اخبار روز اقتصادی ؛ پای دلال‌های ارز به شعب بانک‌ها نیز باز شده است

نگام ، اقتصادی _ چه افرادی حاضر به پرداخت اقساط وام مسکن مهر نشدند؟ ، استقبال تجار از التهاب ارزی: سفره‌ها کوچک‌تر می‌شود و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

پای دلال‌های ارز به شعب بانک‌ها نیز باز شده است

دولت با بستن برخی از صرافی‌ها بر آن بود تا با نوسانات نرخ ارز در بازار کشور مقابله کند.اکنون دلال‌های ارز بدون کمترین واهمه امر خرید و فروش ارز را از درون شعب بانک‌ها و با همکاری کارمندان و متصدیان بانک‌ها دنبال می‌کنند.در فروردین سال جاری و در پی افزایش یکباره نرخ برابری دلار آمریکا در قیاس با ریال، دولت روحانی و بانک مرکزی تصمیم گرفتند در دو اقدام موازی نوسانات بهای ارز را در بازارهای داخلی کنترل کنند. در یک اقدام، دولت با اعزام نیروهای انتظامی شماری از دلالان ارز را دستگیر کرد و تعدادی از صرافی‌های “غیر مجاز” را تعطیل نمود و در اقدام دوم بانک مرکزی دلار را تک‌نرخی کرد.

چه افرادی حاضر به پرداخت اقساط وام مسکن مهر نشدند؟

۳۴ هزار صاحب‌خانه مسکن مهر در کشور، بیش از ۴ سال است یک ریال «قسط» بابت وام‌هایی که این خانه‌ها با آن ساخته شده است به بانک مسکن پرداخت نکرده‌اند.این گروه خاص از خانوارهای ساکن در واحدهای مسکونی مهر، عملاً مهمان شبکه بانکی هستند به این معنا که برخلاف سایر صاحبان این خانه‌ها، به دلایل نامعلوم اما قابل پیگیری، از پرداخت ماهانه حداقل ۱۵۰ هزار تومان قسط معافند.

 

افزایش ۱۵درصدی اجاره بهای مسکن در تابستان/ افزایش قیمت اجاره بها قطعا در بازار مسکن رخ می‌دهد

حسام عقبائی با اشاره به وضعیت بازار اجاره بهای مسکن در تابستان سال جاری اظهار داشت: افزایش قیمت اجاره بها قطعا در بازار مسکن تهران رخ خواهد داد.وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت اجاره بها در تابستان امسال اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی تعیین نرخ اجاره بها شاخص قیمت مسکن است. ما شاهد افزایش قیمت مسکن از زمستان سال گذشته در بازار بودیم و اگر فرض کنیم افزایش قیمت خانه در بهار ۹۷ حباب بوده قطعا افزایش قیمت‌ها در زمستان سال گذشته اثر خود را در افزایش اجاره بها می‌گذارد.

 

پنج واکنش به بازگشت احتمالی تحریم‌های ایران

تهدیدهایی که ترامپ از پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز کرده بود، بالاخره بعد از گذشت حدود یک سال و نیم، هفته پیش با خروج این کشور از توافق ایران و گروه ۱+۵ به مرحله عمل رسید. همانطور که بزرگ‌ترین منفعت ایران از زمان اجرایی شدن برجام، در صنعت نفت و گاز نمود یافت، حال نیز انتظار می‌رود این بخش بیشترین تاثیر را از خروج آمریکا از برجام بگیرد. صادرات نفت و کاهش درآمدهای نفتی ایران مهم‌ترین هدف آمریکا از اقدامات اخیر است.

 

«رکود صنعت و بیکاری» از پیامدهای خروج آمریکا از برجام

یک نماینده شورای کارگری می‌گوید جمهوری اسلامی ۴۰ سال تمام راه را اشتباه رفته و به جای تعامل با دنیا، انزوا را برگزیده است. او نگران موج بیکاری کارگران در پی خروج آمریکا از برجام و فقدان سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.تأثیر روانی و اقتصادی خروج آمریکا از برجام روندی است مخرب که پیامدهای آن به تدریج آشکار می‌شود. صدای اعتراض کارگران هر روز بلندتر شنیده می‌شود.کم نیستند واحدهای تولیدی ایران که در سال‌ها و ماه‌های گذشته یا توان پرداخت دستمزد کارکنان و کارگران خود را نداشتند و یا اعلام ورشکستگی کردند. این وضعیت اعتراضات گسترده‌ی کارگران را در سطح کشور برانگیخته که خواستار دریافت حقوق شش‌ماهه و یکساله‌ی معوقه خود هستند.

استقبال تجار از التهاب ارزی: سفره‌ها کوچک‌تر می‌شود

کنترل نرخ ارز از توان دولت جمهوری اسلامی خارج شده است. سامانه «نیما» که خرید و فروش ارز حاصل از صادرات کالای غیرنفتی را هم محدود کرده، نتوانسته است مانع روند صعودی نرخ برابری دلار شود.حال با خروج قطعی امریکا از توافق هسته‌ای شرایط دشوار‌تر هم شده است. به‌گونه‌ای که شاهدان عینی در تهران و دیگر شهرها می‌گویند: «صرافی‌ها دلار برای فروش ندارد» و یا «برای خرید دلار باید حتما آشنا داشته باشید».