اخبار روز حقوق بشر ؛ انتقال سه فعال کارگری به زندان سنندج و بازداشت یک کارگر معترض در تهران

نگام ، حقوق بشر _ آغاز محاکمه صدها دراویش گنابادی در تهران ، وضعیت جسمانی زهرا زارع در زندان اوین رو به وخامت گذاشته است و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

انتقال سه فعال کارگری به زندان سنندج و بازداشت یک کارگر معترض در تهران

یک فعال کارگری با اعلام بازداشت یک کارگر معترض در تهران، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت امیر شهابی، یدالله (یدی) صمدی و آرمین شریفه که در پی مراسم روز جهانی کارگر در سنندج بازداشت شدند، بدون مشخص شدن اتهامات و دسترسی به وکیل، در زندان مرکزی سنندج نگهداری می‌شوند.محمود صالحی، فعال کارگری به کمپین گفت امیر شهابی و یدالله صمدی، رئیس و دبیر انجمن تشکل کارگران خباز سنندج که روز یازده اردیبهشت در مراسم روز جهانی کارگر در سنندج بازداشت شدند، روز ۲۴ اردیبهشت و پس از ۱۳ روز نگهداری در سلول‌های انفرادی وزارت اطلاعات، به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

 

معوقات مزدی کارگران در ۵ واحد صنفی

طی روزهای گذشته و امروز، کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره در اصفهان، کارگران سد چم شیر گچساران، کارگران کارخانه سدید ریخته‌گر در تهران، کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان شرقی و کارگران کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند. مورخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره در استان اصفهان که از نظر شغلی تحت پوشش اداره راه‌آهن یزد هستند، از تاخیر در دریافت حقوق و مزایای مزدی خود خبر دادند.

 

وضعیت جسمانی زهرا زارع در زندان اوین رو به وخامت گذاشته است

وضعیت جسمانی زهرا زارع، متهم سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین رو به وخامت گذاشته است. زهرا زارع از بازداشت شدگان وقایع دی ماه سال گذشته است که به دلیل حبس در سلول انفرادی و ابتلا به حملات عصبی و تشنج، در هفته‌های اخیر وضعیت جسمانی نگران کننده‌ای داشته است. زهرا زارع به همراه همسرش مرتضی نظری در تاریخ ۱۹بهمن سال گذشته بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. خانم زارع علی‌رغم پایان یافتن بازجویی‌ها و تحقیقات مقدماتی در ۷ اسفند، تا پایان فروردین در سلول انفرادی نگهداری و پس از آن به بند عمومی زنان اوین منتقل شد.

 

تعیین قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی برای شاپرک شجری‌زاده و ادامه اعتصاب غذا در زندان کاشان

نسرین ستوده وکیل شاپرک شجری‌زاده که به دلیل افتادن روسری از سر در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه در باغ فین کاشان بازداشت شد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت صبح ۲۴ اردبیهشت ماه قرار وثیقه «سنگین» ۱۵۰ میلیون تومانی برای او صادر شده اما موکلش قادر به تهیه آن نیست و در زندان باقی مانده است. همچنین به گفته این وکیل دادگستری اتهامات خانم شجری‌زاده «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» عنوان شده است.همچنین به گفته خانم ستوده شاپرک شجری‌زاده از زمان صدرو بازداشت موقت در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه تاکنون دست به اعتصاب غذا خشک زده است: «فقط آب می‌خورد.»

صدور ۲ حکم اعدام در ۲ پرونده جداگانه در تهران

دو زندانی به اتهام “قتل” توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شدند. دهم فروردین‌ سال ۹۵ مرد جوانی مأموران پلیس را از مفقودی پدر همسرش باخبر کرد و گفت: «پدرزنم راننده آژانس است. او روز گذشته برای کار از خانه بیرون رفت اما هنوز برنگشته است. همه جا سراغش رفتیم، اما هیچ خبری از او نیست. نگرانیم برایش اتفاق بدی افتاده باشد چون تلفن همراهش نیز خاموش است.‌»

 

آغاز محاکمه صدها دراویش گنابادی در تهران

ر اساس اعلام رئیس کل محاکم انقلاب تهران روند محاکمه دراویش گنابادی بازداشت شده در واقعه موسوم به “گلستان هفتم” در تهران آغاز شده است. در اولین مرحله از این دادرسی گفته میشود پس از تعیین دو شعبه ویژه برای رسیدگی به این حجم از پرونده ها، حداقل ۷۰ تن از بازداشت شدگان از جمله تعدادی از زنان زندانی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.موسی غضنفرآبادی رئیس کل محاکم انقلاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اعلام این خبر گفت: پرونده بیش از ۷۰ نفر از دراویش گنابادی به دادگاه انقلاب آمده و تعیین شعبه شده است.