سید حسین مرعشی: اگر رفتار امروز احمدى نژاد نبود ما نمى توانستیم ثابت کنیم فتنه از سوى اوست ، عصبانیت ترامپ یعنى رفتار روحانى در برجام درست بود

نگام ، سیاسی _ اگر احمدی‌نژاد روی کار آمد، فقط اصولگرایان مقصر نبودند. ما اصلاح‌طلبان هم مقصر بودیم. ناطق نوری رقیب نجیب و مفیدی برای ما بود. ولی ما آن‌ها را از هستی سیاسی ساقط کردیم که به‌جای آن احمدی‌نژاد سر برآورد. رفتار امروز فرد معلوم‌الحالی مثل احمدی‌نژاد لطف خدا به ما بود. ما چگونه می‌توانستیم ثابت کنیم فتنه از سوی احمدی‌نژاد بود؟ ما در دوم خرداد نوشتیم خاتمی و خاتمی رئیس‌جمهور شد. قبل از انتخابات می‌گفتند بنویسیم خاتمی بخوانیم ناطق. مگر مجلس ششم با دوسوم نیروهای اصلاح‌طلب شکل نگرفت؟چه ضرورتی داشت با دوستانی مثل هاشمی رفسنجانی آن را رفتار را داشته باشیم.

 

به گزارش اصلاحات نیوز؛ سید حسین مرعشی گفت:

اگر احمدی‌نژاد روی کار آمد، فقط اصولگرایان مقصر نبودند. ما اصلاح‌طلبان هم مقصر بودیم. ناطق نوری رقیب نجیب و مفیدی برای ما بود. ولی ما آن‌ها را از هستی سیاسی ساقط کردیم که به‌جای آن احمدی‌نژاد سر برآورد. رفتار امروز فرد معلوم‌الحالی مثل احمدی‌نژاد لطف خدا به ما بود. ما چگونه می‌توانستیم ثابت کنیم فتنه از سوی احمدی‌نژاد بود؟

ما در دوم خرداد نوشتیم خاتمی و خاتمی رئیس‌جمهور شد. قبل از انتخابات می‌گفتند بنویسیم خاتمی بخوانیم ناطق. مگر مجلس ششم با دوسوم نیروهای اصلاح‌طلب شکل نگرفت؟ چه ضرورتی داشت با دوستانی مثل هاشمی رفسنجانی آن را رفتار را داشته باشیم.

یک‌بار با دبیر اول سفارت انگلیس دیدار داشتم گفتم کدام اصلاح‌طلب از ایران رفته پیش آمریکایی‌ها و کمک خواسته که کلینتون اعلام کرده که ما از اصلاح‌طلبان از نوار غزه تا ایران حمایت می‌کنیم. به او گفتم مگر شما آقای خاتمی را رئیس‌جمهور کردید؟ یادتان رفته آقای نیک براون در تهران با آقای جواد لاریجانی دیدار کرد و خبر آن ملاقات را ما منتشر کردیم و چند میلیون از رأی آقای ناطق نوری کم شد. به او گفتم شما متوجه نفوذ منفی‌تان در جامعه ایران نیستید.

ما در سال ۹۲ بسیار کار عاقلانه‌ای کردیم. ما یک اصولگرای میانه‌ای که بیشترین نزدیکی را به اصلاح‌طلبان داشت انتخاب کردیم.تا سال ۹۲ آقای روحانی ۲۴ سال نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی بود. اگر رئیس‌جمهور هفته‌ای یک‌بار رهبری را ملاقات می‌کرد ایشان به دلیل جایگاه دبیری شورای عالی امنیت ملی ایشان را هر دو هفته یک‌بار ملاقات می‌کرد.

این چند روز که ترامپ از برجام خارج شد می‌توانید بفهمید که روحانی چه‌کار بزرگی کرد. عصبانیت ترامپ یعنی کار روحانی و رفتار روحانی در برجام درست بود. دقت کنید الآن ترامپ برجام را به هم زده و بعد می‌گوید ما آماده مذاکره با ایران هستیم. می‌خواهد خودش طرف ایران باشد و به‌زعم خودش دو امتیاز هم او از ایران بگیرد؛ ولی اشتباه می‌کند چون دیگر کسی او را معتبر نمی‌داند.

آقای ترامپ می‌گوید ایران باید پولش را خرج مردم خود بکند. عربستان می‌تواند پول خودش را در عراق صرف حمایت از گروه‌های تکفیری بکند ولی ایران نمی‌تواند با تروریسم مقابله کند؟ اگر عربستان پول خودش را خرج امنیتش کند اشکال ندارد اما اگر ما موشک ساختیم، باید حساب پس بدهیم.

البته من منکر برخی کج‌سلیقگی‌ها نیستم. ما هم در کشورمان آدم‌هایی داریم که باوجود آنها کشور نیاز به دشمن نداشته باشد؛ اما اصل مسأله موضوع متفاوتی است.

من به‌عنوان برادر کوچک مسئولان از آن‌ها درخواست دارم که امروز بیش از هر زمان دیگری متحد باشند. امروز وقت کشمکش نیست. امروز وقت هماهنگی و وحدت است. مسئولان باید یکدیگر را پشتیبانی و حمایت کنند.

اگر مسئولان هماهنگ باشند می‌توانند این مسأله را حل کنند. کدام کشوری اجازه می‌دهد که هر کس هر مقدار ارز خواست از کشور خارج کند. مگر می‌شود ۱۰ میلیون دلار پول در کشور جابجا شود؟ ۹۰ درصد اقتصاد ایران با دلار ۴۲۰۰ اداره می‌شود.

در مسائل سیاست داخلی نیز دولت روحانی دولت خاتمی نیست. یک دولت میانه است. دولتی است که ممکن است استاندار آن به غیرسیاسی بودن خود افتخار کند. ما در دولت روحانی یک دستاوردهایی داریم و یک محدودیت‌هایی. سیاست ما در همه این انتخاب‌ها این بود که نیروهای افراطی را در اقلیت قرار دهیم که در این زمینه موفق بودیم.

نباید ناامید شد. سیاست جای رنجیدن نیست. باید خون‌دل بخوریم و در صحنه بمانیم. مهندس بازرگان استعفا نداد که حذف شود. استعفا داد که شش ماه بعد از آن مجددا بازگردد ولی از صحنه سیاست حذف شد. ما الآن باید به شکل قاطعانه از روحانی حمایت کنیم. ممکن است وضع مطلوب نباشد اما حتماً با گذشته تفاوت دارد.