اخبار روز ترکیه ؛ کمک های پزشکی و دارویی هلال احمر ترکیه برای مجروحین فلسطین

نگام ، ترکیه _ اردوغان: اسرائیل یک دولت تروریستی است ، تظاهرات مردم استانبول علیه اسرائیل و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

کمک های پزشکی و دارویی هلال احمر ترکیه برای مجروحین فلسطین

کرم کرنک رئیس هلال احمر ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد که در پی حملات سربازان اسرائیل به تظاهرات کنندگان فلسطینی و شهادت مجروح شدن چند تن از آنان در غزه بلافاصله وارد عمل شده و به منطقه دارو و مواد بهداشتی درمانی ارسال کرده اند.وی در ادامه اظهار داشت: همکاران ما نیازهای دارویی و پزشکی بیمارستان‌ها و هلال احمر فلسطین را تامین می کنند.ما در حال فراهم کردن فوری نیازهای فلسطینیان هستیم. به منطقه دارو، لوازم پزشکی و کانکس خواهیم فرستاد و منتظر اجازه ورود مقامات اسرائیل هستیم. برای ارسال دارو با مشکل جدی مجوز اسرائیل مواجه هستیم، اما هلال احمر در غزه نمایندگی دارد.در حال حاضر نیروهای ما در غزه نیازهای دارویی و پزشکی را در منطقه تامین می کنند.

 

۱۴ مهاجر قاچاق دیگر در مرز مشترک ترکیه و سوریه دستگیر شدند

۱۴ مهاجر قاچاق در شهرستان یایلاداغی استان حاتای که سعی داشتند از راههای غیرقانونی از سوریه وارد ترکیه شوند، دستگیر شدند.واحدهای وابسته به فرماندهی هنگ دوم مرزی در حوالی مرز شهرستان آلتین اوزو در یایلاداغی، افراد مظنونی را تثبیت کردند.در این چهارچوب ۱۴ تبعه سوری که در صدد ورود به ترکیه از راههای غیرقانونی بودند، از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند.سوریها برای بازپرسی امنیتی به اکیپهای ژاندارمری تحویل داده شدند.

اردوغان: اسرائیل یک دولت تروریستی است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در جمع دانشجویان ترک‌ در لندن، حملات اسرائیل علیه تظاهرات مسالمات آمیز فلسطنیان در غزه را به شدت محکوم کرده و گفت: اسرائیل تروریسم دولتی اعمال می کند. اسرائیل یک دولت تروریستی است. اسرائیل با این اقدامات اخیر ثابت کرد که یک دولت تروریستی است.وی با تاکید اینکه اقدامات اخیر اسرائیل قتل عام است، تصریح کرد:”چه اسرائیل یا آمریکا، تمام عاملان این کشتار و قتل عام و کشتار و همچنین کسانی که در برابر آن سکوت اخیتا ر می کنند را به شدت محکوم می کنیم.برای شهدای فلسطینی از خداوند متعال طلب رحمت و آمرزش مسئلت دارم. برای اعلام همبستگی با برادران فللسطینی، سه روز در ترکیه عزای عمومی اعلام می کنیم.

 

واکنش نخست وزیر ترکیه به کشتار فلسطینیان بی دفاع در جریان انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه، در واکنش به شهادت تعداد زیادی از فلسطینیان در جریان انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به قدس گفت: “این یک قتل عام پست فطرتانه است، آن را به شدت محکوم میکنیم.”نخست وزیر ترکیه در ادامه افزود: “آمریکا به مناسبت گشایش سفارتخانه اش در قدس با اسرائیل جشن میگیرد. پایکوبی میکند. در حالی که غیرنظامیان بدون سلاح و جوانانی که برای رساندن فریادهای خود به گوش جهانیان جهت نجات حقوق و استقلال و همچنین سرزمین های تحت اشغال شان، این حادثه را مورد اعتراض قرار میدهند، سربازان اسرائیلی بی رحمانه دهها فلسطینی مظلوم و بی دفاع را به شهادت میرسانند. نزدیک به دو هزار نفر زخمی شده اند. این یک قتل عام پست فطرتانه است و آن را به شدت محکوم میکنیم. “

تظاهرات مردم استانبول علیه اسرائیل

تعداد زیادی از اعضای بنیادهای مردم‌نهاد وشهروندان استانبول در اعتراض به خشونت و حملات اسرائیل علیه تظاهرات مسالمت آمیز فلسطینان وانتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس در میدان تقسیم راه‌پیمایی با عنوان ”در برابر اشغال ساکت نباش” برگزار کردند.شهروندان و اعضای بنیادهای مردم‌نهاد با در دست داشتن پرچم‌های ترکیه و فلسطین علیه اسرائیل شعار سر دادند.

 

اردوغان فوتبالیست های سرشناس ترکیه را به حضور پذیرفت

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با جنک توسون ، مسعود اوزیل و ایلکای گون دوغدو فوتبالیست های معروف ترکیه که در لیگ پرمیر انگلستان بازی می کنند، دیدار کرد.رئیس جمهوری ترکیه که در حال انجام دیدارهای رسمی در لندن بسر می برد، به تماس های خود در انگلستان ادامه می دهد.در دیدار اردوغان و فوتبالیست های معروف ترک که در هتلی در لندن بطور بسته بر روی مطبوعات انجام گرفت، توسون، اوزیل و گون دوغان لباس های ورزشی با امضای خود را به اردوغان هدیه کردند.