اخبار روز حقوق بشر ؛ ملاقات‌های چند دقیقه‌ای فعالان محیط‌ زیستی بازداشت‌شده در حضور ماموران امنیتی

نگام ، حقوق بشر _ عرضه کتابهای متعدد علیه دراویش گنابادی و عرفان‌ حلقه در نمایشگاه کتاب تهران ، اسرائیل مدیر دیده بان حقوق بشر را اخراج کرد ، روزبه گیلاسیان از زندان گرگان آزاد شد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

ملاقات‌های چند دقیقه‌ای فعالان محیط‌ زیستی بازداشت‌شده در حضور ماموران امنیتی

لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی، فعال محیط زیست و عضو سابق موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» که به اتفاق تعدادی دیگر از فعالان محیط زیست ایران از پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ در بازداشت به سر می برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که در پاسخ به پیگیری‌هایش گفته‌اند تا زمان تشکیل دادگاه، وکیل، اجازه ورود به پرونده و دیدار با او را نخواهد داشت.

 

عرضه کتابهای متعدد علیه دراویش گنابادی و عرفان‌ حلقه در نمایشگاه کتاب تهران / تصاویر

نحله های فکری، دینی و عرفانی متفاوت با ایدئولوژی حکومت در ایران نه تنها امکان تبلیغ باورهای خود را ندارند و بصورت مستمر با تعقیب و آزار پیروان خود روبرو هستند بلکه حتی فرصت برابری برای دفاع از اندیشه خود نیز پیدا نمی کنند. نمایشگاه کتاب تهران با حضور ناشران بسیاری که بعضا از بودجه های دولتی یا نهادهای مذهبی ارتزاق می کنند جلوه ای از این موضوع است. نمایشگاه امسال کتاب تهران مملو از آثاری است که بر علیه گروههای دینی چون بهاییان، دراویش، عرفان حلقه و …. تدوین شده است در حالی که فرصت برابر و امنیت قابل تصوری برای پاسخگویی در اختیار آنان نیست.

 

اسرائیل مدیر دیده بان حقوق بشر را اخراج کرد

وزارت کشور اسرائیل روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بنا به دستور وزیر این وزارتخانه مجوز اقامت نماینده دیده بان حقوق بشر لغو شده است.عمر شکیر، مدیر برنامه دیده بان حقوق بشر در اسرائیل و سرزمین های فلسطینی از سوی تل آویو به حمایت از کارزار تحریم این کشور موسوم به BDS (تحریم، عدم سرمایه گذاری و مجازات) متهم شده است.

 

صدور حکم شش ماه حبس جدید برای سعید شیرزاد

مدت محکومیت سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در خرداد ماه سال گذشته حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرده بود با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت. وی در حالی که حبس ۶ ساله خود را تحمل می کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود شش ماه حبس تعزیری جدید را برای آقای شیرزاد به همراه آورد. این حکم جدید در هفته های اخیر به این زندانی ابلاغ و به ایام محکومیت او افزوده شده.

 

آرش رضویان، شهروند بهایی، به دلیل اعتقادات‌مذهبی‌اش از دانشگاه اخراج شد

یک منبع مطلع درباره وضعیت آرش رضویان شهروند بهایی ایران که به دلیل مذهبش از دانشگاه سراسری گیلان در اسفند ماه ۹۶ اخراج شده به کمپین حقوق بشر در ایران گفت این دانشجوی بهایی پس از چهار ترم درس خواندن با ارسال یک نامه از سوی سازمان سنجش به دلیل داشتن عقیده متفاوت از تحصیل محروم شد.

جعفر اقدامی به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد

شاهین (جعفر) اقدامی زندانی سیاسی که در حال تحمل دوره ۱۰ ساله حبس خود در زندان رجایی شهر کرج است روز گذشته به مرخصی چند روزه اعزام شد، آقای اقدامی از سال ۱۳۸۰ به غیر از چندماه از بابت دو پرونده متوالی در زندان به سر برده است. او هم اکنون در آخرین ماههای دوره محکومیت خود است.

 

احتمال اجرای حکم اعدام محمد ثلاث طی روزهای آینده و تاکید دوباره‌اش بر بی‌گناهی

پس از انتشار شایعاتی مبنی بر اجرای حکم اعدام محمد ثلاث، وکیل مدافع این درویش گنابادی با تکذیب این خبر گفت حکم اجرا نشده اما پرونده در مرحله استیذان و اجازه نهایی رئیس قوه قضائیه است و احتمال دارد او طی سه یا چهار روز آینده اعدام شود. محمد ثلاث نیز طی تماس تلفنی کوتاهی با خانواده‌اش بر بی‌گناهی اصرار کرده و گفته عمدی در حادثه روز سی اسفند و کشته‌شدن ماموران پلیس نداشته است.

 

یک فعال کارگری در سنندج بازداشت شد

آرمین شریفی، فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران فصلی و ساختمانی شهرستان سنندج دیروز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از احضار به دفتر اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد. از محل نگهداری و وضعیت وی تاکنون خبری در دست نیست.

 

نگرانی جامعه جهانی بهایی از وضعیت سلامتی عفیف نعیمی در زندان رجایی‌شهر کرج

پدیده ثابتی روز هیجدهم اردیبهشت به کمپین گفت عفیف نعیمی ۵۶ ساله، در حالی روز سوم اردیبهشت به زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) بازگردانده شده که طبق نظر کمیسیون پزشکی قوه قضائیه به دلیل بیماری شدید قلبی، امکان تحمل کیفر را ندارد و چندین بار در زندان بیهوش شده است.

 

روزبه گیلاسیان از زندان گرگان آزاد شد

روزبه گیلاسیان نویسنده ساکن گرگان که در بهمن ماه سال گذشته برای تحمل یک سال حبس راهی زندان گرگان شده بود، امروز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از گذراندن یک سوم از حکم حبس خود به صورت مشروط از زندان گرگان آزاد شد.