نصیحت غرضی به سوءاستفاده‌کنندگان از سرنوشت پیش آمده برای برجام : دامن‌زدن به اختلاف به ضررتان تمام می‌شود

نگام ، سیاسی _ محمد غرضی گفت: آمریکا قبل پیروزی انقلاب بر کل خاورمیانه مسلط بود، حالا ایران بخشی از این قدرت را تصاحب کرده و در حال پس زدن آمریکا در بقیه مناطق هم است. ترامپ دارد سعی می کند بگوید «ما مواضع خود را ترمیم می کنیم اما نه با سیاست بلکه با فشار و نظامی گری» که خوب این هم در عراق، افغانستان، فلسطین نشان داده شد با کار نظامی گری قدرت سیاسی آمریکا افزون نمی شود بلکه هزینه هایش بالا می رود.

محمد غرضی در گفتگو با نامه نیوز درباره رویکرد ایران بعد خروج آمریکا از برجام گفت: دعوا بین ایران و امریکا نیست، دعوا بین آمریکا و کل جهان است. امریکایی ها روزگاری اقتدار خیلی وسیعی داشتند، حالا مقداری این اقتدار تقسیم شده است، اروپا، چین و روسیه هم پیدا شدند.

وی ادامه داد: با روی کارآمدن ترامپ، طیف راست آمریکا موقعیت پیدا کرده و می خواهد اروپا، چین و روسیه را متوجه حضور خود کند و بگوید «الان ما در آمریکا سرکار هستیم، اگر که تا ۱۰ سال پیش با سیاست های ما هماهنگ بودید، بعد از این نیز بدانید آمریکا همان اقتدار را دارد و باید با سیاست های واشنگتن هماهنگ عمل کنید» اما دولت ها و ملت های رشد یافته اروپا، چین و روسیه از این ادعای طیف راست آمریکا ناخوشنود هستند.

این عضو کابینه دولت سازندگی یادآور شد: آقای ترامپ تصور می کند با شمشیر کشیدن آن اقتدار سابق به آمریکا برمی گردد که چنین اتفاقی غیر ممکن است. ترامپ موقعیت ایران را طوری می بیند که اگر مثلا با ایران درگیر شود و می تواند دیگران را متنبه کند اما دیدیم موگرینی با چه عصبانیتی به تصمیم ترامپ مهاجه کرد. این ناشی از یک سیاست ظاهری نبود بلکه از اعتبار غیرتی اروپا برآمد. غیرتی که بعد از جنگ دوم جهانی کم کم رشد کرد.

وی افزود: حالا چرا ترامپ می خواهد برخورد با ایران را برای جهان الگو کند؟ چون آمریکا قبل پیروزی انقلاب بر کل خاورمیانه مسلط بود، حالا ایران بخشی از این قدرت را تصاحب کرده و در حال پس زدن آمریکا در بقیه مناطق هم است. ترامپ دارد سعی می کند بگوید «ما مواضع خود را ترمیم می کنیم اما نه با سیاست بلکه با فشار و نظامی گری» که خوب این هم در عراق، افغانستان، فلسطین نشان داده شد با کار نظامی گری قدرت سیاسی آمریکا افزون نمی شود بلکه هزینه هایش بالا می رود.

این فعال سیاسی و رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ درباره تلاش برخی برای سوءاستفاده از سرنوشت پیش آمده برای برجام و تسویه حساب با دولت گفت: ایران صرف نظر از گروه های چپ و راست است. فارغ از اینکه چه کسی در این قضیه بازنده و چه کسی برنده باشد، مردم اقتدار اجتماعی خودشان را به سیاستمداران تحمیل کردند یعنی اصولگرا و اصلاح طلب محتاج رأی مردم هستند.

وی با بیان اینکه مردم هم روی رأی خود حساب می کنند، افزود: ملت ایران قائم به وجود جریان اجتماعی خودش است، نه قائم به وجود جریان های سیاسی. کسانی که می خواهند استفاده مقطعی از خروج آمریکا از برجام ببرند، بدانند که حمایت از اختلاف به ضررشان تمام می شود چون مردم به شدت از حامیان توسعه انشقاق اجتماعی بدشان می آید.

غرضی تأکید کرد: آمریکا ۲۰ سال زحمت کشید تا طرفدارانی را در ایران دست و پا کند اما با این کاری که ترامپ انجام داد، همه مردم به آمریکا پشت کردند. پس جریان اجتماعی ایران قدرتمند و یکپارچه است. هنگام بروز اختلاف مردم نسبت به اختلاف اندازان و کسانی که جریان سیاسی را تبدیل به جریان شعارهای خیابانی می کنند واکنش نشان می دهند و از چنین کسانی دور می شوند.