مقتدی صدر: برای تشکیل دولتی تکنوکرات “عاری از حزب‌گرایی” تلاش می‌کنیم

نگام ، بین الملل _ گزارش‌ها حاکی‌ست که ائتلاف «النصر» در عراق رایزنی‌ها با جریان وابسته به «صدر» را برای تشکیل فراکسیون پارلمانی بزرگ‌تر آغاز کرده است.

 

نتایجی که بامداد سه‌شنبه اعلام شد مربوط به ۱۶ استان بود و به نظر می‌رسد نتایج دو استان «کرکوک» و استان کردنشین «دهوک» با تاخیر اعلام شود. ولی از آنجا که فهرست وابسته به جریان «صدر» در این دو استان در انتخابات مشارکت نداشته، نتایج انتخابات این دو استان تاثیری بر موقعیت فهرست سائرون نخواهند داشت.

با این‌‌حال، گزارش‌ها حاکی‌ است که به رغم این‌که فهرست مورد حمایت «حیدر العبادی» نخست‌وزیر یعنی فهرست «النصر» در رتبه سوم قرار دارد، به نظر می‌رسد او همچنان این شانس را دارد که دولت آینده را تشکیل دهد.

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما(ائتلاف سائرون) با جریان (حکمت) به رهبری سید عمار حکیم و (الوطنیه) به رهبری ایاد علاوی ائتلاف می‌کنیم، تا خواسته مردم محقق شود.»

او در ادامه نوشت: «نسل جدیدی» را خواهیم ساخت، تا تغییر و تحول به سوی اصلاحات صورت بگیرد. همه تصمیمات باید عراقی باشد، پس پرچم‌های پیروزی را به اهتزاز در می‌آوریم و تحرکات دموکراتیک ما باید برای تاسیس دولت تکنوکرات به دور از حزب گرایی باشد.

حیدر العبادی خواستار احترام به نتایج انتخابات شد و آمادگی‌اش را برای ائتلاف با برندگان انتخابات اعلام کرد.

وی روز دوشنبه گفت: آماده همکاری با فراکسیون‌ها برای ایجاد قوی‌ترین دولت عاری از فساد هستم.

دفتر صدر در بیانیه‌ای اعلام کرد حیدرالعبادی نخست وزیر با رهبر جریان صدر تلفنی گفت‌وگو کرد و برگزاری انتخابات در فضاهای دموکراتیک امن و همچنین پیروزی ائتلاف «سائرون الوطنی»(ائتلافی که صدر رهبری آن را برعهده دارد) و کسب جایگاه نخست در میان فهرست‌های انتخاباتی رقیب در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ را به وی تبریک گفت.

مقتدی صدر هم بر اساس این بیانیه گفته است این پیروزی، موفقیت ملت عراق و یک دستاورد ملی است.

 

مقتدی صدر، فرزند محمد صدر، روحانی شیعه است که در زمان حکومت صدام حسین به همراه دو تن از پسرانش ترور شد. محمدباقر صدر پدر همسر و بنت‌الهدی، عمه همسر مقتدی صدر هستند. در فروردین ۱۳۵۹، چند ماه پیش از آغاز جنگ ایران و عراق، بازداشت و در زندان کشته شدند. ریشه خاندان صدر به جبل عامل لبنان می‌رسد. بخشی از این خانواده، در پی چیره‌شدن صفویان در ایران، به اصفهان آمدند و گروهی در شهرهای مذهبی شیعه عراق ساکن شدند.صادق طباطبایی، موسی صدر، زهره صادقی(همسر محمد خاتمی) و فاطمه طباطبایی(همسر احمد و مادر حسن خمینی) از جمله چهره‌های ایرانی خاندان صدر محسوب می‌شوند.