قاسم افشار رفت ؛ اما با عزت رفت و سر زیر بار ظلم خم نکرد

علی احتشام

 

قاسم افشار گوینده خبر رادیو و تلویزیون رفت اما با عزت رفت.

بسیاری از افراد هستند و آن ها را هم همه روزه می بینیم.

و به ظاهر هم در اوج هستند و دیده می شوند.

اما همه می دانند که بودن آن ها در ازای از دست دادن عزت یا معامله بر سر منافع به قیمت زیر پا گذاشتن هدف و عقیده بوده است.

مانند بسیاری از هنرمندان و مجریان و سلبریتی ها که از وضع موجود ناراضی اند اما برای لقمه نانی به خیلی چیزها پشت پا می زنند.

لازم به گفتن و نام بردن از آن ها نیست.

مردم تک تک آن ها را می شناسند.

اما در میان این افراد ، کسانی هم چون قاسم افشار به شهرت و دیده شدن و همه چیز خود پشت پا می زند تا بر سر عقیده خود بماند.

و خبری را نخواند که یاری دستگاه ظلم و ستم کند و با اعتقادات او سازگاری نداشته نباشد.

روزبه علمداری، روزنامه‌نگار در سال ۹۲ صفحه شخصی خود حکایت دیدار تصادفی‌اش با قاسم افشار گوینده قدیمی خبر تلویزیون را روایت کرده بود.

در این مطلب آمده بود : «امروز برای تعمیر گوشی‌ام، رفته بودم پایتخت. وارد یک مغازه که شدم چهره آشنایی را دیدم. قاسم افشار گوینده قدیمی اخبار سیما که بعد از این چند سال، آن‌طور که در عکس پیداست خیلی سپیدموی و شکسته شده بود. مغازه‌دارها هم خیلی تحویلش می‌گرفتند و عکس یادگاری می‌انداختند.

سلام و علیکی کردم که خیلی صمیمی و با رویی باز برخورد کرد. یکی دو دقیقه‌ای صحبت کردیم. به عکسی که چند سال پیش از او منتشر شد و نقلی قولی که از او شنیده شده بود اشاره کردم.

از افشار پرسیدم که آیا درست است بعد از انتخابات ۸۸ و آن اتفاقات، از صدا و سیما بیرون آمدید؟ به صراحت تأیید کرد و گفت: کلا کار را ول کردم.

پرس و جو کردم که آیا در قالب برگزاری کلاس گویندگی شغلش را ادامه می‌دهد یا نه؟ که باز هم گفت: کلا همه چیز را رها کردم …»

آری؛

قاسم افشار که از سال های اول انقلاب، گویندگی در بخش های خبری رادیو و تلویزیون را بر عهده داشت و در بحبوحه سال های دفاع مقدس با صدایی حماسی بارها اخبار مربوط به پیروزی های رزمندگان اسلام را به اطلاع هموطنان رسانده بود ، بامداد امروز بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

قاسم افشار از استادان گویندگی و فن بیان بود.

و صدای ماندگار او ، و کار بزرگ او در همراه نشدن با ظلم و ستم و همراهی با مردم ، هرگز از ذهن مردم این سرزمین حذف نخواهد شد.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما