اخبار روز اجتماعی ؛ تجمع معلمان شاغل و بازنشسته در استان‌های مختلف/دستمزد بالاتر از خط فقر و “نه” به خصوصی‌سازی آموزش، مطالبات اصلی‌ست

نگام ، اجتماعی _ احضار عاملان ایجاد رعب و وحشت برای مردم در پردیس سینمایی کورش خبر داد ، چالش زنان “ریش‌دار” در ورزشگاه‌ها ،بحران «گوشت»؛ هزینه واقعی گوشت برای محیط‌زیست چقدر است؟ و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

تجمع معلمان شاغل و بازنشسته در استان‌های مختلف/دستمزد بالاتر از خط فقر و “نه” به خصوصی‌سازی آموزش، مطالبات اصلی‌ست

از ساعت ده صبح امروز (بیستم اردیبهشت) معلمان شاغل و بازنشسته به مناسبت هفته معلم  در تهران و استان‌های مختلف تجمع اعتراضی برگزار کردند.این تجمع در تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه و در استان‌ها مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شده‌است.معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را  به کمبود بودجه‌های آموزشی و دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر نشان داده و از مسئولان می‌خواهند به مطالبات آنها رسیدگی کنند.

احضار عاملان ایجاد رعب و وحشت برای مردم در پردیس سینمایی کورش خبر داد

سردار حسین رحیمی در حاشیه طرح برخورد با دلالان در حاشیه اجرای طرح برخورد با مخلان بازار ارز با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اتفاق رخ داده در پردیس سینمایی کوروش که در آن برای تبلیغ فیلم سینمایی به وقت شام ساخته ابراهیم حاتمی کیا عده‌ای در پوشش داعش به این مجتمع حمله ور شده بودند، گفت: اقدام رخ داده در پاساژ کوروش کار خلافی بود و بدون هماهنگی با پلیس انجام شد.

 

ردپای «رادون» در تهران/ این ماده خطرناک را بشناسید

یکی از گازهای موجود در پایتخت که حاصل فروپاشی اورانیوم موجود در خاک است، «رادون» نام دارد که در نتیجه تجزیه طبیعی اورانیوم در سنگ‌ها و خاک، در هوا منتشر می‌شود. این گاز در تهران نیز مانند همه شهرهای جهان وجود دارد و می‌تواند بر سلامتی شهروندان اثر منفی بگذارد.

 

چالش زنان “ریش‌دار” در ورزشگاه‌ها

ورود زنان و دختران ایرانی به استادیوم طبق قانونی نانوشته ممنوع است و در‌های استادیوم‌های ورزشی به‌ویژه فوتبال، همچنان به روی زنان بسته است. علیرغم شعار‌های فراوان مسئولین و به ویژه مقامات در دولت حسن روحانی برای پیگیری و تحقق حضور زنان کنار آقایان در استادیوم‌های ورزشی، با مخالفت صریح برخی مراجع دینی و مقامات پرونده این موضوع را فعلا بسته شده باید تصور کرد. در این شرایط با وجود اینکه ورود زنان به ورزشگاه‌ها غیر قانونی تلقی می‌شود، اما برخی زنان و دختران با ترفند‌هایی راه خود را به ورزشگاه‌های فوتبال باز کرده اند.

 

واگذاری کاشی و سرامیک حافظ زیر سوال است/امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های کشور است با این حال شهرستان‌های آن انبوه کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را دارند که به خاطر رکود اقتصادی سالیان گذشته و البته بی‌تدبیری به جولانگاه موش‌ها تبدیل شده‌اند. از استان “فارس” صحبت می‌کنیم که طبق آخرین سرشماری نزدیک به ۵ میلیون نفر جمعیت دارد، اما دهمین استان کشور است که بیشترین نرخ بیکاری را در سال ۹۶ تجربه کرده است.

 

هنوز خیلی از نیازهای “گفتار درمانی” بر زمین مانده است

کاظم نظم‌ده در شانزدهمین همایش گفتار درمانی ایران اظهار داشت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی توانبخشی در کشور، یک میلیون و ۴۰۰ هزار معلول را تحت پوشش دارد که درصدی از این افراد دچار آسیب‌های گفتاری و شنوایی هستند.وی با اشاره به همکاری ۲۳۲ گفتار درمانگر با بهزیستی تأکید کرد: حضور این افراد، توانمندی رشته گفتار درمانی را نشان داده است.

 

بحران «گوشت»؛ هزینه واقعی گوشت برای محیط‌زیست چقدر است؟

با افزایش نگرانی‌ها برای تغییراقلیم، کمبود آب و سلامت انسان، سوال‌ها درباره آینده صنعت گوشت زیاد شده است.تولید غذا و کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های صنایع اقتصادی جهان هستند، بشر دیگر در قرن چهاردهم زندگی نمی‌‌کند که ۷۶درصد جمعیت آن در حوزه کشاورزی کار کنند، اما هنوز ۲۶درصد افراد شاغل، در صنعت دامپروری و کشاورزی کار می‌کنند