اخبار روز بین الملل ؛ هشدار کاخ سفید درباره «خیره سری‌های» ایران در قبال عربستان و اسرائیل

نگام ، بین الملل _ انتخابات سراسری عراق آغاز شد ، کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است ، آمریکا به کره‌شمالی وعده بازسازی اقتصادی داد ، روسیه به دنبال سفر نتانیاهو اس-۳۰۰ به سوریه نمی‌دهد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

هشدار کاخ سفید درباره «خیره سری‌های» ایران در قبال عربستان و اسرائیل

کاخ سفید روز جمعه ۲۲ اردیبهشت از «خیره سری های» ایران در قبال عربستان واسرائیل انتقاد کرده و هشدار داده است این رفتارها تهدیدی جدی برای ثبات خارومیانه هستند.این بیانیه پس از آن منتشر شده که اسرائیل روز پنجشنبه نیروی قدس سپاه پاسداران رامتهم کرد که از خاک سوریه دستکم ۲۰ راکت به سمت منطقه بلندی های جولان تحت کنترل اسرائیل شلیک کرده است. اسرائیل می گوید، در واکنش به این اقدام مواضع نیروهای سپاه پاسداران ایران در سوریه را هدف قرار داده است.

 

انتخابات سراسری عراق آغاز شد

رای‌گیری برای اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست دادن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) آغاز شده است.حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق به خاطر شکست دادن این گروه مورد تحسین قرار گرفته و اوضاع امنیتی در عراق بهبود یافته است.اما بسیاری از عراقی‌ها از وضعیت اقتصادی و فساد در کشورشان ناراضی هستند.

 

کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از فعالیت‌های بی ثبات کننده سپاه پاسداران ایران در منطقه خاور میانه، از کشورهای «مسئولیت پذیر» خواست فشار جهانی را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی افزایش دهند.سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه گفت، در حالی که مردم ایران همچنان قربانی یک اقتصاد مشکل دار هستند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منابع خود را برای بسط نفوذ بی‌ثبات سازش در سراسر منطقه پخش کرده است.

 

تشدید تحرک رهبران اروپا برای حفظ برجام

تلاش های دیپلماتیک در بالاترین سطح رهبران اروپا برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی شکل گرفته است. آنگلا مرکل با ولادیمیر پوتین گفتگو کرده و ترزا می با دونالد ترامپ تماس گرفته است. همزمان فرانسه در انتقادی تند گفته اروپا نباید هزینه تصمیم آمریکا را بپردازد.

 

«توافق» دونالد ترامپ و ترزا می برای گفت وگو درباره تحریم های ایران

گزارش های حاکی است که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۲ اردیبهشت در تماسی تلفنی توافق کردند در خصوص تاثیر تحریم های آمریکا بر شرکت هایی که با ایران رابطه تجاری دارند،‌ مذاکره کنند.

 

آمریکا به کره‌شمالی وعده بازسازی اقتصادی داد

مایک پومپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا می‌گوید اگر کره‌شمالی روند سریع خلع سلاح هسته‌ای را بپذیرد آمریکا به این کشور برای بازسازی اقتصادش کمک خواهد کرد.وزیر خارجه آمریکا که به تازگی از پیونگ‌یانگ بازگشته می‌گوید کاخ‌سفید آماده است بسیار فراتر از رفع تحریم‌ها به کره‌شمالی کمک کند.

 

رونمایی فرانسه از ۳ پیشنهاد اروپا برای حفظ برجام / وزیر دارایی مکرون: نمی توانیم در مقابل آمریکا تسلیم شویم

در ادامه واکنش شماری از کشورهای اروپایی به تصمیم اخیر دونالد ترامپ درباره خروج از برجام، وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد که کشورش به همراه چند کشور اروپایی دیگر، پیشنهاداتی را در این باره به کمیسیون اروپا ارائه خواهد کرد.

روسیه به دنبال سفر نتانیاهو اس-۳۰۰ به سوریه نمی‌دهد

مشاور نظامی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته است این کشور پدافند هوایی اس-۳۰۰ در اختیار سوریه قرار نمی‌دهد.ولادیمیر کوژین، مشاور نظامی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به خبرنگاران گفته است کشورش نه در حال تجهیز سوریه به موشک‌های اس-۳۰۰ است و نه در حال مذاکره برای تحویل بالقوه آن.