خوش بینی وزرا و نگرانی نمایندگان مجلس از تاثیرات بازگشت تحریم

نگام ، اقتصادی _ در حالی محمدنعیم امینی فرد، عضو کمیسیون بهداشت مجلس از احتمال اثرگذاری تحریم ها بر حوزه دارو و تجهیزات پزشکی سخن می گوید که سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت بدون اشاره به تاثیر تحریم ها بر حوزه دارو که در دوران تحریم شرایط سختی را برای شهروندان کشور رقم زده و به گرانی و نایاب شدن داروها در کشور منجر شده بود و بدون اشاره به تدابیر اتخاذ شده در حوزه دارو می گوید خروج آمریکا از برجام به نفع ماست.

سارا آکالین _ این نماینده مجلس همچنین از آرزوهای رئیس جمهور روحانی می گوید که برقراری راه آهن مشهد-کربلا یکی از آنهاست و تاکید می کند در شرایط فعلی باید یک صدا، از ایران بلند شود و آن هم دستور مقام معظم رهبری است و به یاری خدا این مرحله را هم پشت سر می‌گذاریم.

با این همه امینی فرد در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت­ با بیان اینکه بر اساس قوانین بین المللی دارو و تجهیزات پزشکی شامل تحریم نمی شود، گفته است: هر چند دارو و تجهیزات پزشکی از شمول تحریم خارج شده اما احتمال می رود تا اندازه ای بر حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اثرگذار باشد.

او همچنین تصریح کرده که “تحریم های بانکی، نقل و انتقال پول، ال سی و منابع بانکی را هدف قرار داده و امکان دارد در پی آن قدرت مانور کاهش می یابد”.

به گفته این عضو کمیسیون بهداشت مجلس “بخش قابل توجهی از مواد اولیه داروهای ساخت داخل وارداتی است که در حال حاضر با ارز مبادله ای چیزی حدود ۲.۷ میلیون دلار هزینه واردات دارو و تجهیزات پزشکی می شود”.

ذبیح الله نیکفر، دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز با تاکید بر اینکه تلاطم ایجاد شده در بازار ارز تامین دارو برای بیماران دیالیزی و مبتلا به ام اس را با مشکل مواجه کرده، گفت: هم‌اکنون بیماران مبتلا به ام اس و نارسایی‌های کلیوی که دیالیز می‌شوند در پی افزایش نرخ ارز با مشکلات عدیده ای در زمینه تامین دارو مواجه شده‌اند که سلامت آنها را به خطر انداخته است.

نمایندگان مجلس با افزایش نرخ ارز و خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها از تشدید مشکلات به ویژه در حوزه سلامت ابراز نگرانی می کنند و به برخی از موارد مشکل ساز اشاره کرده و خواستار اتخاذ تمهیدات از سوی وزارت بهداشت هستند. وزارتخانه ای که وزیر آن به جای اینکه نگران وضعیت بیماران باشد، بیشتر درگیر سیاسی کاری شده و از ساخت راه آهم مشهد- کربلا و اطاعت از رهبر سخن می گوید.

این در حالی است که وزیر دیگری نیز در دیدگاهی خوش بینانه می گوید که خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها تاثیری صادرات نفت و گاز نخواهد داشت.

بیژن زنگنه، وزیر نفت گفته است که با خروج آمریکا از برجام اتفاقی در صادرات نفت و گاز و میعانات گازی کشور نمی افتد و درآمدهای ارزی تغییر نمی کند.

او همچنین افزوده است: “ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده ۴ میلیون بشکه می ماند، اما در میعانات که اکنون حدود ۷۰۰ هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سال های آینده می رسد. وضع کشور درمورد بنزین بسیار خوب است و از این جهت نمی توانند ما را تحت فشارقرار دهند.”

زنگنه در حالی از عدم تاثیر تحریم ها بر صادرات نفت سخن می گوید که پیش از این به دلیل تحریم های اعمال شده صادرات نفت ایران با مشکلات عدیده ای مواجه شده بود. بر این اساس هر چه مسئولان اجرایی دولت با دید خوش بینانه سعی در بی اهمیت جلوه دادن بازگشت تحریم ها دارند، اما نمایندگان مجلس با ارائه مصادیق ملموس می گویند که بازگشت تحریم ها به ویژه در حوزه سلامت و بخش دارو تاثیرگذار خواهد بود. تاثیری که همانند سابق جدی خواهد بود.