آخرین اخبار از موشک پرانی متقابل اسرائیل و طرف مقابل در سوریه ؛ گاردین: ایران و اسرائیل به یک جنگ تمام عیار نزدیک می‌شوند

نگام ، بین الملل _ هر دو طرف دیگری را به آغاز این حملات متهم می کند ودر حالیکه منابع سوری اعلام می  کنند تحرکات تانک های اسرائیلی در نوار مرزی حایل (بین جولان وبقیه خاک سوریه ) وشلیک آنها به سوی  مواضع ارتش سوریه باعث واکنش شده است ، منابع ارتش اسرائیل مدعی هستند  بعد از حمله موشکی صورت گرفته به جولان دست به واکنش زده ومناطقی در سوریه را مورد هدف قرار داده اند.

 

کدام اهداف اسراییلی در جولان هدف موشک طرف مقابل بوده‌اند؟

 

مرکز نظامی فرماندهی شنود فنی و الکترونیکی

مقر سری مرزی از واحد جمع آوری اطلاعات تصویری ۹۹۰۰

مرکز نظامی فرماندهی جنگ الکترونیک

مرکز نظامی فرماندهی شنود شبکه های ارتباطاتی در غرب جولان

مراکز دریافت و ارسال پیام

مقر دیدبانی واحد سلاح‌های دقیق‌زن

فرودگاه هلیکوپترهای نظامی

مقر فرماندهی نظامی منطقه ای یگان ۸۱۰ ارتش اسرائیل

مقر فرماندهی تیپ نظامی در حرمون

مقر الشتوی برای واحد ویژه جنگ زمستانی «بنستیم»

 

پیش‌تر خبرها حاکی از هدف قرارگرفتن مراکز اطلاعاتی ارتش اسراییل، یعنی پنج هدف اول، حکایت داشتند.

 

اسراییل مدعی است، این حملات که خسارت چندانی نداشته، کار ایران بوده ولی سوریه می‌گوید، حمله پاسخی به موشک‌باران و گلوله‌باران‌های ارتش اسراییل و کار ارتش سوریه بوده.

 

گروه مخالف اسد: جان باختن ۸ ایرانی در حمله اسرائیل به سوریه

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد طی حمله موشکی شب گذشته اسرائیل به «انبار سلاح حزب‌الله و ایران» در سوریه ۱۵ نفر کشته شده‌اند که از این میان ۸ نفر از نیروهای ایرانی مستقر در این منطقه بوده‌اند.

به گزارش یورونیوز، بنا به نوشته روزنامه هاآرتص مقامات اسرائیلی ادعا کردند که نیروهای ایرانی در سوریه فعالیت‌های نامعمولی داشته‌اند و معتقدند که این حرکات در راستای آمادگی برای حمله به اسرائیل بوده است.

این حمله تنها چند دقیقه پس از اعلام خروج آمریکا از برجام انجام شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنان سه‌شنبه شب خود ایران را به حمایت از «تروریسم» و «آتش‌افروزی» در سوریه، یمن و عراق متهم کرده بود.
تصاویر ارسالی که ادعا می‌شود از حمله شب‌گذشته اسرائیل است

مقامات ایرانی هنوز به این خبر واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

پیش از این، اسرائیل نیروهای خود را در حالت آماده باش کامل قرار داده بود. همچنین سامانه دفاع ضدموشکی اسرائیل در بلندی‌های جولان به حالت آماده باش درآمده بود.

 

 

گزارش ها از تبادل آتش میان سوریه و اسرائیل

 

اسرائیل می گوید نیروهای سپاه پاسداران از داخل سوریه به این کشور حمله کرده اند اما منابع سوری می گویند نیروهای دولتی سوریه در واکنش به حملات اسرائیل به آن پاسخ داده اند.

یک سخنگوی وزارت جنگ اسرائیل در بیانیه ای گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران حدود ۲۰ “شی پرتابی” به سوی مراکز نظامی اسرائیل در طول مرز این کشور با سوریه شلیک کرده است.

براساس این بیانیه این حملات به بلندی های اشغالی جولان در ساعت ۲۱:۱۰ چهارشنبه شب انجام شد و چند شی پرتابی در آسمان منهدم شده است.

این سخنگو گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را “حمله شدید ایران” تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.

ساعاتی بعد افیخاى ادرعى سخنگوى ارتش اسراییل در توییتی نوشت که اسراییل درحال زدن اهداف ایرانى در خاک سوریه است و هشدار داد که دخالت سوریه عواقب بدى خواهد داشت.

اسکاى نیوز هم خبر داد که اسراییل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که اسراییل پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده.

