر جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد و لطمه‌ای به جمهوری اسلامی نخواهد زد؛ اگرچه شرط آن، وحدت و اتحاد ملت و صبر و حوصله ملت است.

مرتضی مقتدایی با بیان اینکه شرایط فعلی البته یک مشکلاتی فراهم خواهد کرد، اما رفع خواهد شد، گفت: کسانی که مؤمن و مسلمان و معتقد به اسلام هستند، و نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند، باید در مقابل این فشار‌ها و این صدمات بایستند و صبر کنند؛ و تاریخ دوران حیات رسول گرامی اسلام (ص) و زمانی که پیامبر (ص) را در محاصره قرار دادند را مرور کنند؛ به طوری که مسلمانان در این دوران با یک خرما زندگی می‌کردند؛ اما صبر کردند تا اسلام پیروز و جهانی شد؛ امروز هم اگر دشمنان ملت مسلمان ایران، فشار و ناراحتی ایجاد می‌کنند، بحمدالله توان مقابله‌اش در ملت ایران وجود دارد؛ که به داخل و آنچه که محصولات خودمان هست و استفاده‌هایی که از درآمدهای خود ایران داریم، به‌‌ همان اکتفا کنیم و نظر به بیرون از کشور و نظر به دشمن نداشته باشیم؛ خودکفا هستیم انشاءالله و تحمل کنیم و همه این مشکلات را پشت سر بگذاریم.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: به فضل الهی، وقتی که خداوند هم ببیند، ملتی برای خدا و برای اسلام، تحمل مشقت‌ها را می‌کنند، صبر می‌کنند و مقاومت می‌کنند، خداوند هم برای آن‌ها پیروزی نصیب خواهد کرد.

مرتضی مقتدایی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا در قم مبنی بر اینکه حمله مخالفان داخلی دولت آقای روحانی به شخص رئیس جمهور و آقای دکتر ظریف وزیر خارجه به بهانه برجام و خروج آمریکا از آن را چگونه می‌بینید؟ گفت: قطعا حمله به دولت آقای دکتر روحانی، در شرایط فعلی، یک حرکت مخالف اسلام، مخالف رضای پروردگار و مخالف نظر امام زمان (عج) هست.

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه باید تابع رهبری بود، گفت: رهبری،‌‌ همان موقع که توافق هسته‌ای و برجام صورت گرفت، با وجود آن پیش بینی‌های حکیمانه، این توافق را تأیید کردند؛ و ضمن تأیید آقای دکتر ظریف و هیئت مذاکره کننده، از آن‌ها تعریف کردند؛ بنابراین توافق هسته‌ای و برجام، حرکتی بود که نظام جمهوری اسلامی ایران آن را پذیرفته بود و دنبال می‌کرد.

مرتضی مقتدایی افزود: حالا الان هم که آمریکا خود را از برجام خارج کرد، به نظر من به نفع ایران هست؛ چرا که دشمنی‌های آمریکا با ملت ایران کاملا روشن شد و از طرفی برای همگان در سطح جهان هم مشخص شد که دولت آمریکا غیرقابل اعتماد است و بی‌اعتمادی به این دولت به اصطلاح مقتدر برای همه دنیا یک اصل خواهد شد و این هنر دولت ما بود که آمریکا را به اینجا رساند که خودش، خودش را رسوا کند.

مرتضی مقتدایی با انتقاد از ضدیت مخالفان داخلی دولت روحانی با رئیس جمهور و دکتر ظریف وزیر امور خارجه به بهانه خروج آمریکا از برجام، گفت: مخالفان دولت آقای روحانی در داخل کشور، در شرایط فعلی نباید‌‌ همان خوشحالی که نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دارد و خروج آمریکا از برجام را تبریک می‌گوید و از این اتفاق ابراز خوشحالی می‌کند، به این بهانه به دولت و جناب آقای ظریف، حمله کنند و از این فرصت برای تخریب دولت، اظهار خوشحالی کنند.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم افزود: من معتقدم باید ملت ما تحت زعامت رهبری، همانطور که ایشان از هیئت مذاکره کننده ایران، تأیید و تعریف کرده بودند، الان هم ما باید از این عزیزان تشکر کنیم و بدانیم، حالا که این قضیه خروج آمریکا از برجام پیش آمده، بازهم این اتفاق به نفع ایران اسلامی و به ضرر آمریکا تمام می‌شود، چرا که با وجود تلاش آمریکا، دیگر کشورهای مهم دنیا و طرف‌های توافق، از برجام خارج نشدند و از راه دشمنی با ایران خودشان را کنار کشیدند؛ امیدوار هستیم که انشاءالله همین شرایط فرصتی برای ایران اسلامی باشد.

 

سیدمحمد غروی: تصمیمی نگیریم که برخلاف مصالح کشور باشد/ برجام تصمیم دولت یا وزیر امور خارجه نبود؛ تصمیم نظام بود

یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به خروج امریکا از برجام تاکید کرد: «تعارف نداریم؛ برجام با نظر مقامات عالی کشور انجام شد. اینطور نیست که تصمیم موردی بوده و دولت یا وزیر امور خارجه به تنهایی این تصمیم را گرفته باشند. برجام قدم به قدم با نظر مقامات عالی انجام گرفت و به نظر من ظرفیت خوبی هم بود ولی اینکه خوب عمل شد یا نه بحث دیگری است.»
سیدمحمد غروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یا دست‌مریزاد گفتن به تیم مذاکره‌کننده دولت حسن روحانی تاکید کرد: همین که دشمنی مانند آمریکا داریم برایمان کافی است؛ خودمان دیگر به جان یکدیگر نیفتیم.

