اخبار روز فرهنگ و هنر ؛ درخشش زهرا امیرابراهیمی در فرانسه به خاطر مهریه و دموکراسی / افشاگری جعفر پناهی از درخواست های پنهانی از وی برای حضور در جشنواره کن

نگام ، فرهنگ و هنر _ گلشیفته روی فرش قرمز و صندلی خالی پناهی در کن ، کنسرت بزرگ گوگوش برای بزرگداشت زنان ایران مقابل بیش از ۱۵ هزار نفر در هالیوودبال لس‌آنجلس و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز فرهنگ و هنر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

درخشش زهرا امیرابراهیمی در فرانسه به خاطر مهریه و دموکراسی + عکس

زهرا امیرابراهیمی بازیگری که چندین است سال است از ایران مهاجرت کرده, برنده جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره نیس فرانسه به خاطر بازی در فیلم مهریه و دموکراسی شد.سایت رسمی جشنواره نیس فرانسه این خبر را اعلام کرد و از هنرنمایی امیر ابراهیمی در این فیلم ، که نامزد بهترین فیلم خارجی زبان در این جشنواره شده، تمجید کرد.

 

افشاگری جعفر پناهی از درخواست های پنهانی از وی برای حضور در جشنواره کن

جعفر پناهی نوشت:از روزی که نام “۳رخ” در میان فیلم های بخش مسابقه کن اعلام شد, حمایت کم نظیر خانواده سینما, امید و باورم را در راه استقلال سینما و سینماگران دو چندان کرد.در طی این مدت, دوبار به شکل غیرمستقیم جهت رفتنم به فستیوال کن پیام داده شد. پیامی که به نوعی از من می خواستند از آن نامه های معمول بنویسم تا مشکل سفرم حل شود. جوابم مشخص بود: من جرمی مرتکب نشدم که حال درخواست بخشش یا تقلیل در حکمی که داده اند بکنم. اگر میخواستم چنین کنم, در زندان کرده بودم. نوشتن نامه یعنی قبول حکمی که حتی در قرون وسطی یا دوران مک کارتی فکرش هم غیرقابل باور بوده است.”

 

نخستین واکنش‌ها به نمایش فیلم پناهی در کن

فیلم «۳ رخ» تازه‌ترین اثر جعفر پناهی در جشنواره کن شنبه شب بیست و دوم اردیبهشت ماه به نمایش درآمد و پس از نمایش مرورهای مختلفی بر فیلم نوشته شد. در یکی از این نقدها نشریه اسکرین دیلی به فیلم جعفر پناهی پرداخته است.تیم گریرسون در اسکرین‌دیلی نوشت: «در فیلم «۳ رخ» که تعمقی دوست‌داشتنی و تاثیرگذار از جعفر پناهی است، جستجو برای دختری گمشده ما را به دل روستایی کوچک می‌برد و پرسش‌های مهمی درباره دیدگاه‌های مردسالار برخی ایرانیان طرح می‌کند. این فیلم نیز همانند آثار اخیر پناهی به آرامی و یکنواخت از معمایی ساده به سوی بررسی موضوعی درباره زنان به ویژه بازیگران زن حرکت می‌کند. »

 

کنسرت بزرگ گوگوش برای بزرگداشت زنان ایران مقابل بیش از ۱۵ هزار نفر در هالیوودبال لس‌آنجلس

گوگوش خواننده سرشناس ایرانی شنبه شب در مقابل بیش از ۱۵ هزار نفر در هالیوودبال لس‌آنجلس کنسرتی برگزار کرد که تم آن بزرگداشت زنان، به ویژه زنان ایرانی بود. برخی منابع تعداد حاضران را ۱۸ هزار نفر گزارش دادند.در آستانه این کنسرت، لس آنجلس تایمز در گزارشی، گوگوش را بیانسه ایرانی خطاب داده بود.خانم گوگوش را در این کنسرت حسن شماعی‌زاده و منوچهر چشم‌آذر همراهی کردند.

 

زنان سینماگر روی فرش قرمز جشنواره کن به نابرابری جنسیتی در صنعت سینما اعتراض کردند

۸۲ زن از چهره های سرشناس سینما، روز شنبه در یک اقدام بی سابقه روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن، به نابرابری جنسیتی در صنعت فیلم اعتراض کردند.این تعداد معترض، به نمایندگی از همین تعداد زن فیلمسازی که در تاریخ هفتاد ساله جشنواره، برای دریافت جایزه انتخاب شده اند روی فرش قرمز رفتند.۸۲ زن فیلمساز در مقایسه با ۱۸۶۶ فیلمی که توسط فیلمسازان مرد ساخته شده در این اعتراض برجسته شد.

گلشیفته روی فرش قرمز و صندلی خالی پناهی در کن

در پنجمین روز از جشنواره فیلم کن در جنوب فرانسه، گلشیفته فراهانی، ستاره ایرانی فیلم “دختران آفتاب” روی فرش قرمز رفت و جای خالی جعفر پناهی در اولین نمایش فیلمش، “سه‌رخ”، بیش از هر چیز دیگری رخ نمود.گلشیفته فراهانی در دختران آفتاب نقش فرمانده گروهی از زنان ایزدی را بازی می‌کند که به دنبال انتقام از نیروهای داعش هستند. فیلم را ایو هوسون کارگردانی کرده و آن طور که ازعکس‌های فرش قرمز آشکار بود، زنان نقش محوری در ساخت و پرداخت فیلم داشته‌اند.