اخبار روز اقتصادی ؛ در طلافروشی‌ها چه خبر است؟ / ادامه ممنوعیت واردات برخی کالاها

نگام ، اقتصادی _ آرایش جدید مشتریان نفت ایرانی ، پاسخ به مهم‌ترین پرسش‌های فعالان ملکی درباره آثار تصمیم ترامپ بر بازار مسکن ، احمد علوی: چه سرنوشتی در انتظار اقتصاد ایران است؟ و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

در طلافروشی‌ها چه خبر است؟

شهرام مرصعی با اشاره به اینکه شرایط حاکم بر بازار شرایط عادی نبوده، عنوان کرد: نرخ واقعی دلار در بازار مشخص نبوده، از این جهت در بازار شاهد اختلاف و نوسانات هستیم.وی ادامه داد: با توجه به اینکه در جهان قیمت طلا مانند نفت با نرخ دلار تعیین می‌شود، از این جهت طلا روزانه در بازارهای جهانی بورس مختلف مشخص می‌شود.

ادامه ممنوعیت واردات برخی کالاها

­­رضا رحمانی در ارتباط با سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تنظیم واردات و صادرات اظهار داشت: در این زمینه چند سیاست حاکم ­است؛­در سال جدید قطعا واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می شود با محدودیت های بیشتری همراه خواهد بود و در برخی موارد این کالاها وارد نمی شوند.

 

آرایش جدید مشتریان نفت ایرانی

به‌دنبال خروج ترامپ از برجام، نگرانی کاهش عرضه موجب افزایش ۳ درصدی قیمت نفت برنت در معاملات دیروز شد. در پسابرجام صادرات نفت ایران رشد چشمگیری داشت که حدود سه‌چهارم آن مربوط به آسیا است. در این میان، چین و هند به‌عنوان اصلی‌ترین خریداران با وجود برخی مشکلات، احتمالا مشتری نفت کشورمان می‌مانند. کره‌جنوبی و ژاپن اما به‌دلیل وابستگی امنیتی به آمریکا ممکن است رفتار محتاط‌تری در واردات نفت از ایران داشته باشند. بنابراین آنها همزمان با آنکه دنبال نفت جایگزین هستند برای مستثنا شدن از تحریم‌های آمریکا تلاش می‌کنند.

 

پاسخ به مهم‌ترین پرسش‌های فعالان ملکی درباره آثار تصمیم ترامپ بر بازار مسکن

بازار مسکن، بی‌ارتباط و مستقل از تغییر و تحولات سایر بازارهای اقتصادی نیست ضمن آنکه، مجموعه‌ای از متغیرهای بیرونی ازجمله نرخ بازدهی بازارهای رقیب و موازی از یکسو و نوسانات نرخ تورم، درآمد نفت، میزان رشد اقتصادی و درآمد خانوارها از سوی دیگر، بر جهت‌گیری شاخص‌های اقتصاد مسکن تاثیر می‌گذارد.

 

تجار نگران نباشند/ تصمیم ترامپ اقتصاد ایران را لرزان نمی‌کند

مسعود کرباسیان با اشاره به وضعیت عمومی اقتصاد ایران اظهار داشت: صاحبان کسب و کار و تجار نباید نگرانی درباره شرایط پیش‌ِروی کشور داشته باشند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، خوشبختانه با اقدامات دولت و پیش‌بینی‌های انجام‌شده، فضایی رقم خورده که مؤلفه‌های بیرونی مانند تصمیم دولت آمریکا نمی‌تواند پایه‌های ثبات اقتصادی کشور را لرزان کند.

 

آینده بازارمسکن چه خواهد بود؟/ پیشنهاد افزایش وام مسکن به۲۰۰میلیون

حامد مظاهریان درباره جزئیات درخواست وزارت راه و شهرسازی از شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی همواره به دنبال آن است تا بخش بیشتری از هزینه خرید مسکن، از سوی خانوارها را تسهیلات مسکن تشکیل داده، در عین حال، مدت زمان بازپرداخت وام طولانی تر شده و سود آن کاهش یابد.

 

احمد علوی: چه سرنوشتی در انتظار اقتصاد ایران است؟

خروج امریکا از برجام -حتی به فرض باقی ماندن اتحادیه اروپا- دارای پیامدهای مهمی برای اقتصاد ایران خواهد بود. چه بسیار از بنگاه های اروپائی دارای فعالیت های گسترده و سرمایه کلانی در امریکا هستند و بنابراین با اجرائی شدن تحریم ها مورد تهدید قرار خواهند گرفت. اگر در شرایط فعلی همکاری اقتصادی بنگاه های بین المللی با ایران ایران و بخصوص همکاری در عرصه بانکی را بتوان به گذر از روی زمین مین کاری شده تشبیه کرد، در آن صورت شمار این مین ها بیشتر و ریسک انفجار آن بیشتر خواهد شد. چنین امری نه تنها به فرار سرمایه خارجی دامن زده، فرار سرمایه خارجی، فرار سرمایه داخلی را نیز تشویق خواهد کرد. افزون بر این امریکا و حتی هم پیمانان غربی آن طی سالهای گذشته با توجه به تجربه گسترده ای که از سستی ها و ضعف های اقتصاد ایران کسب کرده اند، توانائی بیشتری برای آسیب زدن به اقتصاد ایران به دست آورده اند.