اخبار روز ترکیه ؛ ترکیه خبر دستگیری ۵ سرکرده سازمان تروریستی داعش را تایید کرد / اردوغان: دشمنان پشت دلالان ارز نمى‌توانند به ما ضربه بزنند

نگام ، ترکیه _ اعتراض نویسنده ایرانى به لغو برنامه هاى برنده ترک جایزه نوبل در تهران ، “روابط دیپلماتیک با ارمنستان درصورتی برقرار خواهد شد که این کشور از رویکرد خصمانه اش دست بردارد” ، ترکیه رتبه اول افزایش مسافر در اروپا را دارد ،ساخت سه فیلم کوتاه در ‘آسانسور تاریخی’ ازمیر توسط کارگردان ایرانی و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

ترکیه خبر دستگیری ۵ سرکرده سازمان تروریستی داعش را تایید کرد

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه، اعلام کرد که عملیاتی که با خبر دستگیری اسماعیل الوان عطاوی یکی از سرکرده های سازمان تروریستی داعش با همکاری عراق و آمریکا اعلام شد، با دستگیری عطاوی در ساکاریا و اخراج وی به عراق آغاز شده بود.سخنگوی وزارت امور خارجه، به سوالی در رابطه با گزارش روزنامه نیویورک تایمز در زمینه دستگیری ۵ تن از سرکردگان سازمان تروریستی داعش، پاسخ داد.

اردوغان: دشمنان پشت دلالان ارز نمى‌توانند به ما ضربه بزنند

رجب طیب اردوغان ر‌ئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی در مراسمی در اتحادیه اتاق ها و بورس های ترکیه در آنکارا گفت: دشمنان ترکیه با پنهان شدن پشت دلالان ارز، لابی‌های سودجو و موسسات اعتباری نمى‌توانند به ما ضربه بزنند.

 

اعتراض نویسنده ایرانى به لغو برنامه هاى برنده ترک جایزه نوبل در تهران

مصطفی مستور نویسنده ایرانی با انتقاد از لغو برنامه‌های اورهان پاموک برنده جایزه نوبل ادبیات در ایران گفت: به سهم خودم، به عنوان یک نویسنده ایرانی، از رفتاری که با یک نویسنده ترک شد، احساس شرمساری می‌کنم.

 

اردوغان آخر این هفته به انگلستان سفر میکند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جریان سفر رسمی اش به انگلستان در تاریخ سیزدهم ماه می با ملکه الیزابت دوم و همچنین ترزا می، نخست وزیر این کشور دیدار خواهد کرد.

لغو مالیات مضاعف در مراودات تجاری ترکیه و افغانستان

تفاهم‌نامه حذف مالیات مضاعف در مراودات تجاری میان ترکیه و افغانستان با حضور سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه و همایون رسا، وزیر تجارت و صنعت افغانستان در آنکارا به امضا رسید.وزیر کشور ترکیه پس از امضای این تفاهم‌نامه در حاشیه «دومین نشست مشترک اقتصادی ترکیه و افغانستان» گفت: با امضای این تفاهم‌نامه ترکیه و افغانستان کمی دیگر به هم نزدیک تر شدند. به ویژه در مورد موضوع امنیت، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی دارای همکاری خوبی هستیم.

 

“روابط دیپلماتیک با ارمنستان درصورتی برقرار خواهد شد که این کشور از رویکرد خصمانه اش دست بردارد”

ییلدیریم در آنکارا در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد اظهارات نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان مبنی بر اینکه “بدون پیش شرط آماده برقراری روابط دیپلماتیک با ترکیه هستیم” اظهار داشت: البته که اگر ارمنستان از رویکرد خصمانه و اشتباهی که سالهاست در قبال تمامیت ارضی ترکیه و مرزهای این کشور از آن پیروی میکند، دست بردارد و اگر خواهان باز شدن صفحه جدیدی است، جزئیات مربوط این موضوعات را از نزدیک دنبال کرده و بر اساس آن پاسخ خواهیم داد. ما هرگز نمیخواهیم تا با کسی به ویژه با همسایگانمان خصومت داشته باشیم. در صورتی که چنین تمایلی وجود داشته باشد، در راستای منافع کشورمان آن را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

ستاد کل ارتش ترکیه: تاکنون ۴۴۴۸ تروریست در عفرین از پای درآمده‌اند

ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد که در عملیات‌های انجام شده از سوی ارتش کشور طی روزهای هفتم تا یازدهم می در دیاربکر و شمال عراق مجموعا ۸ عضو گروه‌ تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ از جمله یکی از سرکردگان این گروه و همچنین از زمان آغاز عملیات شاخه زیتون در عفرین نیز ۴۴۴۸ تروریست از پای درآمده اند.

 

ترکیه، رتبه اول افزایش مسافر در اروپا را دارد

احمد آرسلان وزیر حمل ونقل٬ دریانوردی و ارتباطات ترکیه ضمن ارزیابی گزارش شورای اروپا در مورد وضعیت فرودگاه ها در سه ماهه اول سالجاری گفت: ارتقای جایگاه فرودگاه‌های ترکیه در سطح اروپا طى سه ماهه نخست امسال ادامه و رتبه اول افزایش مسافر در این قاره را داشته است.

 

افتتاح فستیوال گل رز در اسپارتای ترکیه

«نمایشگاه گل و فستیوال بین‌المللی گل رز» که به ابتکار شهرداری اسپارتا و با شعار «اسپارتا بوی گل رز می‌دهد» افتتاح شد.شهموس گون‌آیدین، استاندار اسپارتا در مراسم افتتاح این فستیوال با بیان اینکه نام اسپارتا با گل رز عجین شده گفت: “این مساله را باید به عرصه جهانی بکشانیم. باید بگونه‌ای تلاش کنیم که چهار گوشه جهان قبول کند گل رز اسپارتا بهترین در نوع خود است”.

 

وزیر اقتصاد ترکیه: به تجارت با ایران ادامه خواهیم داد

نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه با حضور در میز سردبیری خبرگزاری آناتولی در آنکارا درباره خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: “این فرصتی برای ترکیه تلقی می‌شود. ما بر اساس تصمیم‌های سازمان ملل به تجارت با ایران ادامه خواهیم داد.”وی در ادامه تصریح کرد: ترکیه و ایران دو کشور دوست و برادر هستند. اگر ترکیه رشد کند، ایران نیز رشد خواهد کرد. همچنین در صورت رشد ایران، ترکیه نیز رشد خواهد یافت.

 

ساخت سه فیلم کوتاه در ‘آسانسور تاریخی’ ازمیر توسط کارگردان ایرانی

روح الله حجازی، کارگردان ایرانی که برای شرکت در برنامه «روزهای فیلم ایران» در دانشگاه «۹ سپتامبر» ازمیر حضور داشت، در ‘آسانسور تاریخی’ ازمیر که در سال ۱۹۰۷ احداث شده است، سه فیلم کوتاه ۵ دقیقه ای تهیه کرد.