کارگران هپکو اراک، راه آهن شمال – جنوب را مسدود کردند

نگام ، اجتماعی _ کارگران شرکت هپکو در ادامه اعتراضات خود روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت، نیز با حضور در راه‌آهن شمال- جنوب دست به اعتراض زدند و مسیر عبور قطارها را بستند. آنها همچنین خواستار دیدار با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی شدند که صبح دوشنبه به منظور شرکت در مراسم امضای چندین قرارداد و بازدید از چند طرح در استان مرکزی حضور یافته است.

 

رضا، از کارگران کارخانه هپکو که در تجمع روز گذشته حضور داشته است، دراین‌باره می‌گوید: ما جمع شدیم که بگوییم نگرانیم. بگوییم بدهکاریم. بگوییم بدبخت شده‌ایم. ما دوست نداریم برای کسی مزاحمت ایجاد کنیم، نمی‌خواستیم کسی را آزار بدهیم. ما فقط می‌خواهیم صدایمان را بشنوید. ما نمی‌خواهیم مثل شرکت آونگان بشویم. این خصوصی‌سازی شرکت ما را بیچاره کرد.

‌این کارگر هپکو درباره معوقات دستمزد کارگران شرکت می‌گوید: حقوق بهمن‌ماه را همین چند وقت پیش گرفتیم. همان حقوق بهمن را هم بعضی‌ها نگرفتند. بعضی از کارگران ما از سال ۹۵ طلبکارند. سنوات بازنشستگان پرداخت نمی‌شود و آنها می‌روند از دادگاه رأی به توقیف اموال می‌گیرند و می‌آیند وسایل شرکت را می‌برند. بانک‌ها هم همین کار را می‌کنند. وقتی این وضعیت شرکت باشد، وضعیت کارگرانش هم دیگر معلوم است. ما که حقوق نگیریم وام خودمان هم می‌ماند. یکی از همکاران ما یک ماشین پراید خریده بود تا بعدازظهرها برود مسافرکشی، بانک به‌خاطر قسط‌های عقب‌افتاده‌اش آمد از پارکینگ شرکت ماشینش را برد.

کارگران هپکو برای دومین روز پیاپی تجمع کردند. این‌بار ریل خط آهن شمال به جنوب را بستند. پرچم‌های سیاه را به نشانه عزا به احتراز درآورند. فرماندار اراک از تشکیل جلسه اضطراری کمیته کارگری خبر داد

یکی از همکاران کارگری که اقدام به خودکشی کرد، گفته است: «ما چند ماه حقوق معوق داریم و سال گذشته هم که حتما شنیدید چه اتفاقاتی اینجا افتاد. بعد از آن درگیری‌ها بالاخره مسئولان یادشان آمد هپکویی هم وجود دارد و از آن به بعد کج‌دارومریز پول می‌گیریم و وضع بیمه‌هایمان بهتر شده اما هنوز زمین تا آسمان با وضعیت روزهای خوبمان فاصله داریم. وقتی هم که پول نباشد، زندگی آدم سیاه می‌شود».

به‌رغم این اعتراض اسدالله احمدپور مالک جدید کارخانه که یک‌سال قبل پس از سلب مالکیت از مالک قبلی سهام این شرکت را در اختیار داشت، همچنان سکوت کرده است.

فرمانداز اراک گفت در مذاکره با نمایندگان کارگران پس از اجتماع اعتراضی روز یکشنبه، مقرر شده بود که گروهی از مسئولان در اسرع وقت با حضور در هپکو به مشکلات رسیدگی کنند. به گفته ی یکی از مدیران ستادی واحد تولیدی هپکو تغییر سهامدار مهمترین خواسته کارگران از مسئولان است چرا که وی در یک سال گذشته هیچ اقدامی در راستای احیای شرکت انجام نداده است. با آمدن سهامدار جدید شرکت، همه قراردادهای پروژه ای شرکت لغو شد و کارگران نگران پرداخت معوقات و حقوق خود هستند.

کارگران در اعتراض به عملکرد ضعیف سهامدار اصلی، رکود شرکت و پرداخت معوقات از روز گذشته مقابل در اصلی شرکت اجتماع و امروز نیز راه آهن سراسری شمال – جنوب را مسدود کردند.
شرکت هپکو اراک در اردیبهشت سال ۱٣٨۶ به بخش خصوصی واگذار شد که در سال های اخیر با معضلات کارگری زیادی همراه بوده است. اعتراضات کارگران هپکو در شهریور سال ۹۶ به اوج خود رسید که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به این شرکت کشاند. از آن زمان به بعد نیز تغییری در وضعیت شرکت و زندگی کارگران حاصل نشده است و دور تازه ی اعتراضات کارگری ناشی از این است که مسئولان به هیچ یک از وعده های خود عمل نکرده اند.

یکی از کارگران معترض این کارخانه گفته است: «قرار بود بر اساس تعهدات، کارفرمای جدید تا پایان خردادماه همه مشکلات شرکت اعم از کارخانه و کارگرانش را مرتفع کند اما به تازگی مشاهده کرده‌ایم کارفرما نه تنها در این موارد هیچ اقدامی انجام نداده و مشکلات همچنان باقی‌ست بلکه اخیرا در یکی از رسانه‌های مکتوب از برنامه‌های کوتاه مدت خود برای بهبود وضعیت کارخانه صحبت کرده و این موضوع بعد از یک سال نگران کننده است.»

وی با بیان اینکه در زمان واگذاری اهلیت مالک جدید توسط مسئولان مربوطه تایید شده بود افزوده است: «به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران هپکو اراک که در سال ۹۵ اتفاق افتاد، سازمان خصوصی‌سازی، سهامدار سابق را به دلیل نداشتن اهلیت برکنار کرد اما با آمدن سهامدار جدید در وضعیت شرکت هیچ تغییری ایجاد نشده است.»

کارگران این کارخانه سال گذشته نیز در اعتراض به پرداخت نشدن منظم حقوق و ماه‌ها حقوق و مزایای کاری و بیمه‌ای عقب افتاده دست به اعتراض زدند اما اعتراضات آنها با حمله پلیس ضد شورش به خشونت کشیده شد و تعدادی از کارگران زخمی و بازداشت شدند.