اخبار روز حقوق بشر ؛ گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان تجمع اخیر معلمان در تهران / جامعه‌ معلولان کشور درانتظار پاسخ ایران به کمیته افراد دارای معلولیت سازمان ملل

نگام ، حقوق بشر _ «وزارت اطلاعات صریحا و مستندا اعلام کرد هیچ دلیلی برای جاسوسی فعالان محیط زیست نیافته است» ، یک شهروند بهایی در تهران بازداشت شد ، انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی زاهدان و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان تجمع اخیر معلمان در تهران

۷ تن از بازداشت شدگان تجمع روز پنج‌شنبه معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران به زندان اوین منتقل شده‌اند. از محل نگهداری محمد حبیبی کماکان اطلاعی در دست نیست.

 

جامعه‌ معلولان کشور درانتظار پاسخ ایران به کمیته افراد دارای معلولیت سازمان ملل

یک سال پس از ارائه توصیه‌ها و نگرانی‌های کمیته حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل به ایران، طی هفته‌های آینده مقامات دولتی  پاسخ خود را در خصوص سه ماده که برای آنها ضرب‌الاجل یک ساله تعیین شده است، ارائه خواهند کرد.یک منبع مطلع به پیگیری‌های انجام شده در خصوص ارائه پاسخ دستگاه‌های مسوول به سازمان ملل، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که قرار است تا اواسط اردیبهشت‌ماه، پاسخ‌های ایران در اختیار مقامات سازمان ملل قرار بگیرد.

 

انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی زاهدان

آقای سرحدی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده، از ۶ سال پیش تاکنون در زندان نگهداری می‌شود.این زندانی پیش‌تر نیز در دی‌ماه سال گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اما با اخذ مهلت از اولیای دم از پای چوبه دار به بند عمومی بازگشته بود.

 

مهسا مهدوی، شهروند بهایی آزاد شد

مهسا مهدوی، شهروند بهایی ساکن مشهد در خردادماه سال ۱۳۹۲ همراه با سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های “نیکا خلوصی، نوا خلوصی و ادیب شعاعی” بازداشت شد.وی در شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی سلطانی محاکمه و به اتهام “تبلیغ بهاییت، تبلیغ علیه نظام و عضویت در تشکیلات بهاییت” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

 

«وزارت اطلاعات صریحا و مستندا اعلام کرد هیچ دلیلی برای جاسوسی فعالان محیط زیست نیافته است»

محمود صادقی نماینده مجلس روز ۱۹ اردبیهشت ماه گفت وزیر اطلاعات ایران در دیدار با نمایندگان مجلس اعلام کرده این وزارتخانه هیچ دلیلی برای جاسوسی فعالان محیط زیست بازداشت شده نیافته‌اند. محمود صادقی در توییتر خود نوشت وزیر اطلاعات «صریحا، مستدلا و مستندا اعلام کردند هیچ دلیلی بر جاسوسی آنها نیافته‌اند.»

دو شهروند عرب آزاد شدند

محمد سواری از شهروندان عرب استان خوزستان که در تاریخ ۲۵ آبان ماه سال گذشته توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت و به ۳ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود، ۲۰ اردیبهشت به شکل مشروط از زندان شیبان اهواز آزاد شد. علی سویدی نیز شهروند عرب دیگری است که در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ توسط اداره اطلاعات بازداشت شده بود و طی روز گذشته با تودیع وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

 

یک شهروند بهایی در تهران بازداشت شد

روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، مهرداد حیرانی شهروند بهایی ساکن تهران پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی‌اش از جمله کامپیوتر و کتب دینی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.