ایران:گاز زیادی برای صادرات نداریم ، صادرات به عراق ۲ برابر می‌شود

نگام ، اقتصادی _ امیرحسین زمانی نیا، معاون بازرگانی و امور بین الملل وزیر نفت کشور طی اظهاراتی مهم در گفتگو با “ایلنا” گفته است ” وقتی مصرف گاز ما در ایران سرسام آور است و گاز زیادی برای صادرت نداریم چگونه می‌توانیم به صادرات فکر کنیم؟”

سارا آکالین _ این مقام مسئول وزارت نفت در حالی صراحتا اعلام کرده که ایران گاز زیادی برای صادرات ندارد که همزمان به موازات اعلام این خبر، بهزاد بابازاده، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز گفته است صادرات روزانه گاز ایران به بغداد ۲ برابر می‌شود.

وی با اعلام این که نخستین سال صادرات گاز ایران به بغداد روزهای پایانی خود را می‌گذراند، از افزایش حجم روزانه صادرات گاز به ۱۴ میلیون مترمکعب خبر داده و گفته است ” یکی از مهم‌ترین قراردادهای صادراتی ایران مربوط به عراق است که شامل دو بخش بغداد و بصره می‌شود. در دو قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده تا صادرات گاز در سال نخست، روزانه حدود ۶ میلیون مترمکعب، در سال دوم حدود ۱۴ میلیون مترمکعب و در سال سوم تا پایان قرارداد به سقف ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب برسد”.

بابازاده، میانگین صادرات گاز به بغداد را روزانه ۸,۵ تا ۹ میلیون مترمکعب گاز اعلام کرد و افزود: بر اساس این قرارداد تا خردادماه، نخستین سال صادرات گاز ایران به بغداد به پایان می‌رسد و پس از آن مقدار صادرات روزانه گاز به بغداد به ۱۴ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

وی مدت زمان جاری شدن قرارداد بصره را ۱۱ ماه عنوان و تصریح کرد: آغاز صادرات گاز ایران به بصره، پس از طی مراحل ساخت خطوط انتقال در خاک عراق اکنون در انتظار حل و فصل مسائلی میان پیمانکار بخش داخل عراق و کارفرما (وزارت برق عراق) است، در بخش داخل ایران نیز آمادگی کامل، چه از لحاظ تأسیسات و ایستگاه‌ها و خطوط و چه از لحاظ گاز مورد نیاز اعلام شده است.

پیش از این، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز، برقراری صادرات گاز به بصره را در گرو پرداخت هزینه از سوی عراق اعلام کرده بود.

عراقی در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۵نیز با اولتیماتوم خطاب به عراقی ها گفته بود در صورتی که مطالبات ساخت خط لوله مشترک گاز را پرداخت نکنند، ایران گازی صادر نخواهد کرد.

او رسما برای عراقی ها خط و نشان کشید و گفت پول ندهید خبری از گاز نیست. او در آن تاریخ گفت: ماه‌ها است که عراقی‌ها پرداخت پول را به تأخیر انداخته‌اند و از آنجایی که مجری این طرح صادرات گاز، پیمانکار بخش خصوصی است، نمی‌توانیم بدون مشخص شدن شیوه پرداخت و دریافت پول گاز را صادر کنیم.

عراقی با بیان اینکه در مراوده‌های بین‌المللی تعارف نداریم، تصریح کرد: ایران برای صادرات گاز به بغداد آمادگی کامل دارد و منتظر اعلام آمادگی دولت عراق است.

شرکت ملی گاز ایران و وزارت برق و نیروی عراق، سال ٢٠١٣ میلادی قرارداد گازی امضا کردند و سال ٢٠١۶ میلادی الحاقیه‌ای در زمینه افزایش حجم و مدت زمان قرارداد بین دو کشور امضا شد.

براساس این قرارداد، صادرات گاز از هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز و پس از ٢١ ماه به سقف قرارداد خواهد رسید. در فصول گرم ٣۵ و در فصول سرد ٢۵ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به منطقه بغداد صادر خواهد شد.

قرارداد صادرات گاز به منطقه بصره، هم به عنوان دومین قرارداد فروش گاز به عراق سال ٢٠١۵ میلادی امضا و بر اساس آن، در فصول گرم ٣۵ و در فصول سرد ٢٠ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ٩ میلیارد مترمکعب گاز به این منطقه ارسال خواهد شد.

به رغم این توافق ها، با توجه به بدحسابی طرف عراقی و اظهارات مدیرعامل شرکت ملی گاز که صادرات گاز به بصره را در گرو پرداخت هزینه از سوی عراق اعلام کرده، افزایش دو برابری صادرات جای سوال دارد. ضمن اینکه سخنان معاون بازرگانی و امور بین الملل وزیر نفت را نیز باید مد نظر داشت که امروز گفته است روابط ویژه هند و پاکستان صادرات گاز ایران به این دو کشور را مشکل کرده است و ایران در صادرات گاز مشکل دارد. از یک سو می گوید گاز زیادی برای صادرات نداریم و از سوی دیگر در حالی صادرات گاز به عراق را افزایش داده که این کشور پیش از این در پرداخت پول گاز تعلل کرده و ایران از این حیث دچار مشکل شده بود و در مورد صادرات به هند و پاکستان نیز کشور همچنان مشکل دارد.