او به اعتمادآنلاین گفت: «قراداد برجام نه آنطور که برخی تلقی می‌کردند فتح‌الفتوح بود و از آن طرف هم نه‌تنها برخلاف مصالح ملی نبود بلکه می‌توانست ظرفیتی باشد که مشکلات سیاسی و غیرسیاسی کشور تا حدی کاهش یابد. البته این بدان معنا نبود که مشکلات کشور به برجام گره خورده باشد ولی برخی از مشکلات سیاسی، بین‌المللی و اقتصادی می‌توانست تحت‌تاثیر برجام رفع شود. اینکه از این ظرفیت استفاده شد یا نه بحث دیگری است و فضای دیگری را می‌طلبد اما در هر صورت برجام قراردادی بود که هم با دقت لازم پیش رفت و هم آثار مثبتی از نظر بین‌المللی برای ما داشت.»

غروی افزود: «از آغاز، آمریکا به خصوص بعد از آمدن ترامپ کارشکنی‌های جدی‌تری در روند پیشرفت برجام صورت داد که گاه با حقوق برجام اصلا سازگار نبود تا اینکه ترامپ اعلام کرد از برجام خارج می‌شود و بالاخره دیشب بعد از فرصت چند ماهه از این معاهده خارج شد.»

او با تاکید بر اینکه «خروج آمریکا از برجام پیامدهایی برای این کشور خواهد داشت»‌ گفت: «اینکه آمریکا قراردادی بین‌‌المللی را به این راحتی نقض کند و از آن بیرون بیاید آثار مناسبی برای آنان نخواهد داشت و اثبات می‌کند که نمی‌شود به آنان اعتماد کرد. هرچند از دشمنی مثل آمریکا انتظاری بیش از این نبود ولی تصور بر این بود اینها در عین اینکه دشمن هستند عاقلانه حرکت کنند اما این کار، کار عاقلانه و حکیمانه‌ای نبود و آثار منفی آن برای آمریکا کم‌کم خود را نشان می‌دهد.»

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه «برجام قراردادی بین‌‌المللی و آمریکا تنها یک طرف آن بود» گفت: «برجام چند طرف دیگر از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم دارد. بنابراین باید دید این کشورها چطور با برجام برخورد می‌کنند، آیا خودشان تحت‌تاثیر آمریکا قرار می‌گیرند و در نتیجه برجام بی‌خاصیت خواهد شد یا نه تحت‌تاثیر آمریکا قرار نخواهند گرفت.»

غروی اضافه کرد: «قطعا مسئولان با رایزنی‌های خود این مساله را روشن خواهند کرد. ولی چیزی که ما باید به آن توجه داشته باشیم همان است که رهبری روی آن تاکید داشتند. ما باید شرایطی را برای کشور از نظر اقتصادی و غیره به وجود بیاوریم که وابسته به چنین قراردادهایی نباشیم که اینها بتوانند از این متغییرها استفاده کنند و به ما ضربه وارد کنند. به عبارت دیگر راهکار همان اقتصاد مقاومتی است و امسال هم سال حمایت از کالای داخلی نامگذاری شده است که باید به آن توجه شود. نباید چنین وضعیتی پیش بیاید ولی الان که با این مساله مواجه شدیم باید با ظرافت با آن برخورد کنیم، نباید هیجان زده شویم و تصمیمی بگیریم که برخلاف مصالح کشور باشد. بالاخره مسئولان جوانب امر را می‌سنجند و اگر لازم باشد ایران هم از برجام خارج می‌شود اما اگر طرف‌های دیگر به آن پایبند باشند و کاری کنند که منافع ایران تامین شود خروج آمریکا از برجام اهمیت نخواهد داشت.»

او اظهارامیدواری کرد مسئولان با وحدت و اتحاد تصمیماتی بگیرند که مصالح کلی کشور، نظام و مردم تامین شود.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین در واکنش به حملات داخلی به دولت به بهانه خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد و گفت: «دشمن خارجی مثل آمریکا برای ما کافیست، دیگر خودمان به جان یکدیگر نیفتیم.»

غروی تاکید کرد: «تعارف نداریم؛ برجام با نظر مقامات عالی کشور انجام شد. اینطور نیست که تصمیم موردی بوده و دولت یا وزیر امور خارجه به تنهایی این تصمیم را گرفته باشند. برجام قدم به قدم با نظر مقامات عالی انجام گرفت و به نظر من ظرفیت خوبی هم بود ولی اینکه خوب عمل شد یا نه بحث دیگری است.»

او افزود: «برجام ولی کار بسیار ارزشمندی بود و همان زمان و الان هم باید به تیم مذاکره‌کننده دست‌مریزاد گفت. اینطور نبود که برجام به نفع طرف‌های مقابل و دشمن باشد و ما در آن ضرر کرده باشیم؛ خیر چنین نبود. شاهد این ادعا هم این است که آمریکا الان آن را نقض کرد تا به کشور لطمه بزند.»

غروی تاکید کرد: «اینطور نباشد اکنون به جای اینکه به دشمن حمله کنیم به کسانی که خدمت کرده‌اند حمله کنیم. رهبری هم چندین بار تاکید داشتند که ما احیانا به جای اینکه دشمن را مورد انتقاد قرار دهیم خودی‌ها را مورد انتقاد قرار ندهیم. ما باید با وحدت و اتحاد به تصمیمی برسیم که انشالله مصالح کلی نظام تامین شود.»