نخستین انتخابات عراق پس از اعلام شکست داعش برگزار شد ، العبادی و مقتدی صدر پیشتاز انتخابات پارلمانی عراق ، مقتدی نخست‌وزیر تعیین می‌کند

نگام ، بین الملل _ انتخابات سراسری عراق که از ساعت ۷ صبح شنبه ۲۲ اردیبهشت در مناطق مختلف این کشور و با تدابیر امنیتی شدید آغاز شده‌بود، شامگاه همان روز به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود نتایج این انتخابات ظرف ۴۸ ساعت آینده اعلام شود اما مذاکرات برای انتخاب نخست‌وزیر جدید ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد.

انتخابات روز شنبه نخستین انتخابات ملی پس از آن است که دولت عراق حدود شش ماه پیش شکست داعش در این کشور را اعلام کرد.

مجلس عراق ۳۲۹ کرسی دارد و در انتخابات روز شنبه حدود هفت‌هزار نامزد برای دستیابی به این کرسی‌ها در رقابت هستند.

دوره نمایندگی در مجلس عراق چهار ساله است و رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور با رأی نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند.

رسانه‌های عراق به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داده‌اند که در ساعت‌های اولیه رأی‌گیری خشونتی روی نداده است. پیش از این گروه داعش تهدید کرده بود که به مراکز رأی‌گیری حمله خواهد کرد.

عراق حدود ۳۸ میلیون تن جمعیت دارد و بیش از ۲۹ میلیون تن از آنها واجد حق رأی در این انتخابات هستند.

 

طبق نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق، ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و لیست سائرون به ریاست مقتدی صدر در سطح لیست‌های مختلف انتخاباتی پیشتاز هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه،‌ نتایج اولیه انتخابات عراق نشان داد، طبق شمارش آرای انتخابات پارلمانی روز شنبه عراق تاکنون ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی،‌ نخست وزیر عراق پیشتاز است. این ائتلاف نتایج چشمگیری در استان‌های نینوا، صلاح‌الدین و الانبار داشته است. رویترز به نقل از منابع امنیتی عراق اعلام کرد، ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی پیشتاز بوده و بعد از آن لیست سائرون وابسته به مقتدی صدر قرار دارد.

گفته می‌شود لیست “الفتح” نیز آرای قابل توجهی به دست آورده است.

این انتخابات شاهد کمترین میزان مشارکت از زمان اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ بوده است. کمیسیون انتخابات عراق میزان مشارکت را ۴۴.۵۲ درصد اعلام کرد.

نتایج اولیه همچنین نشان می‌دهند، بیشترین میزان مشارکت در مناطقی نظیر موصل، الانبار و کرکوک بوده که قبلا تحت کنترل داعش بوده‌اند در حالی که بغداد شاهد کمترین میزان مشارکت در مقایسه با شهرهای دیگر بوده است.

فرماندهان امنیتی عراق در تمامی استان‌ها موفقیت طرح‌های امنیتی در نظر گرفته شده را اعلام کردند. به رغم تهدیدی که داعش کرده بود اما هیچ حمله‌ای به رای دهندگان و مراکز اخذ رای رخ نداد.

 

تحلیل فرید مدرسی از نتایج انتخابات عراق 

 

فرید مدرسی که به بغداد سفر کرده است در کانال تلگرامی خود نتایج انتخابات عراق را این گونه پیش بینی کرده است :

 

مقتدی “نخست‌وزیر” تعیین می‌کند ، پیروزی نسبی “مقتدی صدر” در انتخابات پارلمانی

 

۱ _  انتخابات پارلمانی در عراق به پایان رسید؛ در رقابتی که جریان‌های شیعی محور آن بودند، کنار دیگر ائتلاف‌ها. چراکه نخست‌وزیر آتی از میان گروه‌های شیعی انتخاب می‌شود. پنج گروه شیعی پس از سقوط داعش، آنچنان به خود مطمئن بودند که هیچکدام طعم ائتلاف با یکدیگر را نچشیدند و کنار یکدیگر ننشستند؛ حیدر العبادی با ائتلاف نصر، نوری المالکی با ائتلاف دولت قانون، مقتدی الصدر با ائتلاف سائرون، هادی العامری با ائتلاف فتح و عمار الحکیم با ائتلاف حکمت وارد میدان شدند.

۲ _ همگان رقابت اصلی را میان نصر و فتح فرض می‌کردند؛ نصر با سرمایه دولت و فتح با تابلوی الحشد الشعبی سقوط داعش را سکوی پرش خود در انتخابات می‌دانستند. حتی این دو قرار بود کنار هم بنشینند اما بازی را بهم زدند و جداگانه به دو ائتلاف رقیب یکدیگر تبدیل شدند.

۳ _  امروز “مقتدی صدر” از رقابت آن دو سود برد و با آشنایی از بدنه جامعه، با لباس اصلاح‌طلبی و مبارزه با فساد توانست، عراق را شوکه کند و در مناطق شیعه‌نشین فراتر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شود؛ بر اساس اخبار غیررسمی، منابع موثق می‌گویند اگر سائرون [ائتلاف مقتدی صدر] اول نشود، دوم می‌شود. آنگاه در شکل‌گیری دولت آتی و انتخاب نخست‌وزیر نقشی استراتژیک خواهد یافت. صدر توانست از فرصت‌های دیگران و بازی قدرت‌های داخلی و خارجی به خوبی استفاده و شعار “المجرب لایجرب” (آزموده را آزمودن خطاست) را به بهترین شیوه در راستای منافع خود تبلیغ کند.

۴ _  قدرت گرفتن صدر و ائتلاف‌اش از نزدیکی او به نخست‌وزیر -حیدر العبادی- خبر می‌دهد که ممکن است العبادی دیگر تن به تحالف‌شیعی ندهد و نخست‌وزیر دور دوم خود را با اکثریتِ پارلمان قطعی‌ کند. اتفاقی که دیگر نه جایی برای حشدی‌ها در آینده فراهم می‌کند و نه دیگران…