اخبار روز حقوق بشر ؛ اختصاص سه غرفه در نمایشگاه کتاب تهران به بهایی‌ستیزی: حرکتی خلاف قانون اساسی و حقوق شهروندی

نگام ، حقوق بشر _ چهارمین سال کارشکنی دستگاه امنیتی و تداوم بلاتکلیفی لقمان و زانیار مرادی ، آزادی ۷ تن از بازداشت شدگان تجمع روز پنج‌شنبه معلمان / تداوم بازداشت محمد حبیبی و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اختصاص سه غرفه در نمایشگاه کتاب تهران به بهایی‌ستیزی: حرکتی خلاف قانون اساسی و حقوق شهروندی

فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه بهایی و سعید رضایی از رهبران سابق جامعه بهایی در ایران در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران وجود ده‌ها جلد کتاب علیه آیین بهایی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب امسال تهران را در راستای نفرت‌پراکنی علیه این مذهب دانسته و گفتند که نشر اینگونه کتاب‌ها یک نوع نفرت‌پراکنی در جامعه است که به هیچ عنوان با اصول قانون اساسی ایران و حقوق شهروندی منطبق نیست.

 

چهارمین سال کارشکنی دستگاه امنیتی و تداوم بلاتکلیفی لقمان و زانیار مرادی

حدود ۴ سال از موعد مقرر نافرجام برای برگزاری دادگاه کیفری زانیار و لقمان مرادی زندانیان محکوم به اعدام می‌گذرد. پرونده این دو زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج کماکان در هاله‌ای از ابهام است و با وجود نص صریح قانون در بحث اطاله دادرسی و درخواست‌های مکرر این دو زندانی همچنان هیچ چشم اندازی از محاکمه و تعیین فرجام پرونده آنان دیده نمی شود. این زندانیان سیاسی که سالهاست بلاتکلیف در معرض اتهاماتی جدی به سر می برند در سابه فقدان اسناد مستدل، در صورت برگزاری دادگاه از احتمال بالایی برای تبرئه و رهایی از حکم اعدام برخوردار هستند. علاوه بر اطاله دادرسی، این دو زندانی از مشکلات پزشکی نیز رنج می برند.

 

‘برای تماس تلفنی با پدرم در زندان، فارسی یاد گرفتم’

ریچارد رتکلیف و کامران فروغی به قصد ملاقات با حسن روحانی یا دیگر اعضای هیئت ایرانی به نیویورک آمده‌اند اما نزدیک‌ترین جایی که توانستند خود را برسانند، دو چهارراه بالاتر از ساختمان سازمان ملل متحد بود؛ خیابان پشتی هتلی که هیئت ایرانی در آن اقامت دارند.کسی از هیئت ایرانی به درخواست ملاقات این دو جوابی نداده است اما خودشان می‌گویند باز هم امیدوار هستند.ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری رتکلیف است که حدود شش ماه پیش در نوروز امسال در ایران بازداشت شد؛ و کامران فروغی، پسر کمال فروغی است، بازرگانی که پنج سال است در تهران زندانی است.این دو، هم ایرانی اند و هم تابعیت بریتانیایی دارند.

 

انتقال دو زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی ارومیه

روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت، دو زندانی متهم به “قتل” که به اعدام محکوم شده‌اند، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.سهیل کمتر از ۲۵ سال سن دارد و در بند جوانان این زندان نگهداری می‌شد.لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

 

نامه اعتراضی همسر رویین عطوفت به لغو مرخصی چند روزه این زندانی عقیدتی

همسر رویین عطوفت، زندانی عقیدتی که از مرداد ماه ۹۶ در زندان اوین به سر می‌برد طی یک نامه‌ای که نسخه‌ای از آن نیز به دست کمپین حقوق بشر در ایران رسیده، از کارشکنی‌های‌ دفتر دادستانی تهران درباره دادن مرخصی به این زندانی خبر داده است. طبق این نامه علیرغم قو‌ل‌های معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها برای مرخصی چند روزه به این زندانی و حتی پذیرش وثیقه، نهایتا با مرخصی این زندانی موافقت نشده است.رقیه زارع‌پور در این نامه نوشته او برای چندمین بار در تاریخ چهارم اردبیهشت ماه ۹۷ با معاون دادستان تهران برای تقاضای مرخصی و آزادی مشروط همسرش صحبت کرده است:‌ «آقای رستمی در مورد آزادی مشروط گفتند که شامل حال روبین نمی‌شود ولی گفتند اگر همین الان وثیقه بیاورم با مرخصی او موافقت می‌شود. من هم خیلی خوشحال شدم و اقدام کردم.»

 

آزادی ۷ تن از بازداشت شدگان تجمع روز پنج‌شنبه معلمان / تداوم بازداشت محمد حبیبی

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

One thought on “اخبار روز حقوق بشر ؛ اختصاص سه غرفه در نمایشگاه کتاب تهران به بهایی‌ستیزی: حرکتی خلاف قانون اساسی و حقوق شهروندی

Comments are closed.