محرمانه‌ترین یگان جاسوسی اسرائیل ، یگان ۹۹۰۰ اسرائیل چیست؟ / رضا عباسی

 

یگان ۹۹۰۰ که یکی از مراکزی بود که در نتیجه عملیات موشکی تلافی‌جویانه هدف قرار گرفت ، از مهمترین یگان‌های نظامی و فنی ارتش اسرائیل است ، کارشناسان مسایل نظامی اسرائیل با افتخار از این یگان صحبت کرده و در مورد آن مبالغه‌های زیادی انجام می‌دهند.

این یگان ، یک یگان محرمانه است که با اطلاعات حساس دارای ماهیت استراتژیک کار می‌کند و به علت اهمیتی که دارد از یگان ۸۲۰۰ که یکی از مهمترین یگان‌های موجود در عرصه اطلاعاتی اسرائیل می باشد، جدا شده است.

 

هدف از تاسیس یگان ۹۹۰۰

از زمان آغاز پروژه فضایی اسرائیل در دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی و با پرتاب ماهواره‌های جاسوسی اسرائیل ، یگان مذکور برنامه فضایی این کشور را با اهدافی در رابطه با اطلاعات جاسوسی دنبال کردند ، در ادامه ماموریت جاسوسی از طریق این ماهواره‌ها به شعبه اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (امان) واگذار شد ، این اتفاق چند سال بعد از پرتاب ماهواره‌های جاسوسی صورت گرفت.

در سال ۱۹۹۷ اولین مرحله از برنامه فضایی اسرائیل در ابعاد تجسسی با مأموریت رصد کشورهای عربی و مناطق حساس اطراف اسرائیل صورت گرفت ، این یگان به یگان ۹۹۰۰ معروف شد که مأموریت تخصصی جغرافیایی و تصویری در شعبه اطلاعات وابسته به ارتش اسرائیل را بر عهده دارد و شامل چندین بخش تخصصی در زمینه فعالیت خود است.

این یگان طی سالهای گذشته به دور از دید رسانه‌های جمعی صدها نظامی اسرائیلی را به خدمت گرفته  و تا امروز موارد بسیار اندکی از فعالیت‌ها و روش‌های کاری این یگان به بیرون درز کرده است ، کسانی که در زمینه جمع‌آوری اطلاعات و تکنولوژی اطلاعات فعالیت می‌کنند، این یگان را به خودی خود یک دنیای کوچک قلمداد می‌کنند.

هدف از تأسیس این یگان محرمانه با ارسال ماهواره‌های فضایی اسرائیل و دریافت تصاویر از تاسیسات نظامی دولت‌های مختلف منطقه مرتبط است ، این یگان هر نوع تحرکات غیر عادی ارتش‌های مختلف منطقه و تحرکات جنبش‌های مقاومت را از طریق تصاویر مستقیمی که از ماهواره‌ها به صفحه‌های تلویزیون موجود در مقر این یگان می‌رسد، رصد می‌کند ، این اطلاعات پس از جمع‌آوری و تحلیل، تحویل فرماندهان ستاد ارتش اسرائیل می‌شود.

یگان مذکور همچنین مأمور جمع آوری اطلاعات تصویری از منابع متعدد دیگر ، نظیر ماهواره‌ها و هواپیماهای رصد و نظارت بر علاوه اطلاعات علنی موجود است ، این اطلاعات و تصاویر و نقشه‌ها بعد از تحلیل به موضع‌گیری‌ها و ارزیابی‌های اطلاعاتی اسرائیل تبدیل می‌شود و به محافل تصمیم‌ساز امنیتی و نظامی این کشور و نیروهای فعال در عرصه میدانی انتقال پیدا می‌کند.

 

مهمترین مأموریت‌ها و عملیات مرتبط با یگان ۹۹۰۰

یگان مذکور به صورت روزانه تازه‌ترین تصاویر مناطق نظامی ارتش‌های عربی و آموزش‌های صورت گرفته توسط آنها را ارائه می‌کند ، تمام تصاویر و اطلاعات مربوط به ارتش‌های عربی از این یگان به دفتر وزیر ارتش و هم چنین رئیس ستاد ارتش و رئیس شعبه اطلاعات ارتش اسرائیل ارسال می‌شود.

این یگان هم چنین ماموریت رصد مستمر و ۲۴ ساعته تاسیسات اتمی ایران با شدت بالا را بر عهده دارد.

رصد تحرکات ارتش‌ها و جنبش‌های مقاومت ضد اسرائیل در منطقه و ارائه گزارش به فرماندهی ارتش این کشور نسبت به هر نوع تحولات در مناطق مورد توجه این کشور از دیگر ماموریت‌های این یگان است.

این یگان همچنین اهداف و تحرکاتی که قرار است هدف حمله اسرائیل قرار بگیرد را در ابعاد جغرافیایی و زمانی رصد کرده و تحولات آنها را به صورت مستمر پیگیری می‌کند.

 

بخش های مختلف یگان ۹۹۰۰

یگان ۹۹۰۰ از بخش‌های مختلف فنی و جغرافیایی تشکیل شده است:

۱- مرکز اطلاعات متخصص در زمینه پژوهش و تحلیل اطلاعات و جمع آوری اطلاعات میدانی برای تحلیل اطلاعات که شامل تمام اقدامات مربوط به تحلیل محورهای مواصلاتی و اطلاعات میدانی و ارزیابی از ماهیت تهدیدات اسرائیل  می‌شود.

به عنوان مثال تحلیل گران این یگان از نحوه تشخیص انواع ابزارهای جنگی مبارزاتی از طریق تصاویر هوایی آگاهی دارند.

اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق تحلیل تصاویر هوایی و مناطق نظارت زمینی و تصاویر گرفته شده از طریق هواپیماها و هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم GIS به تحلیلگران این بخش داده می‌شود و آن ها بخش گسترده ای از این اطلاعات را در گزارش‌ها و ارزیابی‌های خود استفاده می‌کنند و آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند.

۲- بخش نقشه‌ها و تحلیل اطلاعات که در زمینه ترسیم نقشه های ویژه عملیات‌های اجرایی و سایر نیازمندی‌های ارتش اسرائیل متخصص است.

۳- بخش ماهواره‌ای که مسئول ماهواره‌های جاسوسی اسرائیل است و تمام امکانات و کارکردهای این ماهواره‌ها را در خدمت دریافت و تحلیل اطلاعات فوری قرار می‌دهد.

اولویت‌های جغرافیایی یگان مذکور شامل بخش‌های زیر است:

تیم نظارت بر تحولات سوریه
تیم نظارت بر اتفاقات ایران
تیم پیگیری تحولات نوار غزه
تیم بررسی اوضاع اردن
تیم نظارت بر تحولات مصر و صحرای سینا
تیم رصد عمومی برای نظارت بر منطقه خاورمیانه