منابع نزدیک به مخالفان از انفجارهاى مهیب در نزدیکى کسوه و جمرایا در ریف واقع درحومه دمشق خبر مى دهند.

پیشتر از سوریه گزارش شد موشک هایی به مواضع سوری ها در روستای حضر در استان قنیطره اصابت کرده است.

تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات امشب اسرائیل به آن پاسخ داده است.

تلویزیون سوریه گفته است چهار موضع اسراییلی ها هدف قرار گرفته. تلویزیون سوریه همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسراییل را ساقط کرده است.

 

در پی شلیک چند گلوله به شمال جولان از داخل سوریهT بمباران شدید سوریه توسط اسراییل

صبح امروز پس از سالها اسرائیل سنگین ترین حملات را به سوریه انجام داد و انفجارهای شدید مناطق مختلف پایتخت سوریه را به لرزه درآورده است.
بمباران شدید سوریه توسط اسراییل
یه گزارش ایرنا، همزمان با این انفجارها، سامانه های ضد هوایی سوریه در این منطقه نیز فعال شدند. صدای انفجارها همچنان در سراسر دمشق شنیده می شود.اسرائیل با توپخانه شهر البعث واقع در منطقه القنیطره در جنوب سوریه را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل دیشب اعلام کرد که ۲۰ فروند راکت شلیک شده از خاک سوریه به سمت بلندی های جولان را شناسایی و شماری از آنها را رهگیری کرده است.

خبرگزاری سوریه ” سانا ” اعلام کرد: موشک ها به پایگاه های نظامی، فرودگاه ها، رادارها و سایتهای موشکی شلیک شده اند. فرودگاه الخلخله و تیپ ۱۵۰ در السویدا مورد هدف موشک های اسرائیلی قرار گرفت.

اسرائیل می گوید نیروهای سپاه پاسداران از داخل سوریه به این کشور حمله کرده اند اما منابع سوری می گویند نیروهای دولتی سوریه در واکنش به حملات اسرائیل به آن پاسخ داده اند.

یک سخنگوی وزارت جنگ اسرائیل در بیانیه ای گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران حدود ۲۰ “شی پرتابی” به سوی مراکز نظامی اسرائیل در طول مرز این کشور با سوریه شلیک کرده است.

براساس این بیانیه این حملات به بلندی های اشغالی جولان در ساعت ۲۱:۱۰ چهارشنبه شب انجام شد و چند شی پرتابی در آسمان منهدم شده است.

این سخنگو گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را “حمله شدید ایران” تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.

ساعاتی بعد افیخاى ادرعى سخنگوى ارتش اسراییل در توییتی نوشت که اسراییل درحال زدن اهداف ایرانى در خاک سوریه است و هشدار داد که دخالت سوریه عواقب بدى خواهد داشت.

اسکاى نیوز هم خبر داد که اسراییل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که اسراییل پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده.

منابع نزدیک به مخالفان از انفجارهاى مهیب در نزدیکى کسوه و جمرایا در ریف واقع درحومه دمشق خبر مى دهند. پیشتر از سوریه گزارش شد موشک هایی به مواضع سوری ها در روستای حضر در استان قنیطره اصابت کرده است.

تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات امشب اسرائیل به آن پاسخ داده است. تلویزیون سوریه گفته است چهار موضع اسراییلی ها هدف قرار گرفته. تلویزیون سوریه همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسراییل را ساقط کرده است.

 

گزارش تحلیلی از شب موشکی در جولان ، درگیری نظامی دست به عصا

 

درگیری چند ساعته موشکی وهوایی در خاک سوریه (سوریه وبلندی های جولان سوری اشغال شده توسط اسرائیل)  گرچه  به پایان رسیده وخبرهای رسیده از دو سوی درگیری حکایت از حکم فرما شدن آرامش دارد اما نکاتی چند در مورد این درگیری قابل  تامل است.

هر دو طرف دیگری را به آغاز این حملات متهم می کند ودر حالیکه منابع سوری اعلام می  کنند تحرکات تانک های اسرائیلی در نوار مرزی حایل (بین جولان وبقیه خاک سوریه ) وشلیک آنها به سوی  مواضع ارتش سوریه باعث واکنش شده است ، منابع ارتش رژیم صهیونیستی مدعی هستند  بعد از حمله موشکی صورت گرفته به جولان دست به واکنش زده ومناطقی در سوریه را مورد هدف قرار داده اند.

هر دو طرف ادعا می کنند مواضع نظامی طرف  مقابل  را مورد هدف قرار داده اند ، در بیانیه هایی که ازرسانه های طرفدار دولت سوریه منتشر می شود تاکید شده است که پایگاه ها ، استحکامات ومراکز تجمع ارتش اسرائیل در بلندی های جولان مورد هدف قرارگرفته اند در حالیکه رسانه های اسرائیلی هم ادعا می کنند  سکوهای موشکی که از آن به سوی جولان شلیک شده است ، مورد هدف قرار گرفته اند.

