اخبار روز اجتماعی ؛ کمک درمانی بهزیستی به “ترنس سکشوال‌ها” تا سقف ۲۵ میلیون تومان / قیچی کردن موی دختر دبستانی در آبادان؛ برای آنکه ناظم مرد مدرسه تحریک نشود

نگام ، اجتماعی _ سالانه ۴۴ هزار میلیارد تومان یارانه‌ می‌دهیم اما نه فقر را کاهش دادیم و نه نابرابری را از میان بردیم/ ایران بیشترین بیکار را در کشورهای جهان اسلام دارد  ، آسیب‌های اجتماعی در تهران سرریز شده‌اند / بهزیستی: نیمی از معتادان متجاهر کشور در تهران هستند و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

کمک درمانی بهزیستی به “ترنس سکشوال‌ها” تا سقف ۲۵ میلیون تومان/هزینه جراحی تغییر جنسیت چندین برابر است

احمد خاکی (معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران) در پاسخ به این سوال که برای افراد دارای اختلال جنسیتی چه اقدامات حمایتی انجام شده است، گفت: برخی می‌گویند که آن‌ها نیاز به مرکز نگهداری دارند، اما اصلا درست نیست که مرکز نگهداری برای این افراد وجود داشته باشد؛ بلکه مراکزی برای حمایت از این افراد لازم است.

 

قیچی کردن موی دختر دبستانی در آبادان؛ برای آنکه ناظم مرد مدرسه تحریک نشود/ عکس

ناظم مرد مدرسه که اقدام به قیچی کردن موی دانش آموز دختر کرد، تعلیق شد.اداره آموزش و پرورش آبادان در واکنش به این خبر اطلاعیه را صادر کرد که به شرح زیر است: یکی از دانش آموزان پایه ششم دبستان گلستان شهرستان آبادان به دلیل بلند بودن مو چند مورد تذکر از طرف معاون پرورشی دریافت می کند. این دانش آموز علی رغم دریافت تذکر نسبت به کوتاه نمودن موهایش اقدامی نمی کند.

 

نگینِ سبزِ اصفهان، گرفتار در دام بی‌آبی/نامبارک‌ترین ایام “مبارکه”

نام مبارکه معمولا یادآور صنایع سنگین است. این شهر کوچک طی چند دهه توسعه و سرمایه‌گذاری آمرانه، به یکی از قطب‌های صنعتی ایران تبدیل شده‌ اما اقتصاد و معیشت مبارکه و روستاهای اطراف آن جز صنعت، به کشاورزی هم گره خورده‌است. هم کشاورزی و هم صنعت مبارکه پیرامون منابع (سابقا) سرشار زاینده‌رود شکل گرفته‌اند. اما دیریست صنعت، حقآبه کشاورزی را با چنان طمعی بالا کشیده که نه‌تنها خاک را ترکانده، بلکه حلقوم آدمیان را نیز در آستانه خشکی قرار داده‌است.

 

سالانه ۴۴ هزار میلیارد تومان یارانه‌ می‌دهیم اما نه فقر را کاهش دادیم و نه نابرابری را از میان بردیم/ ایران بیشترین بیکار را در کشورهای جهان اسلام دارد

علی ربیعی که در نشست علمی “سیاستگذاری اجتماعی در جهان اسلام” در دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی می‌کرد، با اشاره به تعارضات میان دولت مدرن و سیاستگذاری اجتماعی در کشورهای اسلامی گفت: بزرگترین چالش دولت‌های اسلامی ایجاد سازگاری میان دولت مدرن و آموزه‌های اسلامی است. به صورت کلی مقتضیات دولت مدرن با اندیشه‌های جهان اسلام در تعارض قرار می‌گیرد لذا ما نیازمند هم‌افزایی دانش و هماهنگی و تعادل میان این دو هستیم تا بتوانیم در حکمرانی، سیاستگذاری اجتماعی را دنبال کنیم. فقدان سیاستگذاری اجتماعی آثار منفی در جوامع اسلامی بر جای گذاشته است.

 

آب‌خوری‌ها را برگردانید!

روزهایی بود که سقاخانه و آب‌خوری‌های نذری سر هر گذری مردم را سیراب می‌کردند. هنوز هم در برخی شهرها چنین آبخوری‌هایی وجود دارد. اما در بسیاری از نقاط دنیا، حتی آدم‌هایی که در خانه‌هایشان هم دسترسی به آب آشامیدنی سالم دارند، در طول روز، در مسیر محل کار، در پیاده‌روی و ورزش روزانه، آب بطری‌شده می‌خرند. ممکن است بگویید عادت خوبی است که به سلامتی بدن کمک می‌کند اما در واقع این طور نیست.

 

آسیب‌های اجتماعی در تهران سرریز شده‌اند / بهزیستی: نیمی از معتادان متجاهر کشور در تهران هستند

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه سرریز آسیب های اجتماعی در استان تهران است، گفت: با توجه به اینکه ۶۰درصد از کودکان کار اتباع خارجی هستند، درخواست کرده ایم آنها را به کشورشان بازگردانند.انوشیروان محسنی بندپی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود: در حال حاضر سرریز آسیب های اجتماعی را در استان تهران داریم به همین دلیل توانستیم در این استان با همکاری دکتر باقری مدیر سابق و همکارانمان اقدامات موثری انجام دهیم.