گفتگوی نگام با ابراهیم ملکی ، فعال سیاسی / خروج آمریکا از برجام و تبعات آن برای ایران

نگام ، منصور راسخی _ در شرایطی که اکنون وزارت خزانه‌داری آمریکا تهدید کرده مجوز‌های فروش هواپیما به ایران از سوی دو غول هواپیماساز را به‌عنوان دستاوردهای برجام باطل می‌کند و معاملات بانکی ایران با کشورهای اروپایی و آسیایی را زیر ذره‌بین می‌گیرد و دوباره این کشورها را از همکاری با ایران بر حذر داشته، رئیس‌جمهور ایران به اروپا برای نتیجه عملی و تضمین برجام، ضرب‌الاجل می‌دهد تا حسن‌نیت این کشورها نمایان شود.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای ابراهیم ملکی ، فعال سیاسی که در ادامه می خوانید :

 

نگام : از نظر شما علت خروج آمریکا از برجام چه می باشد ؟

همانطورکه می دانید امریکایی ها با کشاندن پرونده اتمی ایران به شورای امنیت و همسو نمودن اروپائیان با خود ایران را در مقابل جهانیان قرار داد ولی باهوشمندی هیئت مذاکره کننده همین بس که پرونده اتمی ایران را از شورای امنیت خارج کرد واین پیروزی بزرگ برای ملت و هیئت مذاکره کننده درتاریخ ثبت خواهد شد.

برجام یک معاهده و یک توافق بین دو دولت نیست بلکه یک معاهده بین المللی و یک دستآورد بزرگ جهانی است که در نوع خود کم نظیر و یا حتی بی نظیر است. هرچند که آمریکا نقش عمده ای دراین مذاکرات داشت ولی با خروجش ازاین معاهده خود را به عنوان دولتی یاغی که به هیچ معاهده و قانونی پایبند نیست معرفی کرده و اعتبار جهانی خود را حتی در بین متحدان اروپائیش ازدست خواهد داد؛ خروج امریکا از برجام می تواند به یکه تازی آمریکا درصحنه بین المللی خاتمه داده و این یک دستآورد بزرگ برای کشورهای مستقل جهان است. رئیس جمهور آمریکا نشان داده که انسان متعادلی نیست و به هیچ اصول اخلاقی و معاهده های بین المللی پایبند نیست به همان دلیلی که از معاهده پاریس خارج شد ازبرجام هم خارج شد و دلیل دیگری را که میتوان برای خروج ترامپ از برجام و خوشحالی نتانیاهو متصور شد خارج نمودن پرونده هسته ای ایران ازشورای امنیت است و این را باید شاهکار دیپلماسی جهان نامید که جناب دکتر ظریف وهمکاران دیپلماتش با هوشمندی ودرایت وکیاست موفق به خروج آن از شورای امنیت شدن و راه را برجنگ طلبان و آشوب خواهان و کسانی که منافع خود را در نابودی ملتها جستجو می نمایند ببندند.

 

نگام : چرا آمریکا به تعهداتش در قبال برجام پایبند نبود ؟

بهتر است بگوییم چرا ترامپ به تعهداتش در قبال برجام پایبند نبود چرا که رئیس جمهور سابق و وزیر امورخارجه اش خروج از برجام را شنیع آور توصیف کردند او که خود را کدخدای خود خوانده این دهکده جهانی معرفی می کند و از برای سایر ملتها نسخه می پیچد جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ بستن هر قرارداد جدیدی را با ایران مجاز نمی داند و به شرکت های اروپایی برای لغو قراداد های فعلی شان با ایران را فرصت ۹۰تا ۱۸۰ روزه می دهد. کاری که ترامپ مرتکب شد عربهای بدوی هم آن را مرتکب نمی شدند تاریخ نشان داده که اقوام و ملل های گذشته به معاهدات پایبند بودند حتی اعراب جاهل ولی ترامپ به راحتی آن را زیر پا گذاشت و با خروج از برجام به حیثیت ایالات متحده خسارات جبران ناپذیری را وارد کرد هر چند او برجام را فاجعه خواند و فاجعه بارتر خروج او از برجام بود  و ترامپ با خروجش از برجام نه تنها به جوامع بین المللی توهین کرد بلکه به ملت و کشور و دولت آمریکا اهانت کرد چرا که مصوبات و معاهدات هر دولتی برای دولت بعد الزام آور است اگر قرار شود هردولتی که روی کار آمد معاهدات دولت گذشته را لغو کند سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

 

نگام : خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها چه تبعاتی برای اوضاع اقتصادی جامعه می تواند داشته باشد ؟

خروج آمریکا از برجام تاثیر زیادی بر اقتصاد ایران مثل گذشته نخواهد داشت چون در گذشته تحریمهای سه جانبه یعنی تحریم شورای امنیت ،تحریم خود آمریکا و اتحادیه اروپا به ایران اعمال می شد ولی در حال حاضر تحریم شورای امنیت و اتحادیه اروپا را به همراه ندارد وتحریم یک جانبه است به همین دلیل نمی تواند تاثیر زیادی بر اقتصاد ایران وارد سازد و ملت ایران با درایت آن را پشت سرخواهند نهاد.

 

نگام : چرا با وجود توافق برجام در گذشته هیچگونه بهبودی در زمینه تحریم ها شاهد نبودیم ؟

نمی شود نقش برجام را در اقتصاد ایران نادیده گرفت. همانطور که می دانید یکی ازعوامل نابسامانی اقتصادی نا امنی اقتصادی است و ریشه این ناامنی درتهدیدهای خارجی است که پس از امضای برجام تاثیر خود را در اقتصاد ایران گذاشت همانطورکه قطعنامه ۵۹۸تاثیرخود را بر اقتصاد ایران گذاشت اگر برجام نبود وضع ایران به مراتب از گذشته بدتر بود و معلوم نبود که در اقتصاد کشور چه اتفاقی می افتاد به نظر من بیشتر معضلات اقتصادی در ناامنی روانی است که توسط عده ای سود جو به آن دامن می زنند.

 

نگام : نظر شما درباره آتش کشیدن پرچم آمریکا در صحن علنی مجلس توسط نمایندگان چه می باشد ؟

تخطی مسئولان را نباید به پای ملت گذاشت .پرچم  ملی هر کشوری نماد هویت ملی آن کشور است و بی احترامی به هویت و ملیت هر کشوری کاری شنیع و ناپسند است .ما رفتار خصمانه ترامپ را به پای ملت بزرگ آمریکا نخواهیم گذاشت و ملت امریکا هم باید رفتار نابخردانه را به پای ملت بزرگ ایران نگذارند که تاریخ بلند این ملت گواه از احترام به اقوام و سایر ملل بوده و سه شعار *اخلاق نیک ، گفتار نیک ، کردار نیک* شهره آفاق است.