هر دو طرف  بر توانمندی سامانه ی پدافندی خود تاکید می کنند ،در حالیکه سانا خبرگزاری سوریه در اخبار خود بر رهگیری وانهدام موشک های اسرائیلی تاکید کرده وصرفا از اصابت ۲ تا ۸ فروند موشک به مناطقی در اطراف دمشق سخن می گوید ، سخنگوی ارتش اسرائیل بر انهدام تمام موشک ها پافشاری کرده ومدعی است سامانه گنبد آهنین تمامی این موشک ها را رهگیری ومنهدم کرده است امری که با اخبار منتشر شده در رابطه با شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب در مناطقی از جولان همسویی ندارد.

در حالیکه تل آویو ادعا می کند در آسمان وحریم هوایی سوریه آزادانه فعالیت کرده وبا مجوز روسیه هر نقطه وهدفی را در خاک سوریه مورد حمله قرار می دهد وکاری از سامانه ی پدافندی ارتش  سوریه هم بر نمی آید  ، سخنگویان سوری  تاکید می کنند ، اکثر موشک های  شلیک شده به سوی جولان که کوتاه برد بودند  ، از  تور راداری سامانه ی پدافندی ارتش اسرائیل (گنبد آهنین) عبور کرده وبه اهداف خود اصابت کرده اند واین امر خود بیانگر شکست سامانه ی دفاعی اسرائیل است.

از  اظهار نظرها ، بیانیه ها وگزارش های منتشر شده از دو طرف درگیری می توان به این نتیجه رسید که هر دو طرف تلاش دارند تا بانک اهداف مواضع دشمن خود را به رخ او کشیده وتاکید کنند بانک اهداف کاملی از محل استقرار ومواضع آن در اختیار دارند که در صورت نیاز آن را مورد هدف قرار خواهند داد.

حملات محدود ، مشخص وتاکید بر هدف قرار دادن مواضع نظامی بیانگر عزم هر دو طرف برای عدم لغزش به سوی جنگی فراگیر وهمه جانبه با سرنوشتی نامعلوم دارد  وبه بیانی ساده تر دو طرف زهرچشم گرفتن وبازدارندگی برا  ورود به جنگی فراگیر ترجیح می دهند.

گرچه سلاح های پیشرفته‌تر و فنآوری‌های به‌روزتر نوعی برتری را به اسرائیل در این درگیری می‌دهد اما جبهه داخلی یا همان ساختار پشت جبهه اسرائیل پاشنه آشیل و نقطه ضعف بزرگ تل آویو است که می‌تواند تمامی معادلات را به نفع طرف مقابلش تغییر دهد، به گفته یک تحلیلگر  اسرائیلی گرچه ما پناهگاه های مستحکمی داریم اما نمی توان تمام عمر را  در پناهگاه زندگی کرد.

 

گاردین: ایران و اسرائیل به یک جنگ تمام عیار نزدیک می‌شوند

 

به نظر می‌رسد دشمنان بزرگ، ایران و اسرائیل به یک جنگ تمام عیار نزدیک می‌شوند.

اسرائیل اعلام کرد مواضع آنها در بلندی‌های جولان مورد حمله راکت‌های ایرانی قرار گرفته است.

اسرائیلی‌ها می‌گویند با هدف قرار دادن گسترده مواضع تهران در سراسر سوریه، این حملات را پاسخ می‌دهند.

 

حمله موشکی اسرائیل به دمشق

چند انفجار شدید مناطق مختلف پایتخت سوریه را به لرزه درآورد و صدای آن در سراسر دمشق شنیده شد.

همزمان با این انفجارها، سامانه های ضد هوایی سوریه در این منطقه نیز فعال شدند.

پدافند هوایی ارتش سوریه نیز تعدادی از موشک های شلیک شده از سوی رژیم صهیونیستی به دمشق را رهگیری و منهدم کرد.

صدای انفجارها همچنان در سراسر دمشق شنیده می شود.

اسرائیل ساعتی قبل نیز با توپخانه شهر البعث واقع در منطقه القنیطره در جنوب سوریه را هدف قرار داد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، فعالان سوری اعلام کردند که حومه شهر البعث هدف ۲ گلوله توپ قرار گرفته اما تلفاتی در پی نداشته است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز از شلیک گلوله از اسرائیل به سمت شهر البعث را تائید و اعلام کرده که گزارشی در باره تلفات دریافت نشده است.

