اخبار روز اقتصادی ؛ قیمت مسکن در برخی مناطق تهران تا ۴۰ درصد افزایش یافت

نگام ، اقتصادی _ احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط خودروسازان/سازمان حمایت از مصرف کننده مدافع احتکارگران شده است؟ ، هشدار یک نماینده مجلس درباره وقوع “سونامی ارز” و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

قیمت مسکن در برخی مناطق تهران تا ۴۰ درصد افزایش یافت

مدیرعامل بانک مسکن گفت: با اینکه قیمت خانه در برخی مناطق شهر تهران تا ۴۰ درصد افزایش یافته اما در بافت های فرسوده نرخ ها رشد چندانی نداشته است.«ابوالقاسم رحیمی انارکی» اظهار داشت: هفته گذشته مصوبه شورای پول اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق مسکن یکم از هشت به ۶ درصد و افزایش دوره باز پرداخت آن از ۱۲ به ۱۵ سال در بافت های فرسوده به بانک مسکن ابلاغ شد.

وی بیان کرد: این هفته این مصوبه برای اجرا به شعب بانک مسکن در سراسر کشور ابلاغ می شود.

احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط خودروسازان/سازمان حمایت از مصرف کننده مدافع احتکارگران شده است؟

نادر قاضی پور با اشاره به تصمیم خودروسازان برای افزایش قیمت خودروهای داخلی، گفت: خودروسازان در آذر ماه سال ۹۶ با دلار ۳ هزار و ۲۰۰ تومانی خودروهای جدید تولید کردند، اما هیچ کدام از این خودروها را پیش فروش نکرده و یا به روز  و به صورت نقدی نفروختند.عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سایپا حدود ۶۰ هزار  و ایران خودرو ۳۰ هزار خودرو احتکار کرده است، افزود: خودروهای داخلی به صورتمیانگین  ۱۰ تا ۳۰ میلیون و برخی  از این خودروها هم  ۴۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشتند که این موضوع گران فروشی، نارضایتی های اجتماعی ایجاد کرده است.

سیف: ساماندهی غیرمجازها دستاوردی بزرگ بود/ گزارش تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی

ولی‌الله سیف با بیان اینکه ۲۵ درصد از نقدینگی کشور، براساس برآوردها در سال ۱۳۹۲ در اختیار نهادهای پولی غیرمجاز قرار داشت، ‌عنوان کرد: با توجه به اینکه هیچگونه نظارتی بر فعالیت نهادهای غیرمجاز وجود نداشت و میزان نقدینگی بالایی در اختیار آنها بود و این میزان از نقدینگی در هر مسیری قرار می گرفت، اثرات زیان باری را به بارمی آورد، از این رو می توان گفت که ساماندهی موسسات غیرمجاز، دستاوردی بزرگ است.

 

تزریق سه برابری تسهیلات به بازار ساخت و ساز

اولین آمار از نبض کشوری بازار مسکن ۹۷ در کارنامه جدید تسهیلات بانکی منعکس شد. طی هفته‌های گذشته از سال‌جاری، تعداد وام‌هایی که برای ساخت مسکن در شهرها پرداخت شده، بیش از ۱۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ افزایش یافت. نرخ رشد پرداخت وام خرید در کل کشور نیز طی همین مدت، ۲۸ درصد بوده است. شیب چشمگیر رشد تقاضا برای اخذ وام ساخت و خرید مسکن، علامت تازه‌ای از تحرک در بازار کشوری املاک و واکنش مثبت به سبد تسهیلات است.

 

انعکاس نبض بازار مسکن در آمار بانکی

اولین آمار از نبض کشوری بازار مسکن ۹۷ در کارنامه جدید تسهیلات بانکی منعکس شد. طی هفته‌های گذشته از سال‌جاری، تعداد وام‌هایی که برای ساخت مسکن در شهرها پرداخت شده، بیش از ۱۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ افزایش یافت. نرخ رشد پرداخت وام خرید در کل کشور نیز طی همین مدت، ۲۸ درصد بوده است. شیب چشمگیر رشد تقاضا برای اخذ وام ساخت و خرید مسکن، علامت تازه‌ای از تحرک در بازار کشوری املاک و واکنش مثبت به سبد تسهیلات است.

 

هشدار یک نماینده مجلس درباره وقوع “سونامی ارز”