انتقاد شدید نمایندگان مجلس از فراگیر شدن بحران زیست محیطی و انفعال مسئولان

نگام ، اجتماعی _ اصغر مسعودی، نماینده نی ریز و استهبان در نطق میان دستور خود به شدیدترین شکل از وضعیت محیط زیست کشور و بی توجهی مسئولان انتقاد کرده و گفت آقای رئیس جمهور فریاد عطش دریاچه بختگان؛ دومین دریاچه شور کشور به گوشتان نرسید، هشدار دادیم شیراز، اهواز می‌شود اما توجهی نشد، ریزگردها در شیراز، نی ریز و استهبان جولان می‌دهند و کلانتر دولت در خواب است.

سارا آکالین _ این در حالی است که دیگر نمایندگان مجلس نیز به مشکلات شهرهای خود اشاره کرده و از معضل زیست محیطی که در کشور فراگیر شده شکایت کردند. یکی از این نمایندگان محمد بیرانوندی، نماینده
مردم خرم آباد بوده که اعلام کرد ریزگردهای استان خوزستان عامل اصلی ایجاد آلودگی هوا در خرم آباد است.
وی افزود: هم‌اکنون آلودگی هوا در این منطقه باعث ایجاد و تشدید بسیاری از بیماری‌های تنفسی شده است، از سوی دیگر آلودگی هوا محصولات کشاورزی این منطقه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
بیرانوند در مورد راهکار ارائه شده از سوی مسئولان مربوطه در جهت رفع معضل آلودگی هوای این منطقه یادآورشد: ما نباید به بیان غیر واقع حقایق موجود بپردازیم، چرا که تاکنون ارائه راهکار عملیاتی که در پی آن مردم به رفع مشکل کنونی امیدوار باشند وجود نداشته است، ضمن اینکه منبع اصلی ایجادکننده این معضل در این استان قرار ندارد.
جواد کاظم نسب الباجی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به ابعاد دیگری از مشکل اشاره کرد و گفت: در جوار کلان شهر اهواز ۳۴۵هزار هکتار از اراضی حاصل خیز به‌علت عدم توجه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو و عدم تامین حق آبه مبدل به کانون‌های ریزگرد شده‌اند.
او در خصوص اثرات مخرب گرد و غبار و ریزگردها بر میزان برداشت محصولات کشاورزی گفت:
ریزگردها بر میزان برداشت محصولات کشاورزی تاثیر مستقیم منفی دارد و زمانیکه بر روی محصول خرما می‌نشینند امراض خاص را به همراه دارد و آنها را غبار آلود می‌کند، این موضوع بر روی گندم و سیفی‌جات نیز تاثیر گذار است ریزگردها گیاه و ریشه گیاه را خفه می‌کنند و نمی‌توان محصول کافی را از مزارع و نخلستان‌ها برداشت کرد.
ریزگردها میهمانان نا خوانده‌ای هستند که از ۱۳سال پیش تا کنون در استان خوزستان و استان‌های هم‌جوار ورود کرده‌اند و عامل اصلی آنها منشا‌های داخلی و خارجی هستند که منشا داخلی تاثیر بیشتری دارد.
به گفته این نماینده مجلس در حال حاضر عامل اصلی ریزگردها در استان خوزستان تالاب هورالعظیم و هور شادگان است که به‌علت بی‌توجهی سازمان محیط زیست و وزارت نیرو حق‌آبه آنها نادیده گرفته شده است، وزارت نفت نیز بخشی از این تالاب‌ها را تحت عنوان صنعتی خشکانده است.
موضوعی که در استان آذربایجان غربی نیز با خشک شدن دریاچه ارومیه شکل بغرنج تری به خود گرفته و کارشناسان نسبت به طوفان نمکی و بیماری های ناشی از این معضل زیست محیطی هشدار می دهند.