اخبار روز فرهنگ و هنر ؛ سخنان اصغر فرهادی درباره غیاب جعفر پناهی در جشنواره کن / نظر اورهان پاموک درباره دکتر شریعتی و سینمای ایران

نگام ، فرهنگ و هنر _ بازگشت مجری ممنوع‌التصویر به تلویزیون ، گزارش روزنامه نیویورک تایمز از عکاس ایرانی: پل ارتباطی میان مادران و دختران در ایران ، واکنش وزیر ارشاد به اتفاقات پردیس کورش/ حیرت‌آور است و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز فرهنگ و هنر بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

فیلم | سخنان اصغر فرهادی درباره غیاب جعفر پناهی در جشنواره کن

او در بخشی از این نشست درباره فیلم «سه رخ» به کارگردانی جعفر پناهی که دیگر نماینده ایران در بخش رقابتی جشنواره کن است، گفت: «دو فیلم ایرانی در بخش مسابقه جشنواره کن هستند، یکی فیلم من «همه می‌دانند» است که اگر چه اسپانیایی است ولی جلوه ایرانی دارد و من به عنوان اثر ایرانی آن را می‌شناسم و دیگری هم فیلم همکارم جعفر پناهی است که آن هم در بخش مسابقه است.»

 

نظر اورهان پاموک درباره دکتر شریعتی و سینمای ایران

اورهان پاموک نام آشنایی برای علاقه‌مندان به کتاب و ادبیات در جهان و ایران است؛ نویسنده سرشناس ترکیه‌ای که در سال ۲۰۰۶ موفق به کسب جایزه نوبل شد و آثارش تا به امروز به ۶۳ زبان دنیا ترجمه شده است. کتاب‌دوستان ایرانی هم همواره از علاقه‌مندان به آثار این نویسنده بوده‌اند و کتاب‌های زیادی از او به زبان فارسی ترجمه شده است.

 

ضرورت رفتن به نمایشگاه کتاب از نظر شوکا حسینی/بسته پیشنهادی خانم شاعر برای کتاب‌دوستان

شوکا حسینی، شاعر معاصر گفت: دلایل متعددی را می‌توان برشمرد که ضرورت رفتن به نمایشگاه کتاب را در بر می‌گیرد. اگر چه این نمایشگاه با سیاق فعلی، مطلوب نظر نیست اما به هر روی فعلا تنها فضای نسبتا منسجمی برای آگاهی یافتن از تازه‌های نشر است.

 

بازگشت مجری ممنوع‌التصویر به تلویزیون

فرزاد جمشیدی مجری مشهور برنامه‌های معارفی که حدود پنج سال از آنتن زنده تلویزیون دور بود، این روزها با برنامه زنده نمایشگاه کتاب، روی آنتن شبکه اول و سوم سیما می رود.

«آنجلینا جولی» فیلمی درباره سرخپوستان آمریکایی می سازد

«آنجلینا جولی» نیز به جمع تهیه کنندگان فیلمی درباره یکی از مشهورترین سرخپوستان آمریکا پیوست و مراحل پیش تولید این پروژه سینمایی بصورت رسمی آغاز شد.این فیلم بر اساس زندگی «جیم تورپ» نخستین ورزشکار سرخپوستی ساخته می شود که در سال ۱۹۱۲ دو مدال طلای المپیک گرفت و به افتخار بزرگی دست یافت.

‘همه می‌دانند’؛ رهایی اصغر فرهادی

فیلم با یک کلیسا آغاز می شود؛ یک کلیسای کهنه و فرسوده که نمادی است از زوال مذهب. پرنده هایی ساعت کلیسا- بخوانید زمان- را دریده اند و از حفره ای می توانند به بیرون پرواز کنند. این چکیده فیلم تازه فرهادی است؛ فیلمی درباره زوال مسیحیت که نقطه قوتش- که از چشم منتقدانش دور مانده- در نگاه جهانشمول فیلمسازی است که از قالب های ملی فراتر رفته و به مفهوم واقعی به فیلمسازی “جهانی” بدل شده که نیازی به ارجاع “وطنی” نمی بیند.

 

نقد روزنامه پرتیراژ اسپانیایی بر فیلم فرهادی/ هنوز صدای حزین «همه می دانند» در گوش، طنین‌افکن است

«ال پاییس» پرتیراژترین روزنامه اسپانیا در نقدی بر «همه می‌دانند» فیلم اسپانیایی زبان اصغر فرهادی نوشت: «این کارگردان ایرانی با حفظ هویت کار خویش مرزها را فرو می‌ریزد.» این نقد به قلم کارلوس بویه‌رو (Carlos Boyero) از منتقدان سرشناس و مشکل‌پسند اسپانیا در پی نمایش این فیلم در برنامه افتتاحیه هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن به نگارش در آمده است.

 

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره یک عکاس ایرانی نوشته است: مژگان قنبری در سال ۲۰۱۷ باید یک پروژه عکاسی را درباره مرزها به یک کارگاه عکاسی جوانان عکاس می فرستاد. او در حال مستند کردن زندگی زنان جوان کشور محل سکونتش در قالب پروژه ای با عنوان «زنان» در ایران بود. پروژه او از «گتی ایمیج» جایزه ای ۱۰ هزار دلاری دریافت کرد و مشوقی شد تا او جنبه دیگری از زنانگی را جستجو کند: رابطه مادران و دختران.

 

آلبوم عکس‌: مراسم مت گالا ۲۰۱۸

مت گالا ۲۰۱۸، مراسم خیریه‌ای است به نفع موسسه طراحی لباس که هر ساله درموزه متروپولیتن نیویورک برگزار می‌شود و مهم‌ترین رویداد دنیای مد به شمار می‌رودستاره‌های سرشناس دنیای سرگرمی از جمله فیلم و سینما در این مراسم حاضر می‌شوند. موضوع مراسم امسال “بدن آسمانی؛ مد و تخیل کاتولیک” بود که عنوان نمایشگاهی با همین موضوع در موزه متروپولیتن است.

 

واکنش وزیر ارشاد به اتفاقات پردیس کورش/ حیرت‌آور است

سید عباس صالحی در حاشیه جلسه هیئت دولت امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران درباره تغییر زمان نمایشگاه کتاب از ماه اردیبهشت به ماه دیگر اظهار کرد: نزدیک به سی سال است که نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه برگزار شده است و وقتی که تقویم تاریخی حدود سی سال این رویداد را در خود دارد جابجا کردن آن کاری غیرممکن است.