همچین خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: ارتش اسرائیل اعلام کرد که ۲۰ فروند راکت شلیک شده از خاک سوریه به سمت بلندی های جولان را شناسایی و شماری از آنها را رهگیری کرده است.

 

اسرائیل: شلیک ۲۰ راکت به بلندی های جولان؛ «حملات موشکی به دمشق»

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت نیروهای وابسته به سپاه پاسداران ایران در سوریه حدود ۲۰ راکت را به سمت مواضع نیروهای اسرائیل در بلندی های جولان شلیک کرده اند که تعدادی از آنها ره گیری شده اند.

این در حالی است که ساعاتی بعد از این حملات رسانه های دولتی سوریه اعلام کردند، اسرائیل منطقه الکسوه در نزدیکی دمشق را هدف قرار داده است. حکومت سوریه گفته است شماری از موشک های اسرائیل را ره گیری و منهدم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیشتر یک مقام ارتش اسرائیل، نیروهای سپاه پاسداران و نیروی قدس را متهم کرد که به سمت مواضع نیروهای اسرائیلی راکت پرتاپ کرده اند و نیروهای اسرائیلی به این حمله پاسخ داده اند.

ارتش اسرائیل می گوید، سیستم دفاعی «گنبد آهنین» تعدادی از این راکت ها را ره گیری کرده است واین حملات هیچ تلفات یا مجروحی نداشته است.

این در حالی است که شبکه «المیادین» می گوید، نیروهای سوریه در واکنش به حمله نیروهای اسرائیل یک منطقه در القنیطره پاسخ داده اند.

طی ماه های اخیر تنش بین اسرائیل و ایران در سوریه بالا گرفته است. نیروهای ایران و حزب الله لبنان به حکومت بشار اسد در جنگ داخلی این کشور کمک می کنند.

رویترز می گوید، طی ماه های اخیر اسرائیل حملاتی را به مواضع نیروهای حزب الله و ایران در سوریه انجام داده است.

در همین زمینه، سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، سه‌شنبه شب گزارش داده بود که پایگاه الکسوه در ریف دمشق هدف حمله قرار گرفته‌است.این خبرگزاری حمله را به اسرائیل نسبت داده اما اعلام کرده بود «پدافند هوایی سوریه دو موشک اسرائیلی را منهدم کرده است».

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که انبار و سامانه‌های موشکی ایران در پایگاه الکسوه هدف قرار گرفته است.

اسرائیل رسماً مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما به‌نوشته پایگاه خبری وای.نت، اظهارات وزیر اطلاعات این کشور نشان می‌دهد که اسرائیل حمله را انجام داده‌است

رسانه های سوریه پیشتر اعلام کردند اسرائیل سه شنبه شب یک حمله دیگر به سوریه انجام داد. ساعتی پیش از آن، ارتش اسرائیل مدعی شد که «تحرکات مشکوک ایران و همپیمانانش در جولان مشاهده شد».

پیش تر نیز رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات نظامی کشورشان گزارش دادند که ایران در صدد «انتقام» از تلفات خود در حملات پیشین منتسب به اسرائیل است.

نظامیان اسرائیل در گفت و گو با رسانه‌های کشورشان ارزیابی کرده بودند که ایران برای انتقام، «حمله محدود موشکی» به شمال اسرائیل را برنامه ریزی کرده است.

گادی آیزنکوت، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، چهارشنبه با حضور در جولان، نشستی با فرماندهان در محل داشت.

با وجود این، حمله سه شنبه شب علیه پایگاه نظامی سوری در ۱۴ کیلومتری جنوب غرب دمشق، که دور از مرز جولان است، انجام شد. اسرائیل پیش تر مدعی بود که سوریه این پایگاه را در اختیار نیروهای ایرانی قرار داده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه چهارشنبه خبر داد که هشت تن از پانزده کشته در حمله به الکسوه، نظامیان ایرانی بودند. در صورت درستی این گزارش، شمار تلفات ایرانیان در حملات سه ماه اخیر منتسب به اسرائیل در سوریه، دستکم به ۳۳ تن رسیده است.

 

بنیامین نتانیاهو در سفر خود به روسیه به پوتین چه گفت؟

 

منابع خبری روس اعلام کردند نتانیاهو در جریان سفر اخیر خود به روسیه، پوتین را در جریان عدم تمایل برای ورود به درگیری با ایران قرار داده است.

نتانیاهو گفته که صرفا بدنبال محدود کردن نفوذ ایران در سوریه هستیم.

این رسانه‌ها می‌گویند سر گی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه این پیام را به ایران منتقل کرده است که اسرائیل به دنبال درگیری با دیگران در سوریه نیست.