مسئول دولتی: روسی‌ها و چینی‌ها جای شرکت‌های اروپایی را می‌گیرند ، نماینده مجلس: در موقعیت های حساس نتوانسته ایم روی چین و روسیه حساب کنیم

نگام ، اقتصادی _ مازیار یزدانی، معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن کشور امروز اعلام کرده است هنوز شرکت‌های اروپایی فعال در پروژه‌های ریلی تصمیم خود را در برابر خروج آمریکا از برجام برای قطع یا ادامه همکاری‌ها با ایران اعلام نکرده‌اند و در صورت برگشت تحریم‌ها شرکت‌های روسی و چینی جای اروپایی‌ها را خواهند گرفت.

سارا آکالین _ او در حالی در گفتگو با “ایلنا” عنوان کرده که پروژه ها را به چینی ها و روسی ها خواهند داد که چندی پیش عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مجلس درباره موضع چین و روسیه بعد از خروج آمریکا از برجام صراحتا به خبرگزاری خانه ملت اعلام کرد “در موقعیت های حساس چندان نتوانسته ایم روی چین و روسیه حساب کنیم. چنانچه شب خروج آمریکا از برجام نیز منتظر بیانیه روسیه بودیم تا جایی که ترکیه از آنها جلو افتاد و از ایران حمایت کرد پس باید بدانیم آنها نیز منافع خود را می بینند و نباید چندان به آنها امید بست”.

کمااینکه روز گذشته وب سایت تابناک طی مقاله ای نوشت “به نظر می رسد، با توجه به اینکه هیچ گونه پیوند استراتژیک بلندمدتی میان روسیه و ایران برقرار نیست، می توان از اکنون رفتار روس ها را پیش بینی کرد.

نخستین نشانه از چرخش سیاست روس ها در قبال ایران، هنگامی ظاهر شد که به رغم اینکه ایران بارها اعلام کرد با هرگونه توافق الحاقی در برجام مخالف است، الجزیره از قول معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو برای بررسی توافقی الحاقی در ساختار توافق هسته‌ای آمادگی دارد. از سوی دیگر، در چند روز گذشته در سوریه نیز نشانه هایی بروز یافت که می تواند آن را شکاف میان روسیه و ایران تعبیر کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که روسیه با اسرائیل توافق کرده که عملیات این رژیم علیه مواضع ایران در سوریه را محدود نکند؛ مشروط بر اینکه روسیه از این حملات آگاه شود تا به نیروهای روس آسیبی وارد نشود”.

با اینهمه معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن تاکید کرده “در صورت برگشت تحریم ها شرکت های روسی و چینی جای اروپایی ها را می‌گیرند”.

او افزوده است تا کنون دو فاینانس پروژه برقی سازی خط آهن تهران- مشهد با چینی‌ها و برقی سازی خط آهن گرمسار- اینچه برون با روسی‌ها نهایی شده است که گمان نمی رود برای این فاینانس ها در صورت برگشت تحریم ها مشکلی ایجاد شود.

یزدانی همچنین این نکته را گفته که “در بخش زیربنایی راه آهن پروژه های متعددی با شرکت های اروپایی و آسیایی منعقد شده است. هنوز اروپایی‌ها در برابر رفتار آمریکا واکنشی نشان نداده‌اند بنابراین نمی توان با قطعیت از ادامه یا قطع همکاری با شرکت های اروپایی حرف زد”.

عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مجلس نیز گفته اروپایی ها نمی توانند از پس سیاست های آمریکا برآیند. در همین مدت اجرای برجام نیز که اروپایی ها به ایران سفر داشتند خیلی از مشکلات از بانک های اروپایی بود یعنی آنها نیز به طور صد در صد پای کار برجام نبودند.

بنابراین با توجه به اظهارات این نماینده مجلس احتمال عدم همکاری شرکت های اروپایی وجود دارد و در این صورت به گفته معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن شرکت های چینی و روسی جای شرکت های اروپایی را خواهند گرفت. کمااینکه چینی ها بازار مصرفی ایران را از سالها پیش به دست گرفته و کالای بی کیفیت این کشور از نظر اقتصادی و سلامت خسارات زیادی به کشور وارد کرده است. به گونه ای که باعث تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها شده و به افزایش بیماری سرطان در بین مردم منجر شده است. ضمن اینکه سقوط هواپیماهای متعلق به روسیه نیز مردم را نسبت به این کشور بدبین کرده و حال قرار است این کشورها پروژه ها را نیز در داخل کشور اجرا کنند.