اخبار روز اجتماعی ؛ گزارش تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

نگام ، اجتماعی _ جزییاتی از تجمع اعتراضی کارگران اراکی روی ریل راه آهن سراسری که به خودکشی یک کارگر منجر شد/ بعضی کارگران از سال ۹۵ طلبکارند  ، از هر ۵۰ بیمار مبتلا به “ام‌پی‌اس” فقط به ۱۵ نفر دارو می‌دهند/سازمان غذا و دارو: نباید بار مالی به نظام سلامت تحمیل شود و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

گزارش تکان‌دهنده شرق از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

با صدای بلند ارقام را می‌خواند «هفت‌ میلیون، چهار ‌میلیون، ۹‌ میلیون، شش‌ میلیون تومان» فیش‌های بانکی را یکی‌یکی نشان می‌دهد، جلوی شماره‌حساب مقصد برخی از فیش‌ها نام پزشکان بنامی ثبت شده است و جلوی برخی اسم کسانی دیگر. این مبالغ واریزی یکی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی به حساب جراحان است؛ جراحانی که از شرکت‌های تجهیزات پزشکی درخواست رشوه می‌کنند تا بیمارستان را مجاب کنند ابزار مورد نیاز اتاق عمل و وسیله‌هایی را که در بدن بیمار کار گذاشته می‌شود، از آنها بخرند.

 

سهمِ مرزنشینانِ خراسان جنوبی از ماهیرود، فقط باربری و گرد و خاک است

از سال ۱۳۷۱ که آئین‌نامه بازارچه‌های مرزی در هیئت دولت مصوب شد، بازارچه‌های زیادی در سراسر کشور شکل گرفتند تا مرزنشینان که در واقع پاسداران این آب و خاک از گزند روزگار و چشم بد دشمنان احتمالی در مرزها بودند در زمینه اقتصادی و معیشتی به حد بالایی از توسعه‌یافتگی برسند و مجبور نباشند به اشتغال کاذب یا مهاجرت روی بیاورند. پایانه و بازارچه مرزی ماهیرود یکی از همین مجموعه‌هاست که با چنین ایده‌ای از سال ۱۳۸۸ آغاز به کار کرد. اما اتفاق نه‌چندان تازه‌ای که افتاد، این بود که بیشترین میزان مشارکت اقتصادی را در این مجموعه نه مردم محلی و عشایر و کشاورزان و مرزنشینان و کمتربرخورداران خراسان جنوبی، بلکه تاجرانی اندک از بیرجند و بسیاری هم از خراسان رضوی و تهران و دیگر نقاط ایران داشتند.

 

جزییاتی از تجمع اعتراضی کارگران اراکی روی ریل راه آهن سراسری که به خودکشی یک کارگر منجر شد/ بعضی کارگران از سال ۹۵ طلبکارند

طبیعی است که کارگری که بدهکار باشد، خرج خانه‌اش را نداشته باشد، اجاره‌خانه‌اش عقب افتاده باشد و به سوپرمارکت و نانوایی و بانک بدهکار باشد، بالاخره چنین تصمیماتی می‌گیرد. این تجمع کاملا آرام برگزار شد و کارگران بعد از ساعتی محل را ترک کردند. امیدوارم مسئولان این اتفاقات را جدی بگیرند و پیش از آنکه اتفاق بدی بیفتد، فکری به حال وضعیت کارگران بکنند. شرایط کارگران اسف‌بار است و شرایط کارگران هپکو اسفبارتر. کاری وجود ندارد و سفارشی انجام نمی‌شود و چند ماه حقوق عقب‌افتاده نتیجه‌اش می‌شود همین عصبانیت کارگران. زمانی این شرکت دو هزار نیروی کار داشت و امروز ۷۰۰نفر نیرو دارد که عملا کاری برای انجام‌دادن ندارند و اگر این شرایط ادامه پیدا کند، اوضاع بدتر نیز می‌شود.

 

افزایش «۱۳ درصدی» در مستمریِ بازنشستگان اعمال نشد/در تامین اجتماعی قاعده عدالت رعایت نمی‌شود

در روزهای گذشته نرخ افزایش مستمریِ بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی اعلام شد؛ ۱۹.۵ درصد برای حداقل‌بگیران و تنها ۱۳ درصد برای سایر سطوح. حسن ایزدان (بازرس کانون کارگران بازنشسته شهر تهران) در ارتباط با افزایش مستمری‌ها و پرداخت آن گفت: مستمری‌ها هنوز به روال سال قبل پرداخت می‌شود. فروردین ماه، هنوز افزایش مستمری‌ها مشخص نشده بود و قرار است مابه‌التفاوت آن را خرداد ماه بپردازند. برای اردیبهشت ماه نیز علیرغم همه وعده‌ها و قول‌های قبلی که «حتما‍» افزایش مستمری برای اردیبهشت اعمال می‌شود، بازهم این اتفاق نیفتاد.

 

بازار کویتی‌ها در تهران در اعتراض به گرانی ارز تعطیل شد

بازار کویتی‌های تهران در منطقه بازار بزرگ و در کنار آن قرار دارد. این پاساژ از جمله مراکز خرید پوشاک است که ۵ طبقه دارد. عمده اجناس موجود در ۶۰۰ واحد بازار رضا را پوشاک زنانه و مردانه تشکیل داده‌اند. فروشگاه‌های فروش کیف و کفش و زیورآلات نیز به تعداد زیاد در این بازار فعالیت دارند.

 

از هر ۵۰ بیمار مبتلا به “ام‌پی‌اس” فقط به ۱۵ نفر دارو می‌دهند/سازمان غذا و دارو: نباید بار مالی به نظام سلامت تحمیل شود

بیماری موکوپلی ساکاریدوز یا همان ام پی اس (mucopolysaccharidosis) از نوع بیماری‌های ژنتیکی – متابولیکی است که با توجه به عدم شیوع بالای آن در دنیا، جزو بیماری‌های نادر محسوب شده است.از هر ۱۰۰ هزار نفر، یک فرد مبتلا به ام‌پی‌اس است و البته این بیماری در خانواده‌هایی که ازدواج خویشاوندی دارند، شیوع بالایی دارد. این بیماری باعث تغییر چهره، ایجاد خشونت، بزرگ شدن زبان، ایجاد مشکلات تنفسی، کدورت قرنیه چشم، از بین رفتن شنوایی و در نهایت سفت و خشک شدن مفاصل از جمله علائم اصلی این نوع بیماری است.در سال‌های اخیر محققان با شناخت عملکرد آنزیم‌ها موفق به ساخت دارویی شده‌اند که توسط آن می‌توان نوع خفیف این بیماری را درمان کرد.